Orzeł
A A A

Wsparcie o charakterze ogólnym

drukuj drukuj

Rodzaje udogodnień dla osób z niepełnosprawnością na Krakowskiej Akademii

W przypadku środków dotacji w ramach wsparcia o charakterze ogólnym Krakowska Akademia im. A. F. Modrzewskiego na rzecz studentów niepełnosprawnych zakupiła już m. in. usługi, środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, ułatwiające pełny udział w procesie kształcenia, dostępnych dla ogółu studentów niepełnosprawnych, w tym w szczególności:

 

  • w bibliotece i kafejce dostępne są stanowiska wyposażone w sprzęt i oprogramowanie dla osób niepełnosprawnych, np. MAGIC, JAWS, FineReaderProfessional, skrypty JAWS do LEXA,
  • biblioteka wyposażona jest m.in. w taki sprzęt jak: wygrzewarka Zy-Fuse, przenośną lupę, mały powiększalnik przenośny, nowoczesne skanery,
  • sale i pomieszczenia dydaktyczne znajdujące się na Kampusie KAAFM oznakowane są w alfabecie brajla,
  • na korytarzach umieszczone są przyciski call-hear, które synchronizowane z portiernią pozwalają w nagłych przypadkach na wezwanie pomocy,
  • na korytarzach umieszczone są wypukłe makiety budynków w alfabecie brajla, ułatwiające odnalezienie sal dydaktycznych,
  • Sale informatyczne- stanowiska dostosowane dla osób niepełnosprawnych – laptop wraz z oprogramowaniem JAWS i MAGIC, specjalistyczne myszki BIG TRACK, słuchawki
  • Wypożyczalnia sprzętu dla osób niepełnosprawnych– Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych posiada następujący sprzęt: laptopy wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem JAWS, MAGIC oraz FineReaderProfessional , myszki BIG TRACK, słuchawki , powiększalniki, lupy elektroniczne, skaner przenośny, dyktafon
#wsparcieogólne #wsparciedlaniepełnosprawnych #dostępnośćuczelni #udogodnieniadlaniepełnosprawnych

Wypożyczalnia sprzętu dla osób niepełnosprawnych

Od stycznia 2014 r. w siedzibie Biura Osób Niepełnosprawnych Krakowskiej Akademii funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu dla osób niepełnosprawnych będących studentami KAAFM. Sprzęt może wypożyczyć student z niepełnosprawnością na okres jednego semestru z możliwością przedłużenia. Aby wypożyczyć sprzęt, należy złożyć wniosek w siedzibie BON.

Wniosek o użyczenie sprzętu i oprogramowania znajduje się w zakładce BON „pliki do pobrania” oraz w zakładce „wsparcie o charakterze dedykowanym”. Link poniżej:

https://www.ka.edu.pl/dla-studentow/biuro-ds-osob-niepelnosprawnych/wsparcie-dla-osob-niepelnosprawnych/wsparcie-o-charakterze-indywidualnym/

 

Informacje szczegółowe dostępne są w Zarządzeniu Rektora KAAFM 49/2013 z dnia 25 października 2013r. w sprawie ustalenia Regulaminu użyczania sprzętu i oprogramowania na potrzeby studentów niepełnosprawnych związane z procesem kształcenia. Link poniżej:

https://www.ka.edu.pl/dla-studentow/biuro-ds-osob-niepelnosprawnych/wsparcie-dla-osob-niepelnosprawnych/

 

Sprzęt dostępny w wypożyczalni:

1. Compact+  - lupa elektroniczna – 3 sztuki. Posiada opcję zamrażania obrazu. Można uzyskać na niej 10 – krotne powiększenie. Przydaje się do odczytywania np. informacji na tablicy ogłoszeń, tytułu książki stojącej wysoko na półce. Specjalnie wyprofilowane obudowa umożliwia podglądanie tego, co się aktualnie pisze. Przydatna funkcja np. do składania podpisu na dokumentach. Posiada niewielki rozmiar i prostą obsługę. Pomocna dla osób słabowidzących.

2.  Dyktafony - 3 sztuki, marka OLYMPUS DM-5, przydatne do nagrywania wykładów. W przypadku chęci użycia dyktafonu na zajęciach należy powiadomić o tym wykładowcę i podpisać odpowiednie oświadczenie o wykorzystaniu nagrywanych treści do własnego użytku oraz dostarczyć je prowadzącemu zajęcia.

