Dni Jana Pawła II 6-8 listopada 2012

25-10-2012

Celem Dni Jana Pawła II, których VII edycja odbędzie się w dniach 6-8 listopada 2012 r., jest upamiętnienie postaci Błogosławionego Jana Pawła II i popularyzacja jego dziedzictwa w społeczności akademickiej Krakowa i całej Małopolski.

Decyzja o organizacji pierwszych Dni Jana Pawła II została podjęta w 2006 r. przez Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa. W przedsięwzięciu wzięły udział nie tylko krakowskie uczelnie, ale także szkoły wyższe z województwa małopolskiego. Ich działania – pod hasłem „Prawda” – koordynowała wówczas Papieska Akademia Teologiczna (dziś: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II). Następnie rolę głównego organizatora przejmowały kolejno: Uniwersytet Ekonomiczny (2007 – „Dobro”), działające wspólnie szkoły artystyczne Krakowa – Akademia Muzyczna, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna i Akademia Sztuk Pięknych (2008 – „Piękno”), Uniwersytet Jagielloński (2009 –  „Wiara i nauka”), Akademia Górniczo-Hutnicza (2010 – „Wolność”), Politechnika Krakowska (2011 – „Godność”).

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Dni Jana Pawła II jest „Dialog”. Na dni 6-8 listopada 2012 r. przygotowano bogaty interdyscyplinarny program, obejmujący m. in. koncerty i przedstawienia teatralne.  Nie zabraknie także konkursów – literackiego i fotograficznego. Najważniejszym elementem wydarzenia pozostaje – wzorem lat ubiegłych – międzynarodowe sympozjum naukowe, poświęcone tym razem koncepcji dialogu Jana Pawła II i płynącym z niej inspiracjom. Wezmą w nim udział przedstawiciele środowiska teologów, filozofów, filologów, artystów, nauk społecznych i politycznych. Honorowym Gościem będzie Ks. Abp Mieczysław Mokrzycki. Obrady – otwarte dla wszystkich – odbędą się we środę, 7 listopada, w Auli Collegium Novum. Planowane są też inne przedsięwzięcia – np. panel dyskusyjny „Dialog z wiecznością”, zorganizowany przez Międzynarodowe Towarzystwo Naukowe Fides et ratio.

Organizatorzy Dni Jana Pawła II 2012 serdecznie zapraszają całą społeczność akademicką i wszystkich zainteresowanych do udziału w tym szczególnym hołdzie Błogosławionemu Papieżowi.
Źródło: www.jp2.krakow.pl

Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego podczas tegorocznej edycji Dni Jana Pawła II zaprasza na wystawę prac prof. Czesława Dźwigaja"Nieboskłony" oraz projekcję filmu "Nosiciele wiary" (7 listopada, środa, godz. 12.00, Sala Senacka)