Orzeł
A A A

prof. KAAFM dr hab. Monika Bachowska

drukuj drukuj
dyrygent, chórmistrz, pedagog. Ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie, a w 2016 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego sztuki muzycznej w dyscyplinie dyrygentura na UMFC w Warszawie. Pracuje z chórami i orkiestrami – dziecięcymi, młodzieżowymi, zawodowymi. Jako śpiewaczka i dyrygentka współpracowała z Chórem Polskiego Radia w Krakowie.

Jako dyrygent współpracowała z orkiestrami: CORda Cracovia, Sinfonietta Cracovia, orkiestrą Filharmonii Krakowskiej , orkiestrą UMFC w Białymstoku. Na zamówienie Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie stworzyła FMF Youth Orchestra – zespół złożony z najzdolniejszych uczniów krakowskich szkół muzycznych, który pod jej batutą wystąpił sześciokrotnie na scenie tego międzynarodowego festiwalu. Od roku 2012 w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach w ramach programu edukacyjnego prowadzi Lusławicką Orkiestrę Talentów.

Jako dyrygentka współpracowała z takimi postaciami świata muzyki jak: K.Penderecki, M.Małecki, M.Zieliński, J.Kaspszyk, T.Strugała, M.Moś, Ł.Borowicz, P.Esswood, J.Cardoso, K.Danczowska, E.Stefańska, D.Stabrawa, A. Szymczewska, M.Dylla, T.Strahl, K.Baran. W dorobku posiada również nagrania dla Programu 2 Polskiego Radia oraz współpracę z Dynamic Music Partners tworzącym muzykę filmową dla Warner Bros.

Od 1998 roku prowadzi Młodzieżową Orkiestrę Kameralną Fresco Sonare, wykonując kompozycje różnych epok oraz gatunków muzycznych, a od 2015 – Chór Kameralny Insieme.

 W 2008 roku otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, a w 2017 Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”,w 2018 "Honoris Gratia" Zasłużony dla Miasta Krakowa.

Od października 2017 roku pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. 

wstecz
Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1, 30-705 Kraków

Projekt i realizacja: Ideo Powered by: CMS Edito