Orzeł
A A A

Wydarzenia

drukuj drukuj

II Krajowa Konferencja Organizacji Studentów z Niepełnosprawnością 18-20 październik 2019 r.

Zrzeszenie Studentów Niepełnosprawnych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

pragnie zaprosić do wzięcia udziału reprezentantów studentów zrzeszonych w organizacjach działających na rzecz studentów z niepełnosprawnościami w

II Krajowej Konferencji Organizacji Studentów z Niepełnosprawnością

pt. "Uczelnia Wyższa Oczami Niepełnosprawnych".

Gośćmi będą:

przedstawiciel Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego,

przewodniczący Parlamentu Studenckiego Rzeczpospolitej Polski,

przedstawiciel Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie - Prorektor ds. Komunikacji i Współpracy,

przedstawiciel Zarządu Stowarzyszenia Twoje Nowe Możliwości.

Termin Konferencji:

18-20 października 2019 (piątek-niedziela)

Miejsce:

Pawilon G, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, ul. Rakowicka 27

Zapewniamy:

  • udział  w warsztatach, których efektem będą realne postulaty,
  • nocleg w hotelu przystosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych (decydować będzie kolejność zgłoszeń)*,
  • pomoc wolontariuszy przez cały czas trwania konferencji,
  • pomoc w dotarciu na miejsce konferencji,
  • tłumacza języka migowego (po uprzednim zgłoszeniu takiej potrzeby przez uczestnika),
  • materiały konferencyjne, również w powiększonym druku lub w formie cyfrowej (po uprzednim zgłoszeniu takiej potrzeby przez uczestnika),
  • catering podczas przerw kawowych i obiadowych,
  • certyfikat udziału,
  • oraz atrakcje i dobrą zabawę po części oficjalnej konferencji.
  • Udział w konferencji jest bezpłatny!

Kontakt:

zsn@uek.krakow.pl

Program konferencji, plakat informacyjny oraz klauzura RODO znajdują się w załącznikach.

Ze względu na charakter ogólnopolski konferencji i ograniczoną pojemność obiektu noclegowego zwracamy się z prośbą do delegatów z krakowskich uczelni o zapewnienie sobie noclegu we własnym zakresie.

W przypadku braku takiej możliwości prosimy o zgłoszenie tego faktu na naszego maila.

 

Serdecznie Zapraszamy!

Osoby zainteresowane wzięziem udziału w konferencji przed rejestracją  proszone są o zgłaszanie się w Biurze ds. Osób Niepełnosprawnych Krakowskiej Akademii.

Potwierdzeniem udziału jest REJESTRACJA do 25 września (kliknij tutaj).

 

*liczba miejsc przystosowanych dla osób poruszających się na wózkach wynosi 20% wszystkich miejsc

 

NABÓR DO PROJEKTU 70.NOWOHUCKICH WSPOMNIEŃ

NABÓR DO PROJEKTU 70.NOWOHUCKICH WSPOMNIEŃ
Zapraszam serdecznie do wzięcia udziału w przedsięwzięciu edukacyjno-artystycznym pt. "70 NOWOHUCKICH WSPOMNIEŃ", które realizowane będzie w ramach rezydencji artystycznej w ARTzonie w dniach 28.09 - 30.10.2019. Rezydencja jest częścią większego projektu NOWA HUTA 70. PRZESTRZEŃ UWOLNIONA i polegać będzie na pracy warsztatowej (zarówno grupowej jak i indywidualnej) opartej na wspomnieniach, wrażeniach, emocjach związanych z codziennym funkcjonowaniem uczestników projektu w przestrzeniach Nowej Huty. Na podstawie tych indywidualnych historii stworzymy finałową prezentację w formie teatralnej impresji wykorzystującej słowo, ruch, gest, dźwięk oraz przestrzeń Ośrodka Kultury C.K. Norwida. Ostateczny kształt spektaklu będzie zależał w dużej mierze od grupy warsztatowej - jej predyspozycji, możliwości i oczekiwań. 
 
 
KOGO SZUKAMY:
Osoby z niepełnosprawnościami sensorycznymi (szczególnie z niepełnosprawnością wzroku), które są lub były przez pewien czas związane z Nową Hutą.
Doświadczenie w działaniach twórczych (ruchowych, teatralnych, muzycznych) jest bardzo mile widziane, gdyż chciałabym, by uczestnicy współtworzyli spektakl, ale nie jest to warunek konieczny.
Istnieje też możliwość zapisania się wraz z opiekunem.
 
