Orzeł
A A A

Aktualności

drukuj drukuj

Wydarzenie związane z projektem „CHMURA” / „ THE CLOUD”

31-08-2021

Budowali wszyscy… studenci, absolwenci (dzięki, że nas odwiedziliście), dziekani i profesorowie, a nawet ci, których, choć architektury nie studiują, porwał niesamowity klimat i dobra energia. Pogoda sprzyjała. Było pięknie, twórczo... i  powstała ona, czyli Chmura/The Cloud.  To  wyzwalające pokłady kreatywności wydarzenie jest częścią międzynarodowego projektu edukacyjnego realizowanego wspólnie z biurem Kengo Kuma & Associates z Tokio.

W ten niecodzienny sposób Wydział Architektury i Sztuk Pięknych chciał zainaugurować nowy rok akademicki 2021/22 , a także zaznaczyć swoją obecność w nowej siedzibie – budynku D na kampusie.

Zwolenników tradycyjnych rozwiązań uspokajamy - był również wykład inauguracyjny dla studentów pierwszego roku nt. „Kraków: przemiany krajobrazu miasta w ciągu stuleci” wygłoszony przez profesora Tomasza Węcławowicza.

Kolejnym przystankiem projektu Chmura/The Cloud  będzie Muzeum Manggha, w którym Chmura towarzyszyć będzie wystawie poświęconej architektonicznym projektom Kengo Kumy. 

 

O projekcie:

„Chmura” jest polsko – japońskim projektem edukacyjnym realizowanym przy wsparciu Stowarzyszenia dla Edukacji Architektonicznej przez Wydział Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im Andrzeja Frycza Modrzewskiego i biuro Kengo Kuma & Associates z Tokio (KKAA). Projekt jest efektem seminarium projektowego w roku akademickim  2019/20 prowadzonego przez arch. Marcina Sapetę (partnera w biurze KKAA) i prof. KAAFM dr hab. Artura Jasińskiego ze studentami semestru dyplomowego II stopnia.

Zadaniem seminarium była analiza tradycji połączeń ciesielskich w Polsce i Japonii, w szczególności konstrukcji łączenia belek drewnianych z zastosowaniem tzw. „połączeń na jaskółczy ogon” i jego pochodnych. W oparciu o te studia studenci projektowali przestrzenną formę pawilonu drewnianego i konstruowali modelu w skali 1:10.

Jeden z pomysłów, rozwinięty przez biuro KKAA miał zostać zbudowany w skali 1:1 i zaprezentowany na terenie Kampusu Uczelni. Część elementów drewnianych pawilonu została wycięta i przygotowana do złożenia jeszcze w czerwcu 2020, jednak ze względu na pandemię jego składanie zostało przesunięte na bardziej odpowiedni czas po pandemii.

Docelowo pawilon „Chmura” zostanie przeniesiony do Galerii Europa Daleki Wschód, gdzie Muzeum Manggha planuje wystawę twórczości architekta Kengo Kuma. Na wystawie zaprezentowany zostanie wybór ostatnich eksperymentalnych projektów jego biura KKAA, ilustrujący jego wrażliwy sposób łączenia nowoczesnych technologii z tradycyjnymi materiałami budowlanymi.

 

Pełna lista Aktualności
Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1, 30-705 Kraków

Projekt i realizacja: Ideo Powered by: CMS Edito