Orzeł
A A A

2006

drukuj drukuj

"Stulecie krakowskich detektywów"
to tytuł książki prof. Jana Widackiego, której promocja odbyła się 14 grudnia 2006 r. w galerii „u Frycza”, przy ul. Kanoniczej 9.

Wystawa Plakatu Chińskiego
We współpracy z Instytutem Konfucjusza 8 grudnia 2006 w Galerii "Oko dla Sztuki I" otwarto Wystawę Plakatu Chińskiego.
Zaproszenie

Wernisaż wystawy malarstwa profesora Edwarda Bryka zatytułowanej "Nieistniejący świat".
Wernisaż wystawy odbył się 6 grudnia 2006 r. w galerii "u Frycza". Zaproszenie

"Kara śmierci..." to tytuł debaty
zorganizowanej 4 grudnia przez Wydział Prawa i Administracji KSW

Kiermasz kartek świątecznych UNICEF-u
zorganizowało w dniach 1-10 grudnia Uczelniane Koło Przyjaciół ONZ.

Pokolenie UE
Taki tytuł nosi przygotowywany przez studentów specjalności Komunikacja Społeczna (Wydział Politologii i Komunikacji Społecznej Krakowskiej Szkoły Wyższej) oraz Telewizję Kraków program telewizyjny pokazujący młodych ludzi, którzy sami siebie określają mianem "Pokolenia Unii Europejskiej".
Emisja pierwszego odcinka na antenie TVP 3 odbyła się 22 listopada 2006. Program będzie ukazywał się co tydzień.

16 listopada w galerii Oko dla Sztuki II otwarta została wystawa grafik komputerowych Hanny Haskiej
Artystka jest wnikliwym obserwatorem otaczającego nas świata. Za pomocą komputera ukazuje historię ludzkości, początki naszej drogi i tragiczne wydarzenia minionych epok. Jej prace to tajemnicze kompozycje-gigantyczne otchłanie, nieokreślone budowle. To elementy zawierające archeologiczne warstwy kulturowe, to starożytna i średniowieczna architektura oraz imponujące-współczesne fragmenty, przedstawiające historię.
Hanna Haska ukończyła Wydział Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, dyplom w pracowni plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego i malarstwa prof. Jerzego Tchórzewskiego. Studia artystyczne kontynuowała w Kansas City Art Institute (projektowanie graficzne) i w Digital Media Studio przy Uniwersytecie Toronto(multimedia). Laureatka wielu nagród i wyróżnień na międzynarodowych konkursach graficznych w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Japonii i Chinach; m.in. Złoty Medal w Kanadyjskim Konkursie Sztuki Stosowanej w Toronto, 1999; Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Sztuki w Nanjin (Chiny), 2000; Nagroda Fundacji Sztuk Pięknych w Międzynarodowym Konkursie Sztuki w Kyoto, 2001; nagroda "Zwycięzca" w Światowym Konkursie Sztuki Komputerowej w Nowym Jorki, 2001; nagroda "Najlepszy Artysta" w Międzynarodowym Konkursie Sztuki SEIKO TEN w Tokio, 2001. Jej prace znajdują się w zbiorach Domu Pielgrzyma w Rzymie, Duszpasterstwa Środowisk Twórczych w Warszawie, Państwowego Muzeum na Majdanku, Polskiego Związku Byłych Więźniów Niemieckich Obozów Koncentracyjnych 1939-45 w Toronto, American Civil Liberties Union of Kansas City and Western Missouri, Nippon International Cooperation for Community Development oraz kolekcjach prywatnych w Irlandii, Japonii, Kanadzie, Niemczech, Polsce, Szwecji, USA.
W swej twórczości, Hanna Haska zmusza odbiorców do refleksji nad życiem. Jej obrazy to przerażenie i krzyk, to wołanie o pomoc dla wartości, dla życia, dla ochrony ginącego świata i przyrody. To pesymistyczne wizje przyszłości. Jednak, czy wizje te są jednoznacznie pesymistyczne? Czy istnieją szanse ocalenia świata? Być może jest w obrazach artystki jakaś tajemnicza siła emanująca optymizmem- pozwalająca wierzyć i trwać? Obejrzyjmy wystawę i dowiedzmy się dlaczego dzieła artystki przyciągają ciągle nowych entuzjastów i dlaczego wzbudzają tak wielkie zainteresowanie na całym świecie.
Wystawa zorganizowana została w ramach Międzynarodowego Triennale Grafiki Kraków 2006

