Wydział Psychologii, Pedagogiki i Nauk Humanistycznych

Drodzy Studenci i Studentki Wydziału Psychologii, Pedagogiki i Nauk Humanistycznych,

Witamy Państwa serdecznie w nowym roku akademickim oraz wyjaśniamy zasady obowiązujące na Uczelni.

W roku akademickim 2023/2024 większość zajęć jest realizowana w formie stacjonarnej (w murach uczelni). Niektóre zajęcia-głównie wykłady odbywają się zdalnie. 

Wykładowcy mają wyznaczone terminy konsultacji na cały semestr. Można je znaleźć w harmonogramach zajęć Prowadzących zajęcia. Konsultacje w semestrze zimowym będę odbywać się zarówno na Uczelni, jak i w formie zdalnej.

Z troski o jakość procesu kształcenia została uruchomiona skrzynka e-mail: komisjajakosci.wppinh@afm.edu.pl , na którą można kierować swoje uwagi, wnioski oraz pisać w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów.

Studenci mogą także kontaktować się drogą mailową w pierwszej kolejności z Prodziekanem właściwym dla kierunku lub Pełnomocnikiem ds. dydaktyki na kierunku oraz z Dziekanem Wydziału

prof. KAAFM dr Joanna Aksman – prodziekan ds. kierunków pedagogicznych oraz kierunku Filologia

e-mail: jaksman@afm.edu.pl

mgr Ewa Krysakowska-Budny – pełnomocnik Dziekana ds. dydaktyki na kierunku Filologia 

e-mail: ekrysakowska@afm.edu.pl

dr Łukasz Barwiński – prodziekan ds. kierunku Psychologia

e-mail: lbarwinski@afm.edu.pl

prof. KAAFM dr hab. Ewa Wilczek-Rużyczka   Dziekan Wydziału Psychologii, Pedagogiki
i Nauk Humanistycznych

e-mail: ewilczek-ruzyczka@afm.edu.pl

Terminy dyżurów Władz Wydziału wraz z numerami telefonów oraz godzinami dostępności dla studentów aktualizowane są na bieżąco w zakładce Informacje dla studentów/ Dyżury wykładowców/ Dyżury Władz Wydziału oraz Pełnomocników

Zachęcamy Państwa, jeżeli zaistnieje potrzeba, do kontaktu z Dziekanatem drogą mailową lub telefoniczną i ustalenia, czy sprawa wymaga osobistego stawiennictwa.

Dziekani i Wydziałowa Komisja ds. jakości kształcenia


Wydział prowadzi studia na kierunkach:

Jednolite studia magisterskie:

Psychologia
Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna
 
Studia I stopnia:

Filologia
Pedagogika stosowana
 
Studia II stopnia:

Logopedia i pedagogika szkolna
Pedagogika

Pedagogika oferuje możliwość kształcenia na studiach pedagogicznych drugiego stopnia na ścieżkach specjalizacyjnych: Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna z logopedią, Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna z metodą Marii Montessori, Pedagogika resocjalizacyjna z elementami kryminologii, Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna.

Filologia to studia pierwszego stopnia. Dla nowych studentów oferujemy 2 ścieżki specjalizacyjne: Język angielski w biznesie: English in Business, English/Polish and Polish/English Translation.

Kształcenie na wszystkich kierunkach odbywa się w formie stacjonarnej i niestacjonarnej przy zastosowaniu zróżnicowanych form dydaktycznych, takich jak: wykłady, konwersatoria, ćwiczenia, seminaria, lektoraty, konsultacje, warsztaty oraz praktyki. W procesie dydaktycznym wykorzystywane są m. in.: internet, projektory multimedialne, rzutniki pisma i wideo. Duży nacisk położony jest na stosowanie metod aktywizujących pracę studenta. Studenci mogą liczyć na pomoc pracowników dydaktycznych podczas indywidualnych konsultacji. Studenci Wydziału uczestniczą także w działaniach kół naukowych: Koła Naukowego Pedagogów Studentów Krakowskiej Akademii oraz Koła Naukowego Studentów Psychologii Krakowskiej Akademii.

