Pedagogika resocjalizacyjna z elementami kryminologii

Specjalność Pedagogika resocjalizacyjna z elementami kryminologii

Absolwenci pedagogiki resocjalizacyjnej z elementami kryminologii będą mogli ubiegać się o pracę w zakresie profilaktyki społecznej i resocjalizacji w różnorodnych typach placówek, zarówno państwowych, jak i zlokalizowanych w sektorze pozarządowym, m.in. w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapeutycznych, schroniskach dla nieletnich, świetlicach profilaktycznych, świetlicach środowiskowych, świetlicach socjoterapeutycznych, policji, sądach (w charakterze kuratorów sądowych, mediatorów), zakładach poprawczych, zakładach karnych i aresztach śledczych (zarówno w charakterze wychowawców penitencjarnych, jak i w służbie więziennej), ośrodkach pomocy społecznej (w charakterze streetworkerów), szkołach (w charakterze pedagogów szkolnych), ośrodkach terapii uzależnień, stowarzyszeniach i fundacjach zajmujących się profilaktyką i resocjalizacją osób niedostosowanych społecznie.

Dzięki zdobyciu wiedzy z zakresu kryminologii i wiktymologii mogą profilować własne ścieżki zainteresowań w obszarze profilaktyki i resocjalizacji w obrębie wymienionych wyżej placówek lub starać się o pracę w organizacjach działających na rzecz byłych skazanych (po odbyciu kary pozbawienia wolności) lub dzieci, młodzieży oraz dorosłych, pokrzywdzonych w wyniku przestępstwa.
Kadrę prowadzącą zajęcia stanowić będą osoby z minimum kadrowego kierunków: Pedagogika, Psychologia i Prawo, jak również doświadczeni praktycy.

Wybrane przedmioty:

• pedagogika resocjalizacyjna
  • psychologia rozwoju człowieka w cyklu życia
  • psychologia kliniczna
  • podstawy diagnostyki pedagogicznej
  • dydaktyka ogólna
  • komunikacja społeczna
  • metodyka pracy resocjalizacyjnej
  • metodyka pracy kuratora sądowego
  • pomoc postpenitencjarna
  • projektowanie programów w pracy resocjalizacyjnej
  • psychoterapia w praktyce resocjalizacyjnej
  • mediacje w resocjalizacji
  • nauka o więziennictwie
  • patologie życia seksualnego
  • kryminologia
  • zasady procesu karnego
  • kryminalistyka
  • subkultury młodzieżowe i przestępcze

Kierunek realizuje wzorcowe efekty kształcenia dla kierunku studiów pedagogika określone w Rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dn. 4.11.2011 r.