Zmiany w systemie pomocy materialnej dla studentów

15-07-2011

Z dniem 1 października 2011 r. wejdzie w życie ustawa z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 84, poz. 455). Wprowadza ona daleko idące zmiany w systemie pomocy materialnej dla studentów i doktorantów:

1. Ustawa znosi dotychczasowe stypendia za wyniki w nauce lub sporcie. W to miejsce wprowadzone zostają stypendia rektora dla najlepszych studentów. Stypendia rektora będzie mogło otrzymać do 10% studentów danego kierunku studiów, którzy zaliczą rok studiów i spełnią co najmniej jedno z poniższych kryteriów:  (1) uzyskanie wysokiej średniej ocen, (2) osiągnięcia naukowe lub artystyczne, (3) wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie krajowym lub międzynarodowym.
W przeciwieństwie do dotychczasowych stypendiów za wyniki w nauce, stypendium rektora dla najlepszych studentów (w tym także za wysoką średnią ocen) będzie przyznawane wyłącznie na wniosek studenta.

2. Nowe przepisy likwidują stypendia mieszkaniowe i na wyżywienie. Utrzymane zostają natomiast stypendia socjalne w zbliżonym do obecnego kształcie. Student studiów stacjonarnych zamieszkujący w domu studenckim lub obiekcie innym niż dom studencki będzie mógł otrzymywać (w miejsce stypendium mieszkaniowego) stypendium socjalne w zwiększonej wysokości.

3. Zasady przyznawania stypendiów specjalnych dla osób niepełnosprawnych oraz zapomóg nie ulegają istotniejszym zmianom.

4. Bardzo ważną innowacją jest rozszerzenie na wszystkie świadczenia pomocy materialnej zasady, że student może otrzymywać stypendia i zapomogi z funduszu pomocy materialnej tylko na jednej uczelni i tylko na jednym, wskazanym przez siebie kierunku studiów (od 1 października 2011 r. zasada ta odnosi się także do stypendiów specjalnych i stypendiów rektora dla najlepszych studentów - w tym za wysoką średnią ocen). W związku z powyższym każdy student ubiegający się od nowego roku akademickiego o stypendium lub zapomogę z funduszu pomocy materialnej zobowiązany będzie złożyć pisemne oświadczenie o niepobieraniu świadczeń na innym kierunku, zaś dane o wszystkich studentach otrzymujących świadczenia będą gromadzone w ogólnopolskim wykazie studentów prowadzonym przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Nowy „Regulamin ustalania wysokości, przyznawania i wypłacania świadczeń pomocy materialnej dla studentów Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego”, wzory wniosków o stypendia i zapomogi z funduszu pomocy materialnej oraz wzory zaświadczeń i oświadczeń wymaganych w postępowaniu o przyznanie świadczeń pomocy materialnej, które będą obowiązywać od 1 października 2011 r., dostępne są na stronie internetowej uczelni w zakładce: Studenci - Stypendia - Nowy regulamin ustalania wysokości, przyznawania i wypłacania świadczeń pomocy materialnej dla studentów Krakowskiej Akademii ( http://www.ka.edu.pl/studenci/stypendia ).