CO ZYSKUJESZ:
Udział w projekcie jest szansą na rozbudzenie pasji artystycznych, możliwością wykorzystania własnego potencjału twórczego, rozwijania zainteresowań artystycznych, ruchowych i teatralnych. Dla niektórych warsztaty mogą być też okazją do bliższego poznania samego siebie – w wymiarze cielesnym, jak i intelektualnym. Praca nad spektaklem to również możliwość poznania siebie nawzajem, dialogu odnalezionego we wspólnym zainteresowaniu sztuką. Zajęcia będą więc także okazją do zawarcia nowych znajomości. 
 
INFORMACJE ORGANIZACYJNE:
Pierwsze spotkanie ma odbyć się już w sobotę 28 września 2019 w godzinach popołudniowych.
Kolejne zajęcia będą się odbywać w soboty (5, 12, 19, 26.10.2019) oraz 2-3x w tygodniu popołudniami. Dokładne dni i godziny pozostają do ustalenia z uczestnikami i ARTzoną.
Finałowy pokaz jest zaplanowany na środę 30.10.2019 wieczorem.
 
INFORMACJE O PROWADZĄCEJ:
BARBARA WYSOCZAŃSKA-GROCHAL  - performerka, choreografka, producentka własnych projektów taneczno-ruchowych. W latach 2003 – 2015 zdobywała doświadczenie w Teatrze Tańca DF Katarzyny Skawińskiej, tańcząc w kilkunastu produkcjach zespołu oraz pełniąc funkcję wiceprezesa stowarzyszenia i koordynatora jego projektów artystycznych. Od 2007 do 2012 pracowała jako aktorka w Teatrze KTO, uczestnicząc w spektaklach ulicznych Jerzego Zonia (m.in. Zapach Czasu, Quixotage, Ślepcy), prezentowanych na licznych festiwalach teatralnych w Polsce i na świecie. Z hiszpańską grupą Les Filles Follen współtworzyła niezależnie dwie uliczne koprodukcje taneczne "everybodyskin" (2012) i  "Thank You For Dancing"  (2014). W 2017 roku na zaproszenie festiwalu 30.ULICA w Krakowie zrealizowała spektakl "POZA "
Interesuje się głównie działaniami performatywnymi w przestrzeniach pozateatralnych oraz łączeniem ruchu z innymi dziedzinami sztuki. W tym zakresie współpracowała z Aleksandrem Janickim przy multimedialnym spektaklu "K_INEMATICA" (2012), a podczas ESK 2016 we Wrocławiu przy międzynarodowych projektach "Resistance(z niemiecką artystką Sveą Duwe) i "Marmolada" (z lipskim Theater der Jungen Welt)2018 roku współtworzyła interdyscyplinarny performance "WYSOCZAŃSKA_KALISZUK*2_MILER", wykorzystujący wideo-art, ruch i koncepcje z dziedziny robotyki. Od 2016 roku działa niezależnie, poszukując nowych wyzwań i biorąc udział w wybranych projektach performatywnych. Własne przedsięwzięcia artystyczne realizuje pod szyldem Akcja Ważka.
 
KONTAKT I ZAPISY:
Barbara Wysoczańska-Grochal
e-mail: 
tel. 607 502 700
 
#teatr #osoby niepełnosprawne  #osoby niewidome #Nowa Huta #70 . nowohuskich wspomnień

30.09.2019 r. bezpłatna projekcja filmu z audiodeskrypcją w Kinie pod Baranami

FUNDACJA SIÓDMY ZMYSŁ z największą przyjemnością  informuje, że rozpoczyna realizację projektu AUDIOMOVIE. RAZEM DO KINA. Będzie organizować od września do grudnia 2019 4 dostępne, bezpłatne projekcje w Kinie pod Baranami. Audiodeskrypcji można będzie posłuchać za pośrednictwem aplikacji AudioMovie. Przed projekcją przedstawiony zostanie krótki wstęp do filmu, a po odbędzie się dyskusja.

Pierwsza projekcja odbędzie się już:

30.09.19 r., o godzinie 18.15 - 21.15. Zaprezentujemy film „Ciemno, prawie noc” w Kinie pod Baranami.

Liczba miejsc w sali jest ograniczona, więc osoby chętne do udziału w pokazach prosimy o rezerwację na adres mailowy rezerwacje@audiomovie.pl. Pokaz jest integracyjny, więc serdecznie zapraszamy Państwa z przyjaciółmi, rodziną, znajomymi – wszystkimi, z którymi chcą Państwo po prostu pójść do kina.

