Orzeł
A A A

Informacje

drukuj drukuj

Akcja Helikoptery ratownicze dla Ukrainy

29-11-2022

Organizatorzy zbiórki funduszy na zakup helikopterów ratowniczych dla walczącej Ukrainy poprosili o upowszechnienie swej akcji, a że akcja zacna a cel szczytny- udostępniamy! Przeczytajcie co sami organizatorzy piszą a akcji:
„Kolejne znane postacie kultury, aktywiści i dziennikarze włączają się  do akcji pomocy dla ukraińskich obrońców, której celem jest zakup  helikopterów do ewakuacji rannych, ukraińskich żołnierzy. Polska Zrzutka Obywatelska to po Bayraktarze największa obecnie akcja w Polsce. Koszt zakupu śmigłowców to 8 mln 100 tys. zł - 3 sztuki albo 2,7 mln  - 1 sztuka. Liczba helikopterów, które kupimy, zależy od  ilości funduszy, które uda się zebrać.  Akcję wspiera Sztab Honorowy - gen. Roman Polko, gen. Mieczysław Bieniek i Jan Piekło - były ambasador RP w Ukrainie i poczet  "Ambasadorów" akcji, m.in. Agnieszka Holland, Anna Dymna, Tomasz Sianecki, Maciej Orłoś, Krzysztof Globisz, Michał Wiśniewski (Ich Troje), Piotr  Sołoducha (Enej), Maja Kapłon (finalistka The Voice of Poland), itd. Na stronie internetowej dostępne są filmy z naszymi "Ambasadorami" i słowami poparcia. Agnieszka Holland pokazuje order, który dostała od prezydenta Zełeńskiego za film "Obywatel Jones", Tadeusz Rolke  opowiada o swoich doświadczeniach wojennych i porównuje obrazy II Wojny Światowej, które widział na własne oczy do tych, które możemy oglądać  teraz w relacjach z Ukrainy. Krzysztof Globisz występuje w niemym spocie, ze względu na swoje problemy zdrowotne, mimo których pojawił się przed kamerą, żeby wesprzeć akcję. Podobnie Jacek Rozenek, który mówi, że pytanie o to, czy boi się wojny, nie jest do niego, bo już dwa razy był już prawie po "drugiej stronie". Jest też Karolina Pilarczyk, polska "Królowa Driftu", która nawiązując do helikopterów, prezentuje też własną maszynę, do zdobywania trofeów na torach wyścigowych. Michał Rusinek mówi nam, jak wojna wpływa na język i jak język służy do ułatwiania żołnierzom zabijania innych. Wanda Traczyk-Stawska i Anna Stupnicka-Bando widziały Powstanie Warszawskie  na własne oczy. Pani Wanda walczyła z bronią w ręku, a pani Anna  walczyła o zdrowie i życie rannych żołnierzy. Obie panie opowiadają o  tamtych realiach wojennych i tłumaczą, dlaczego warto przekazać Ukrainie helikoptery ratunkowe. Wszystkie filmy można zobaczyć na naszej stronie internetowej. Linki znajdują się niżej.

Zbiórka organizowana jest przez osoby od dłuższego czasu zaangażowane w pomoc Ukrainie. Ścisły sztab organizacyjny tworzą: Bożydar Pająk - dziennikarz, reportażysta, Krystyna Potapenko - prawniczka oraz Nadiia Moroz-Olshanska - prezes Fundacji Widowisk Masowych. Fundacja, która stanowi prawny trzon akcji, dostarczyła do Ukrainy już 27 TIRów i 70 mniejszych transportów z pomocą humanitarną i wyposażeniem dla żołnierzy oraz przekazała organizacjom partnerskim pomoc o równowartości ponad 3 mln złotych. 

Dzięki oddolnej inicjatywie także my, obywatele, możemy bezpośrednio zbroić Ukrainę (tym razem w sprzęt do ratowania życia rannych żołnierzy) i mieć realny wpływ na przebieg tej wojny. Chcemy  przypominać, że wojna w Ukrainie cały czas trwa i giną ludzie, dlatego trzeba dalej pomagać.

Bezpieczna Ukraina, to bezpieczna Polska i Europa. Jeżeli Rosja wygra wojnę, to nabierze siły, żeby zagrozić innym państwom Europy. Nie pozwolimy na to! Nie chcemy wojny, chcemy pokoju, dlatego Zbroimy  Ukrainę w sprzęt do ratowania życia i zdrowia jej Obrońców! W ten sposób piszemy historię pomocy Polski dla Ukrainy w tak trudnym dla naszego Sąsiada czasie.

Więcej informacji oraz materiały multimedialne akcji znajdziecie Państwo na stronach akcji:

www.zbroimyukraine.pl

www.zrzutka.pl/ZbroimyUkraine

www.facebook.pl/ZbroimyUkraine

 

Tu można zobaczyć filmy z naszymi ambasadorami:

https://zbroimyukraine.pl/filmy-z-poparciem/ "

Pełna lista Aktualności

Biuro Prasowe

Anna Cieślak
tel. 606 978 022

Dział Organizacji Konferencji Naukowych i Promocji

Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego

ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1, 30-705 Kraków
budynek B, pok. B 013

mgr Agata Bień-Krawiec, ; mgr Maciej Banach,

tel. 12 252 46 02

Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1, 30-705 Kraków

Projekt i realizacja: Ideo Powered by: CMS Edito