Pedagogika wczesnoszkolna z wychowaniem plastycznym - specjalność nauczycielska

Specjalność nauczycielska - do wyboru po II semestrze studiów

Studia I stopnia

• stacjonarne – 3 lata (6 semestrów)
  • niestacjonarne – 3 lata (6 semestrów)

Absolwent studiów otrzymuje tytuł zawodowy licencjata

Studia dają absolwentom kwalifikacje do prowadzenia zajęć w edukacji wczesnoszkolnej (klasy1-3) oraz do prowadzenia zajęć dydaktycznych z bloku przedmiotów Edukacja artystyczna i kulturalna w dziedzinie wychowania plastycznego (przedmiot obowiązkowy: Plastyka, przedmiot uzupełniający: Zajęcia artystyczne oraz artystyczne koła zainteresowań), na poziomie szkoły podstawowej. Merytoryczne i pedagogiczne przygotowanie pozwala ponadto absolwentom na podjęcie pracy w funkcji pedagoga szkolnego lub doradcy ds. wychowawczych.

Studia w dziedzinie edukacji w zakresie sztuk plastycznych przygotowują do realizacji i upowszechniania różnorodnych postaci przekazów wizualnych dla celów poznawczych, edukacyjnych i użytkowych. Fachowcy z dziedziny sztuk plastycznych i medialnych zapewniają studentom praktykę z zakresu studyjnego ujmowania obserwowanej i analizowanej rzeczywistości, jej interpretacji i tworzenia obrazu plastycznego – stosując poznawane klasyczne i niekonwencjonalne techniki.

Dodatkowo program studiów wzbogacony jest o podstawowe zagadnienia w zakresie projektowania graficznego, fotografii oraz elementy wiedzy o działaniach i strukturach wizualnych i audiowizualnych.

Wybrane przedmioty:

• pedagogika ogólna
  • pedagogika zabawy
  • psychologia rozwoju człowieka w cyklu życia
  • biomedyczne podstawy rozwoju
  • podstawy diagnostyki pedagogicznej
  • metodyka pracy pedagoga szkolnego
  • metodyka kształcenia zintegrowanego
  • współczesna literatura dziecięca z elementami bajkoterapii
  • trening umiejętności wychowawczych
  • pracownia studyjna rysunku i malarstwa
  • wiedza o działaniach i strukturach wizualnych
  • podstawy projektowania graficznego
  • fotografia
  • elementy krytyki mediów
  • elementy projektowania i administrowania platformy e-learningowej
  • warsztaty medialne w Studenckim Radiu „Frycz” i Studiu Telewizyjnym KA

Kierunek realizuje wzorcowe efekty kształcenia dla kierunku studiów pedagogika określone w Rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dn. 4.11.2011 r. oraz na specjalności Pedagogika wczesnoszkolna – specjalność nauczycielska standardy kształcenia przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela, załącznik do Rozporządzenia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dn. 17.01.2012 r.

Rejestracja on-line

Dział Rekrutacji