INFORMACJE O FILMIE CIEMNO, PRAWIE NOC:  

Film fabularny czas trwania: 114 minut rok produkcji 2019

Reżyseria Borys Lankosz

Występują: Magdalena Cielecka, Rafał Maćkowiak, Modest Ruciński, Jerzy Trela, Eliza Rycembel, Włodzimierz Dyła, Roma Gąsiorowska, Marcin Dorociński

Kiedy Wałbrzychem wstrząsa seria tajemniczych zaginięć dzieci, do miasta przybywa dziennikarka Alicja Tabor. Powracająca po latach w rodzinne strony, nieustępliwa reporterka chce poznać rodziny zaginionych i rozwikłać zagadkę, wobec której nawet policja okazuje się bezsilna. W trakcie prywatnego śledztwa Alicja – dość nieoczekiwanie – wpada na trop dramatycznych wydarzeń, które swój początek miały dekady temu. Dążąc do odkrycia prawdy, dziennikarka będzie musiała stawić czoła nowemu zagrożeniu oraz temu, przed czym uciekała przez całe dorosłe życie – tajemnicy swojego dzieciństwa i szokującym sekretom własnej rodziny. Z czasem ponura intryga kryminalna połączy w jedno zaginięcia dzieci, wojenną przeszłość, legendę zaginionego skarbu oraz losy samej Alicji, która na swojej drodze zmierzy się z czystym wcieleniem zła, jak i zyska sojuszników, stojących po stronie dobra.

O pozostałych elementach programu i kolejnych terminach będziemy Państwa na bieżąco informować. Poza Krakowem działania będą prowadzone także w Kinie Helios w Sosnowcu oraz w Kinie Światowid w Katowicach.

Projekt współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna oraz ze środków OCHO – Ośrodki Chirurgii Oka Prof. Zagórskiego.

Partnerzy projektu: Kino Helios w Sosnowcu, Kino pod Baranami w Krakowie, Kino Światowid w Katowicach, Zurich Foundation, Fundacja Katarynka, Fundacja Mili Ludzie, Fundacja Kultury bez Barier, Instytut Technik Innowacyjnych Emag, Stowarzyszenie Kin Studyjnych.

pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia w Kinie pod Baranami

Regina Mynarska

#film z adudiodeskrypcją #osoby niewidome #kino pod baranami #Fundacja Siódmy Zmysł

REHA FOR THE BLIND IN POLAND Warszawa: 21-23.10.2019 r.

Szanowni Państwo,

w imieniu Fundacji Szansa dla Niewidomych oraz współorganizatorów wydarzenia: Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Fundacji Challenge Europe, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Center for the Blind w Izraelu oraz Biura Pomocy i Projektów Społecznych Miasta Stołecznego Warszawy, zapraszamy przedstawicieli Państwa uczelni do udziału w tegorocznej Konferencji REHA FOR THE BLIND IN POLAND, która odbędzie się w dniach 21-23 października 2019 r., w Warszawie, w Centrum Nauki Kopernik oraz na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Tegoroczna, XVII edycja Konferencji REHA odbędzie się pod hasłem „Nowoczesna edukacja i okulistyka przywracające nadzieję” i będzie poświęcona promocji nowoczesnych rozwiązań w zakresie rehabilitacji osób z niepełnosprawnością wzroku. W tym roku obchodzi ona 20. Rocznicę swojej inauguracji, co jest dla nas wielką radością i dumą. Złożą się na nią sesja merytoryczna, panele, warsztaty i dyskusje, turnieje sportowe, konkursy kulturalne i intelektualne, koncerty oraz spotkania gości krajowych i zagranicznych.

Będzie nam miło, jeżeli wezmą Państwo udział w naszym wydarzeniu. Zależy nam, aby konferencja REHA FOR THE BLIND IN POLAND stała się inspiracją do tego, abyśmy wspólnie zatroszczyli się o osoby z niepełnosprawnością oraz docenili i zauważyli ich wartość w życiu społecznym. Zapraszamy Państwa do zgłaszania swojego udziału w panelach dyskusyjnych, warsztatach, prezentacjach i szkoleniach. Oferujemy możliwość podzielenia się z szerokim gronem odbiorców dorobkiem naukowym Państwa uczelni w zakresie rehabilitacji niewidomych oraz ich włączenia społecznego.