Inauguracja roku akademickiego 2006/2007
Uroczystość odbyła się 6 października 2006 r. w auli Krakowskiej Szkoły Wyższej
Program:
Wprowadzenie sztandaru
Gaude Mater Polonia
Wystąpienie Rektora prof. dr. hab. Jerzego Malca
Wręczenie nagród i wyróżnień
Wystąpienie przedstawiciela Samorządu Studenckiego
Immatrykulacja studentów I roku
Wręczenie dyplomów ukończenia studiów
Wykład inauguracyjny - prof. dr hab. Adam Daniel Rotfeld - "Dokąd zmierza świat – zmiany w systemie międzynarodowym"
Gaudeamus


Adresy nadesłane do KSW:
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Rada Główna Szkolnictwa Wyższego, AGH, AR, CM UJ, Ignatianum, Gabinet Prezydenta RP, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Urząd Marszałkowski, II Wicewojewoda Małopolski, Konsul Austrii, Konsul Slowacji, Konsul Wielkiej Brytanii, Senator RP Franciszek Adamczyk, Poseł RP Aleksander Grad, Hochtief Polska, Bractwo Kurkowe, South West University Bulgaria, Polskie Autobusy

W sierpniu po raz pierwszy...
... rozpoczęliśmy nabór na studia MBA (we współpracy z Luton Business School dofinansowywane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Godność Doktora Honoris Causa dla Profesora Jacka Majchrowskiego
1 czerwca 2006 roku Profesor Krakowskiej Szkoły Wyższej im. A. F. Modrzewskiego, prof. dr hab. Jacek Majchrowski otrzymał najwyższą godność akademicką Doktora Honoris Causa Universite Montesquieu - Bordeaux IV we Francji. Senat i cała społeczność akademicka Uczelni składa Panu Profesorowi serdeczne gratulacje.

WCZASY W OŚRODKU KSW
Od 1 czerwca studenci i pracownicy Krakowskiej Szkoły Wyższej mogą spędzać wolne chwile w Ośrodku Wypoczynkowym „Trzy Korony” w miejscowości Frydman, jednej z najbardziej atrakcyjnych wsi polskiego Podtatrza. Szczegółowe informacje mgr Magdalena Kupiec, Kierownik Działu Organizacyjno-Prawnego i Spraw Osobowych, tel. (12) 433 99 00 wew. 25

SUKCES KOLARZY
W dniach 26.05. – 28.05.2006 r. odbyły się XXIII Mistrzostwa Polski Szkół Wyższych w Kolarstwie Górskim „Przesieka 2006”. Zawody zostały zorganizowane przez Politechnikę Wrocławską.
Krakowską Szkołę Wyższą reprezentowali: Bartłomiej Kotela (8 miejsce), Mateusz Tylek (29 miejsce), Marek Tyniec (41 miejsce).
W rywalizacji drużynowej Krakowska Szkoła Wyższa zajęła 4 miejsce, przegrywając walkę o medal tylko 5 punktami.

KSW W RANKINGACH
Nasza Uczelnia bardzo szybko wspina się po kolejnych szczeblach w rankingach szkół wyższych. W czerwcu ponownie otrzymała certyfikat "Wiarygodna Szkoła" oraz zajęła 10 miejsce w rankingu uczelni magisterskich i 11 miejsce w wykazie prestiżowych uczelni niepaństwowych w Polsce w ocenie środowiska akademickiego. Zestawienie zostało przygotowane przez Akademickie Centrum Informacyjne. Ranking „Wprost” (niepaństwowe szkoły niebiznesowe) uplasował nas na 12 pozycji. Nieco gorzej powiodło nam się w „Polityce” - Ranking szkól niepublicznych ( z podziałem na kierunki) – Ekonomia-Zarządzanie – 39 miejsce, i Rzeczpospolitej - ranking niepublicznych uczelni magisterskich 2006 – 46 miejsce. W przyszłym roku i na tych polach czekają nas zapewne sukcesy.

PLATFORMA E-LEARNINGOWA
Informujemy, że pod adresem: moodle.e-ksw.pl uruchomiliśmy platformę e-learningową mKSW. System działa na oprogramowaniu Moodle, które jest rozprowadzane darmowo jako oprogramowanie Open Source (Zgodnie z Licencją GNU). Wykładowców chcących otworzyć kurs, bądź udostępniać materiały dla studentów za pomocą serwisu prosimy o kontakt: info@moodle.e-ksw.pl. Zachęcamy studentów i wykładowców KSW do korzystania z serwisu.