Wydział Psychologii, Pedagogiki i Nauk Humanistycznych skupia kilkudziesięciu pracowników naukowych w tym profesorów tytularnych i nadzwyczajnych. Są wśród nich przedstawiciele wielu dziedzin, m. in.: psychologowie, socjologowie, pedagodzy, kulturoznawcy, filolodzy, filozofowie. Wielu z nich to członkowie Komitetów Badawczych PAN i PAU oraz laureaci nagród za osiągnięcia naukowe i dydaktyczne. Pracownicy naukowi Wydziału podejmują różne inicjatywy badawcze, związane z rozwojem istniejących na nim specjalności oraz z funkcjonowaniem jego katedr i zakładów. Efektem działalności naukowej są konferencje, materiały dydaktyczne i publikacje.

Dwa wiodące kierunki na Wydziale: Psychologia i Pedagogika podlegały ocenie przez Polską Komisję Akredytacyjną. Wszystkie kryteria oceny: a) koncepcja rozwoju kierunku, b) cele i efekty kształcenia oraz system ich weryfikacji, c) program studiów, d) zasoby kadrowe, e) infrastruktura dydaktyczna, f) prowadzenie badań naukowych, g) system wsparcia studentów w procesie uczenia się, h) wewnętrzny system zapewniania jakości, zostały w ocenie Komisji w pełni spełnione na obu kierunkach, a kierunek Pedagogika pod względem infrastruktury dydaktycznej i wewnętrznego systemu zapewniania jakości otrzymał nawet ocenę wyróżniającą.

Opinia Polskiej Komisji Akredytacyjnej o kierunku Psychologia:

Należy stwierdzić, że koncepcja kształcenia na studiach psychologicznych po pierwsze może zapewnić rozwój indywidualny studentów, po drugie – pozwala im zapoznać się z aktualną wiedzą psychologiczną (…) po trzecie wyposaża potencjalnych absolwentów w szereg umiejętności i kompetencji potrzebnych w zawodzie i pożądanych także w wielu „pozapsychologicznych” miejscach pracy. (…) Wydział posiada warunki pozwalające na uzyskanie wysokiej jakości kształcenia oraz realizację kierunkowych efektów kształcenia. Ich wyznacznikami jest stabilna, profesjonalnie przygotowana kadra naukowo – dydaktyczna, dobra baza dydaktyczna, właściwe zaplecze biblioteczne, odpowiednio przygotowana procedura realizacji praktyk zawodowych, wdrażany wewnętrzny system zapewniania jakości kształcenia. (…) Wyniki pracy naukowej pracowników Wydziału obrazowane licznymi publikacjami krajowymi i zagranicznymi mają niewątpliwie duże znaczenie, i to nie tylko dla rozwoju nauki w ogóle, podniesienia rangi Jednostki jako ośrodka naukowego, ale także dla realizowanego procesu kształcenia.

Z Raportu Polskiej Komisji Akredytacyjnej z wizytacji w dniach 16-17 listopada 2013 r. w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, dotyczącej oceny kierunku Psychologia

Opinia Polskiej Komisji Akredytacyjnej o kierunku Pedagogika:

Pracownicy Wydziału realizują znaczące badania naukowe, które pozostają równocześnie w bezpośredniej relacji z procesem dydaktycznym. Minimum kadrowe z naddatkiem spełnia wymogi formalne. Wydział stworzył też niezbędne podstawy dla zbudowania wewnętrznego systemu jakości kształcenia, który obecnie w sposób wzorcowy wdraża w życie. Należy też podkreślić, że Uczelnia stworzyła studentom wręcz komfortowe warunki studiowania, co wyróżnia ją w tym względzie spośród wielu uczelni publicznych i niepublicznych.

Z Raportu Polskiej Komisji Akredytacyjnej z wizytacji w dniach 31.01.2014 r. i 01.02.2014 r. w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, dotyczącej oceny kierunku Pedagogika.

JSM Psychologia Pedagogika przed i wczes

Jednolite studia magisterskie

Na kierunkach Psychologia oraz Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna

Kontakt

Wydział Psychologii, Pedagogiki i Nauk Humanistycznych

Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego


ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1, 30-705 Kraków

Dziekanat: budynek A, pokój 209 / pokój 210

W celu prawidłowego funkcjonowania strony, a także dla celów reklamowych i statystycznych - stosujemy pliki Cookies. W każdej chwili można wyrazić lub zmienić wcześniej wyrażoną zgodę na stosowanie Cookies.