Zachęcamy również do przygotowania stoiska na wystawę Organizacji Pożytku Publicznego oraz instytucji. Przygotowanie takiego stoiska jest bezpłatne. Jeżeli są Państwo zainteresowani udziałem, prosimy o kontakt na adres:

 lub 

Z wyrazami szacunku

Milena Rot

Fundacja Szansa Dla Niewidomych

Ul. Chlubna 88, 03-051 Warszawa

e-mail

tel: +48 41 343 34 26

www.szansadlaniewidomych.org

www.facebook.com/szansa

#szansa dla niewidomych #Reha for the blind #osoby niewidome

Pliki do pobrania

reha_2019_aktualny_program.pdf

Program REHA 2019

Sekcja judo dla osób z niepełnosprawnością wzrokową - "Nie widzę przeszkód"

Plakat - sekcja judo

Ogłoszenie Stowarzyszenia "Nie widzę przeszkód":

Serdecznie zapraszamy wszystkich studentów z niepełnosprawnością wzrokową do pierwszej w Polsce sekcji judo. Zajęcia będą się odbywały w Forcie Kleparz przy ul. Kamiennej.

Prosimy o kontakt pod nr tel. 663038019.
 
*judo *nie widzę przeszkód *osoby niewidome *sport dla niewidomych 
 

Relacja z "Rozmowy o dostępności. Spotkanie przy kawie z Reginą Mynarską oraz Piotrem Frańkiem 06.06."

Relacja ze spotkania „Rozmowy o dostępności” – 06.06.2019 r.

 

6 czerwca 2019 r. odbyło się ostatnie w tym roku akademickim spotkanie z cyklu „Rozmowy o dostępności”. Cykl spotkań został zorganizowany przez Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych. Tym razem spotkaliśmy się przy kawie z Panią Reginą Mynarską oraz Panem Piotrem Frańkiem – przedstawicielami Fundacji Siódmy Zmysł https://siodmyzmysl.org/

Tytuł spotkania: Zobaczyć słowami, czyli udostępnianie kultury osobom z niepełnosprawnością wzroku.

Kilka słów o Reginie Mynarskiej

Pani Regina to z wykształcenia polonistka, która od kilku lat zajmuje się z zapałem pracą na rzecz udostępniania kultury, zwłaszcza osobom niewidomym i słabowidzącym. Tworzy audiodeskrypcję do filmów. Praca ta, jak przyznaje, jest dla niej niezwykle ubogacająca. Wymaga od niej stałego poszerzania horyzontów i niejako „wchodzenia w skórę” osoby, która ma stać się odbiorcą sztuki.

Kilka słów o Piotrze Frańku

Pan Piotr to pełen zapału, niewidomy absolwent Krakowskiej Akademii. Pracuje w Polskim Związku Niewidomych w Kielcach. Laureat Plebiscytu ŚWIĘTOKRZYSCY BURZYCIELE BARIER. Współprowadzi program TVP3 - RAZEM BEZ BARIER.

Prelekcja Pani Reginy dotyczyła tematu tworzenia sztuki dostępnej. Wśród uczestników spotkania znalazły się osoby studiujące w języku angielskim na KA kierunek: Film and media TV production management. Ze względu na obecność tychże studentów, prelekcja była na bieżąco tłumaczona przez Pana Piotra na język angielski.

Przedstawić obraz w kilku kluczowych słowach

W trakcie spotkania poruszaliśmy ciekawe zagadnienia związane z przygotowaniem audiodeskrypcji do filmów. Okazuje się, że przygotowanie opisu treści wizualnych w lakonicznej wersji jest niezwykle trudnym zadaniem. Audiodeskryptor ma przede wszystkim opisać to, co przedstawia obraz. Na przykład: mężczyzna wyciągnął rewolwer i celuje go w stronę drugiego mężczyzny. Jeżeli dodamy opis: „aby zastrzelić” albo „aby wystraszyć”, to będzie to już interpretacją jego zachowania. A interpretacja sztuki/filmu, to zadanie dla odbiorcy, a nie audiodeskryptora.

Dostępność scen erotycznych dla osób niewidomych

Poruszaliśmy także kontrowersyjne i delikatne zagadnienie, tworzenia opisów scen erotycznych w filmach, także filmach pornograficznych. Opisy scen erotycznych pojawiających się w filmach należą do zadań audiodeskryptora. Osoby z problemami wzroku są pozbawione bodźców wizualnych, które u osób widzących powodowałyby pobudzenie seksualne. Audiodeskryptor opisując sceny erotyczne (niewerbalną treść, która w trakcie ich trwania wydarza się) dostarcza „materiał” dla wyobraźni osoby niewidomej. Dzięki temu sceny erotyczne stają się dostępne także dla osób niewidomych.

Osoba niewidoma w kinie

Pani Mynarska opowiadała o innowacyjnym projekcie – aplikacji AudioMovie, dzięki której osoby z niepełnosprawnością wzroku mogą uczestniczyć w seansach filmowych w podobnym stopniu jak osoby widzące. Osoba niewidoma może z użyciem słuchawek odsłuchać w swoim telefonie audiodeskrypcję do filmu emitowanego w kinie, nie przeszkadzając innym widzom.