STUDIO PRZY LIPOWEJ 4
W czerwcu 2006 r. Krakowska Szkoła Wyższa otworzyła własne studio telewizyjne. Powstało ono z myślą o studentach specjalności komunikacja społeczna, którzy mogą tu uczestniczyć w zajęciach dydaktycznych z zakresu dziennikarstwa telewizyjnego, odbyć tzw. „szkolenia medialne”, a co najważniejsze zrealizować swój pierwszy profesjonalny projekt telewizyjny. Pozwala na to profesjonalne wyposażenie umożliwiające realizacje różnych form telewizyjnych oraz współpraca z zawodowymi dziennikarzami, operatorami, dźwiękowcami i montażystami. Opieki nad studiem podjęli się współpracujący na stale z KSW dziennikarze TVP Kraków, Jacek Przybylski, Anna Cieślak, Jerzy Stańczyk oraz Michał Bożek (operator TV), Przemysław Flik (montażysta).
Przy studiu działa studenckie Koło Dziennikarzy Telewizyjnych.

II SALON EDUKACYJNY
Tematem drugiego spotkania gości Krakowskiego Salonu Edukacyjnego (23 maja 2006 r.) była „Sytuacja wychowawcza w szkołach”. W debacie udział wzięli Stanisław Drzażdżewski, dyrektor departamentu wychowania Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Jan Jerschina z Instytutu Spraw Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, oraz prof. Aleksander Nalaskowski z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obrady prowadziła Prof. KSW dr Teresa Olearczyk (Krakowska Szkoła Wyższa).

GRANTY DLA KSW
W maju Ministerstwo Edukacji i Nauki przyznało naszej uczelni dwa granty naukowe. Uzyskały je: Wydział Zarządzania i Marketingu – w ramach projektu „Zarządzanie wiedzą o zagrożeniach i bezpieczeństwie uczniów w rozwijaniu szkolnych systemów bezpieczeństwa” oraz Wydział Prawa i Administracji na badania „Polski parlamentaryzm w świetle badań empirycznych”.

STUDIA W RABACIE – UMOWA O WSPÓŁPRACY
W kwietniu br. Rektor Krakowskiej Szkoły Wyższej prof. dr hab. Jerzy Malec wraz z delegacją profesorów gościł w Maroku. Wynikiem wizyty jest kolejna międzynarodowa umowa o współpracy między uczelniami. Od przyszłego roku akademickiego studenci KSW będą mogli studiować na Uniwersytecie Mohammeda V w Rabacie.

KONFERENCJA REKTORÓW ZAWODOWYCH SZKÓŁ POLSKICH
Pierwsze zebranie członków zrzeszonych w Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich odbyło się 20 marca 2006 r. Tematem dyskusji był projekt propozycji nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.
Przewodniczącym Konferencji jest rektor Krakowskiej Szkoły Wyższej prof. dr hab. Jerzy Malec.
KRZaSP, powołana została 15 grudnia 2005 r. i reprezentuje wyższe uczelnie zawodowe, publiczne i niepubliczne. Jako organ opiniodawczo-doradczy działa na rzecz rozwoju szkolnictwa wyższego w Polsce i jest rzeczywistym partnerem dla Ministerstwa Edukacji i Nauki. Zgodnie z ustawą „Prawo o Szkolnictwie Wyższym”, organy władzy publicznej mogą zasięgać opinii Konferencji Rektorów w sprawach m.in. projektu budżetu państwa w części dotyczącej szkolnictwa wyższego, projektów aktów prawnych dotyczących szkolnictwa wyższego, nauki i kultury, promocji nauki polskiej za granicą oraz w sprawach kształcenia i pomocy materialnej dla studentów i doktorantów.

NIE BĄDŹ ŻYŁA - PODZIEL SIĘ!
Pod takim hasłem przebiegły dwie listopadowe Wampiriady. Studenci naszej uczelni od roku regularnie (co dwa miesiące) uczestniczą w akcjach honorowego krwiodawstwa (ostatnio 120 osób). Wampiriada jest też okazją, by otrzymanymi paczkami podzielić się z wychowankami domu dziecka, dla których studenci KSW co roku przed świętami Bożego Narodzenia zbierają środki czystości, zabawki i słodycze.

TARGI PRACY
Dnia 28 lutego 2006 r. odbyły się IV Targi Pracy w Krakowskiej Szkole Wyższej, jak zwykle zorganizowane przez nasze Biuro Karier, tym razem wspomagane prze Studenckie Centrum Karier i Pośrednictwa Pracy „INDEKS”.
W tegorocznych targach udział wzięło wiele firm, m.in.: PricewaterhouseCoopers, Capgemini Polska, IBM BTO Business Consulting Services, Apollo Film, Winterthur, ING Nationale-NederlandenAdecco,Prevoir Vie Groupe Prevoir, Nordea Polska, PZU Życie, Amplico-Life, Compensa, Stars Impresariat Filmowy, Benefit, Work Service, Telefonia Dialog oraz Erai. Obecni byli także przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, Urzędu Pracy Powiatu Krakowskiego oraz Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.
Tegorocznej imprezie oprócz prezentacji ofert firm towarzyszyły warsztaty oraz zorganizowany przez Firmę STARS casting do programów telewizyjnych i seriali Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja programu „GRASZ O STAŻ”.

