Podsumowanie akcji „Zdrowie pod Kontrolą”

10-06-2022

14 maja 2022 r. odbył się finał Tygodnia „Zdrowia pod Kontrolą”. W galeriach handlowych na terenie całej Polski członkowie należący do Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland przeprowadzali podstawowe badania profilaktyczne dla Wszystkich chętnych oraz edukowali w zakresie szeroko pojętego zdrowia.

IFMSA-Poland Oddział Kraków Południe funkcjonujący przy Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego prężnie działał w Galerii Kazimierz, gdzie wszyscy zainteresowani mieli możliwość wzięcia udziału w wydarzeniu.

Podczas finału studenci kierunków medycznych naszej uczelni wykonywali podstawowe badania, takie jak pomiar glikemii czy ciśnienia. Badania te zostały wykonane w celu rozpoznania i skierowania do dalszej diagnostyki w przypadku przejrzenia wystąpienia jednej z chorób cywilizacyjnych, które są coraz częściej spotykane w polskim społeczeństwie.

Studenci kierunku lekarskiego podczas wydarzenia edukowali w zakresie profilaktyki nowotworowej, a w szczególności raka prostaty, szyjki macicy, jąder i piersi. Osoby zainteresowane, mogły potrenować samobadanie piersi na specjalnie przygotowanych do tego modelach.

Studenci prawa UJ obecni podczas wydarzenia udzielali porad z zakresu praw pacjenta.

Studenci ratownictwa medycznego i pielęgniarstwa uczyli chętnych jak w stanach zagrożenia należy udzielić pierwszej pomocy osobie dorosłej i dziecku. Podczas nauki chętni mogli skorzystać z fantomów udostępnionych przez uczelnię.

IFMSA-Poland Oddział Kraków Południe nawiązał również współpracę z Fundacją DKMS, dzięki której podczas wydarzenia, była możliwa rejestracja do Bazy Dawców Szpiku. IFMSA-Poland Oddział Kraków Południe dziękuje wszystkim osobom, które zdecydowały się wpisać do bazy oraz zachęciły niezdecydowanych do przeanalizowania wszystkich za i przeciw oraz skorzystania z tej możliwości podczas kolejnych wydarzeń, które będą realizowane.

Podczas wydarzenia nie zabrakło również zabaw dla najmłodszych! Na stanowisku „Szpital Pluszowego Misia” dzieci mogły dowiedzieć się na czym polega praca lekarza, następnie sami próbowali pomóc swoim pluszowym maskotkom. Liczne kolorowanki, naklejki, baloniki stwarzały najmłodszym idealną atmosferę do dobrej zabawy!

W czasie trwania wydarzenia były przeprowadzane również liczne konkursy dzięki wsparciu patronów i sponsorów, których udało się pozyskać Oddziałowi funkcjonującemu przy naszej uczelni. Uczestnicy mieli możliwość wygrania pakietów badań diagnostycznych oraz wartościowych książek edukujnych w zakresie zdrowego trybu życia!

Biuro Prasowe

Anna Cieślak