3. Laptopy z firmy MSI, 3 sztuki wraz z oprogramowaniem ułatwiającym pracę osobom niewidomym i słabowidzącym:     

3.1. Dolphin Supernova Reader & Magnifier – program udźwiękowiający, ubrajlawiający oraz powiększający,

3.2. MAGIC, służący do powiększania tekstu,

3.3. ABBY FineReader 11 Corporate Edition, system optycznego rozpoznawania znaków (OCR), program służący do konwersji zeskanowanych dokumentów, dokumentów PDF, plików graficznych, w tym zdjęć cyfrowych, do formatów nadających się do edycji,

3.4. Libre Office wersja 6.1.4.

4. Powiększalniki, 2 sztuki - RUBY XL HD FREEDOM SCIENTIFIC - Przenośny powiększalnik elektroniczny, 14- krotne powiększanie, wewnętrzna pamięć dla 80 obrazów, niewielki rozmiar, możliwość przeniesienia obrazu na komputer. Przydatny dla osób słabowidzących.

5. Mały przenośny skaner firma: C.PEN 3.5 ANDROID – działający na bluetooth. Wyglądem przypomina duży długopis. Skanuje tekst drukowany i przetwarza go do formatu, który może odczytywać android.

6. Małe słuchawki z mikrofonem – 3 sztuki firma: PC Headset 860 - Mogą być przydatne np. osobie z dysfunkcją narządu wzroku, która korzysta w trakcie zajęć z oprogramowania czytającego w komputerze.

7. Specjalistyczna myszka do komputera – 3 szt. BIG track. Specjalnie zaprojektowana dla osób z dysfunkcją motoryki ręki, niedowładem, a także dla osób słabowidzących. Można operować nią również stopą. Myszka jest duża, stabilna, posiada kontrastowe kolory, nie przesuwa się. Operuje się nią poprzez wprawianie w ruch koła znajdującego się pośrodku oraz używając dwóch dużych przycisków.

8. Bezprzewodowy system WIRELESS LANGUAGE INTERPRETATION SYSTEM - OKAYO, EJ 7 RECEIVER oraz TRANSMITER - nadajnik oraz odbiornik wzmacniający słyszenie dla osób słabosłyszących.

9. Specjalistyczna klawiatura MALTRON – 2 sztuki - klawiatura ergonomiczna dla osób o obniżonej sprawności motorycznej dłoni - do jej obsługi wystarczy jedna ręka. Jedna sztuka dostosowana do obsługi lewą ręką, druga do prawej ręki.

10. BIGKeys LX duża klawiatura o kolorowych przyciskach przeznaczona dla osób słabowidzących lub dla osób z problemami manualnymi. Kompatybilna z komputerami IBM.

11. Projektor/rzutnik – PANASONIC - możliwość wypożyczenia na konferencje i wykłady.

12. Skaner do skanowania książek OPTICBOOK 4800 PLUSTEK- możliwość wypożyczenia w celu skanowania książek, które miałaby zostać zaadaptowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, np. niewidzących.

 

W siedzibie BON znajdują się również materiały szkoleniowe, w których można znaleźć opis oraz instrukcję użytkowania danego sprzętu lub oprogramowania.

 

Zachęcamy do skorzystania z udogodnień oraz zgłaszania uwag na ich temat!

#wypożyczalnia sprzętu dla studentów z niepełnosprawnością

Lista książek w bibliotece KAAFM w brajlu

Osoby znające alfabet Braille’a zapraszamy do korzystania z pozycji dostępnych w bibliotece naszej uczelnii.

Książki:

1. Basic tactile anatomy atlas. Vol. 1-2 / by Judith Tamburlin and Charles Severin

2. Słownik angielsko-polski : całość w 14 tomach. T. 1-14 / Tadeusz Grzebieniowski

3. World maps : in one volume / prepared 2003 by Nancy Amick and Ruth Bogia

Czasopisma:

Magazyn „Pochodnia”:

Nr 1-6 / tom I  / 2014

Nr 1-6 / tom II / 2014

Nr 1-6 / tom I / 2015

Nr 1-6 / tom II / 2015

Nr 1-6 / tom I / 2016

Nr 1-6 / tom II / 2016

Nr 1 / tom I / 2017

Nr 1 / tom II / 2017

#brajl #książki w brajlu #biblioteka Krakowskiej Akademii

Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1, 30-705 Kraków

Projekt i realizacja: Ideo Powered by: CMS Edito