TARGI EDUKACYJNE
W tym roku nasza uczelnia wzięła udział w niemal wszystkich targach prezentujących oferty szkół wyższych. Byliśmy w Katowicach, Krakowie, Warszawie, Oświęcimiu, Rzeszowie, Kalwarii. Chociaż jesteśmy stosunkowo młoda uczelnią, już widać, że studia u nas cieszą się renomą i zainteresowaniem młodzieży.

DAR DLA BIBIOTEKI
Nasza uczelniana biblioteka z roku na rok poszerza swoje księgozbiory, tym razem za sprawą daru The Japan Foundation. Oficjalne przekazanie ponad 120 publikacji miało miejsce 24 marca. Należy podkreślić, że otrzymaliśmy najnowsze anglojęzyczne wydania encyklopedii, oraz publikacji z zakresu historii, sztuki, prawa, statystyki, literatury pięknej oraz ekonomii i biznesu. Dar dla Uczelni uroczyście przekazał attaché kulturalny Ambasady Japonii, Pan Akira Tajima,

SPOTKANIA Z AFRYKĄ PROF. ANDRZEJA ŁYSAKA
Zdjęcia atakujących słoni, nigeryjskich zachodów słońca oraz kilkadziesiąt fotografii z „czarnego lądu” zaprezentował prof. dr hab. Andrzej Łysak podczas spotkania zatytułowanego „Reminiscencje afrykańskie”. Pokazowi slajdów towarzyszyły fascynujące opowieści Profesora z okresu jego czteroletniego pobytu na Uniwersytecie Ahmadu Bello w Zarii, Nigeria. Spotkanie odbyło się 27 stycznia 2006r. w kampusie Krakowskiej Szkoły Wyższej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

KOMU SĄ POTRZEBNE RANKINGI SZKÓŁ?
Na to nieco prowokacyjne pytanie odpowiadali goście pierwszego spotkania, inaugurującego powstanie „Salonu Edukacyjnego Krakowa”. Forum dyskusyjne zainicjowane przez Krakowską Szkołę Wyższą spotkało się z pozytywną reakcją środowiska akademickiego Krakowa. Przybyli przedstawiciele uczelni, kuratorium oświaty, nauczyciele. W spotkaniu uczestniczył też dr Stanisław Sławiński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Nauki oraz redaktorzy pism prowadzących rankingi szkół m.in. „Gazety Wyborczej”, „Polityki”, „Pespektyw”, „Rzeczpospolitej”, „Wprost”. Spotkanie odbyło się 10 marca 2006 r.

MEDALE DLA SPORTOWCÓW
W czerwcu br. studenci naszej uczelni przywieźli złote i srebrne medale z XIII Akademickich Mistrzostw Polski Uczelni Niepaństwowych w pływaniu. Student I roku prawa, Mariusz Filipak zdobył dwa złote medale: na dystansie 100 m stylem dowolnym oraz tytuł najlepszego zawawodnika mistrzostw. Grzegorz Heizman, student III roku amerykanistyki zdobył wicemistrzostwo Polski i srebrny medal na dystansie 50 m. stylem grzbietowym.

RONALD REAGAN A WYZWANIA WOLNOŚCU, UROCZYSTA PROMOCJA KSIAŻKI
Dnia 15 lutego 2006 r. Sala Senacka po raz kolejny gościła znamienitych gości. Tym razem do Rektoratu Krakowskiej Szkoły Wyższej przybyli między innymi JE Victor Ashe, ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej w Polsce; Józef Lasota, były prezydent Krakowa; Stanisław Handzlik, były przewodniczący Rady Miasta oraz dr Tomasz Trafas, były konsul RP w Los Angeles. Powodem ich wizyty była prezentacja najnowszej książki pod redakcją przez profesorów Andrzeja Kapiszewskiego i Andrzeja Bryka „Ronald Reagan a wyzwania epoki”. Książka stanowi pokłosie międzynarodowej konferencji naukowej „Ronald Reagan a doświadczenie wolności w XX wieku” zorganizowanej przez Krakowska Szkołę Wyższa im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w grudniu 2004 roku.

