Wypożyczalnia sprzętu dla osób niepełnosprawnych

01-02-2019

Od stycznia 2014 r. w siedzibie Biura Osób Niepełnosprawnych Krakowskiej Akademii funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu dla osób niepełnosprawnych będących studentami KAAFM. Sprzęt może wypożyczyć student z niepełnosprawnością na okres jednego semestru z możliwością przedłużenia, który złoży odpowiedni wniosek w siedzibie BON.

Wniosek o użyczenie sprzętu i oprogramowania znajduje się w zakładce BON „pliki do pobrania” oraz w zakładce „wsparcie o charakterze dedykowanym”. Link poniżej:

Informacje szczegółowe dostępne są w Zarządzeniu Rektora KAAFM 49/2013 z dnia 25 października 2013r. w sprawie ustalenia Regulaminu użyczania sprzętu i oprogramowania na potrzeby studentów niepełnosprawnych związane z procesem kształcenia. Link poniżej:

Sprzęt dostępny w wypożyczalni:

1. Compact+  - lupa elektroniczna – 3 sztuki. Posiada opcję zamrażania obrazu. Można uzyskać na niej 10 – krotne powiększenie. Przydaje się do odczytywania np. informacji na tablicy ogłoszeń, tytułu książki stojącej wysoko na półce. Specjalnie wyprofilowane obudowa umożliwia podglądanie tego, co się aktualnie pisze. Przydatna funkcja np. do składania podpisu na dokumentach. Posiada niewielki rozmiar i prostą obsługę. Pomocna dla osób słabowidzących.

2.  Dyktafony - 3 sztuki, marka OLYMPUS DM-5, przydatne do nagrywania wykładów. W przypadku chęci użycia dyktafonu na zajęciach należy powiadomić o tym wykładowcę i podpisać odpowiednie oświadczenie o wykorzystaniu nagrywanych treści do własnego użytku oraz dostarczyć je prowadzącemu zajęcia.

3. Laptopy z firmy MSI, 3 sztuki wraz z oprogramowaniem ułatwiającym pracę osobom niewidomym i słabowidzącym:

1. Dolphin Supernova Reader & Magnifier – program udźwiękowiający, ubrajlawiający oraz powiększający,
  2. MAGIC, służący do powiększania tekstu,
  3. ABBY FineReader 11 Corporate Edition, system optycznego rozpoznawania znaków (OCR), program służący do konwersji zeskanowanych dokumentów, dokumentów PDF, plików graficznych, w tym zdjęć cyfrowych, do formatów nadających się do edycji,
  4. Libre Office wersja 6.1.4.

4. Powiększalniki, 2 sztuki - RUBY XL HD FREEDOM SCIENTIFIC - Przenośny powiększalnik elektroniczny, 14- krotne powiększanie, wewnętrzna pamięć dla 80 obrazów, niewielki rozmiar, możliwość przeniesienia obrazu na komputer. Przydatny dla osób słabowidzących.

5. Mały przenośny skaner firma: C.PEN 3.5 ANDROID – działający na bluetooth. Wyglądem przypomina duży długopis. Skanuje tekst drukowany i przetwarza go do formatu, który może odczytywać android.

6. Małe słuchawki z mikrofonem – 3 sztuki firma: PC Headset 860 - Mogą być przydatne np. osobie z dysfunkcją narządu wzroku, która korzysta w trakcie zajęć z oprogramowania czytającego w komputerze.

7. Specjalistyczna myszka do komputera – 3 szt. BIG track. Specjalnie zaprojektowana dla osób z dysfunkcją motoryki ręki, niedowładem, a także dla osób słabowidzących. Można operować nią również stopą. Myszka jest duża, stabilna, posiada kontrastowe kolory, nie przesuwa się. Operuje się nią poprzez wprawianie w ruch koła znajdującego się pośrodku oraz używając dwóch dużych przycisków.

8. Bezprzewodowy nadajnik oraz odbiornik do tłumaczeń symultanicznych wraz z ładowarką do baterii wielokrotnego ładowania WIRELESS LANGUAGE INTERPRETATION SYSTEM - OKAYO, EJ 7 RECEIVER oraz TRANSMITER.

9. Specjalistyczna klawiatura MALTRON – 2 sztuki - klawiatura ergonomiczna dla osób o obniżonej sprawności motorycznej dłoni - do jej obsługi wystarczy jedna ręka. Jedna sztuka dostosowana do obsługi lewą ręką, druga do prawej ręki.

10. BIGKeys LX duża klawiatura o kolorowych przyciskach przeznaczona dla osób słabowidzących lub dla osób z problemami manualnymi. Kompatybilna z komputerami IBM.

11. Projektor/rzutnik – PANASONIC - możliwość wypożyczenia na konferencje i wykłady.

12. Skaner do skanowania książek OPTICBOOK 4800 PLUSTEK- możliwość wypożyczenia w celu skanowania książek, które miałaby zostać zaadaptowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, np. niewidzących.

W siedzibie BON znajdują się również materiały szkoleniowe, w których można znaleźć opis oraz instrukcję użytkowania danego sprzętu lub oprogramowania.

Zachęcamy do skorzystania z udogodnień oraz zgłaszania uwag na ich temat!

#wypożyczalnia sprzętu dla studentów z niepełnosprawnością