KONKURS NA LIPOWĄ
Wiemy już jak może wyglądać plac przed budynkiem Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych KSW przy ul. Lipowej. 17 listopada rozstrzygnięto konkurs na koncepcję zagospodarowania dawnych zakładów Telpod, a wcześniej - fabryki Schindlera. Przed uczestnikami konkursu postawiono trudne zadanie zmiany otoczenia przy ograniczonej ingerencji w zastaną strukturę dotychczasowej zabudowy. Wyniki konkursu potwierdziły, że przy odpowiednim spojrzeniu, poprzemysłowe zabudowania Zabłocia mogą być miejscem inspirującym. Pozornie bezosobowe i nijakie przestrzenie kryją w sobie duży potencjał, który można twórczo wykorzystać.
Na konkurs wpłynęło 6 prac 10 autorów. Dwie równorzędne nagrody przyznano Markowi Markuszewskiemu oraz Oliwii Lewandowskiej i Michałowi Rokicie. Nagrody i dyplomy uczestnictwa wręczył kanclerz prof. KSW dr Klemens Budzowski.

KONTROWERSYJNA KLASYKA FILMOWA
Od grudnia 2005 r. w Krakowskiej Szkole Wyższej działa Dyskusyjny Klub Filmowy dr Piotra Kletowicza,
Pokazy filmowe przeznaczone są dla wszystkich studentów Krakowskiej Szkoły Wyższej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, a zwłaszcza dla specjalności amerykanistyka, komunikacji społecznej oraz dla kierunków artystycznych.
spotkanie pierwsze: grudzień 2005 r.
David Wark Griffith – ojciec amerykańskiego kina. omówienie twórczości Griffitha na przykładzie jego najsłynniejszego i najbardziej kontrowersyjnego (ze względu na otwarcie rasistowskie przesłanie) filmu pt. „Narodziny narodu” z 1915 roku. spotkanie drugie: styczeń 2006 r.
„Pancernik Potiomkin” (1925) Sergiusza Eisensteina – jako niedościgniony wzór kina propagandowego, po obejrzeniu którego, jak powiedział Goebbels: „każdy chce zostać bolszewikiem”.
spotkanie trzecie: luty 2006 r.
zakazane arcydzieła – rzecz o kinematografii III Rzeszy. Omówienie zjawiska na przykładzie twórczości Leni Riefenstahl, reżyserki „Triumfu Woli” (1935), filmu otwarcie gloryfikującego nazizm.
spotkanie czwarte: marzec 2006 r.
obrazoburcze kino Masakiego Kobayashiego. Analiza twórczości jednego z najwybitniejszych i najbardziej kontrowersyjnych filmowców w dziejach kina japońskiego, którego film „Harakiri” (1962) podważył samurajski etos, stanowiący ideologiczną podstawę kultury kraju kwitnącej wiśni.
spotkanie piąte: maj 2006 r.
kontrkulturowe kino Pier – Paolo Pasoliniego, czyli „jak wstrząsnąć sytym mieszczuchem”. omówienie twórczości reżysera filmu „Teoremat” (1968) – enfant terrible kina włoskiego lat 60. i 70, którego filmy odważnie i bezkompromisowo przesuwały granicę filmowej ekspresji.
spotkanie szóste: maj 2006 r.
ekran demoniczny – demoniczne lustro. Amerykański nowy horror lat 70., jako medium mówiące o społecznych bolączkach amerykańskiego społeczeństwa. Omówienie zjawiska na przykładzie twórczości Tobe’go Hoopera reżysera kontrowersyjnej „Teksaskiej masakry piłą łańcuchową” (1974).
spotkanie siódme: czerwiec 2006 r.
kto się przestraszył konkubiny? Chińskie kino w okowach cenzury. Rzecz o twórczości Kaige Chena, reżysera, nagrodzonego złotą palmą na MMF w Cannes, arcydzieła „Żegnaj moja konkubino” (1993) – jednego z najpiękniejszych filmów chińskich będących jednocześnie gorzkim rozliczeniem z komunistycznym reżimem Mao Zedonga.

Rektor KSW - przewodniczącym Krzasp
Jego Magnificencja prof. zw. dr hab. Jerzy Malec, Rektor Krakowskiej Szkoły Wyższej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego został wybrany Przewodniczącym Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich

Biuro Prasowe

Anna Cieślak
tel. 606 978 022

Dział Organizacji Konferencji Naukowych i Promocji

Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego

ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1, 30-705 Kraków
budynek B, pok. B 013

mgr Agata Bień - Krawiec, mgr Maciej Banach

tel. 12 252 46 02

Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
ul. Gustawa Herlinga - Grudzińskiego 1, 30-705 Kraków
Projekt i realizacja: Ideo Powered by: CMS Edito