Audiodeskrypcja do filmów – obowiązek czy hobby?

Praca w branży filmowej w zawodzie audiodeskryptora to rozwijająca się dziedzina, zyskująca coraz większe grono pasjonatów.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej o audiowizualnych usługach medialnych nakłada obowiązek aktywnego poszukiwania sposobów udostępniania treści osobom z niepełnosprawnościami, w szczególności z dysfunkcją wzroku lub słuchu. Wymagania dostępności powinny być spełniane stopniowo i w sposób ciągły.

Podziękowania

Dziękujemy za prelekcję Pani Reginy i Pana Piotra, za obecność uczestnikom spotkania i ciekawe pytania. Dziękujemy również ekipie telewizyjnej KA i studentom kierunków związanych z produkcją filmową, którzy zaangażowali się w filmowanie naszego spotkania oraz współpracę z Fundacją Siódmy Zmysł na rzecz udostępniania kultury osobom niewidomym.

Składamy również serdeczne podziękowania dla Pana Roberta Marchwianego - redaktora Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych za uczestnictwo we wszystkich spotkaniach oraz zamieszczenie o nich relacji na stronie OBPON - tu linki:

https://obpon.pl/article/201193/show.html
https://obpon.pl/article/201511/show.html

 

#spotkania przy kawie #dostępność #audiodeskrypcja #Fundacja Siódmy Zmysł #Regina Mynarska #Piotr Franiek #Uczelnia Dostępna

Pliki do pobrania

Relacja ze spotkania przy kawie z... Janem Szusterem 16.05.

 

Gość oraz temat spotkania

Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych Krakowskiej Akademii zorganizowało kolejne spotkanie z cyklu: "Rozmowy o dostępności. Spotkanie przy kawie z...", które odbyło się 16 maja.

Na spotkanie zaprosiliśmy Pana Jana Szustera.

Tym razem rozmowy toczyły się wokół kwestii ułatwiania orientacji przestrzennej osobom z niepełnosprawnościami wewnątrz budynków. W spotkaniu uczestniczyły osoby niewidome zarówno z naszej uczelni, jak i z poza niej.

O Panu Janie i jego systemie

Pan Jan opowiedział o specyfice świata osób niewidomych, odwołując się często do swojego przykładu. W wyniku choroby genetycznej przez całe życie tracił wzrok, przechodząc od stanu względnie dobrego widzenia do resztek poczucia światła. Z czasem, problemem stało się dla niego odnalezienie wejścia na własną posesję. Ponieważ z wykształcenia i zamiłowania jest konstruktorem – swój problem zamienił w rozwiązanie. Stworzył system ułatwiający orientację w przestrzeni osobom niewidomym, który opiera się przede wszystkim na narządzie słuchu.

W przypadku osób niewidomych, kwestia zaufania do systemu jest szczególnie ważna. Osoba niewidoma nie zweryfikuje wzrokiem poprawności podpowiedzi np. systemu GPS. Dlatego dodatkową pewność, że trafiła do odpowiedniego punktu, daje jej sygnał dźwiękowy wysyłany przez znacznik. W przypadku znaczników TOTUPOINT aktywator uruchamia się tylko wtedy, kiedy zbliża się do niego użytkownik posiadający odpowiednią aplikację w telefonie lub aktywator w lasce. System jest tak zaprojektowany, żeby możliwie jak najmniej przeszkadzał innym użytkownikom przestrzeni, a jednocześnie jak najdokładniej określał położenie obiektów. Aktywator w białej lasce posiada dodatkowo funkcję kompasu, która ułatwia określenie stron świata. Laska staje się wtedy przewodnikiem.

Drugą opcją jest pobranie bezpłatnej aplikacji na telefon. Telefon z aplikacją działa jak czujnik, który informuje użytkownika, że zbliża się do danego punktu. Użytkownik w swoim telefonie odsłuchuje odpowiedniej informacji na temat danego obiektu.

Aplikację można odpowiednio dostosować do swoich upodobań, aby przekazywała nam dokładnie tyle informacji, ile potrzebujemy.

System może być uzupełnieniem dla wypukłych makiet i napisów w języku brajla oraz ułatwia ich zlokalizowanie.

Różne systemy ułatwiające orientację przestrzenną

Na rynku istnieją różne systemy ułatwiające orientację przestrzenną osobom niewidomym oparte na znacznikach i aplikacjach w telefonie. Wspomagają one osoby z niepełnosprawnościami w prowadzeniu niezależnego życia. Ułatwiają orientację przestrzenną wewnątrz budynku, gdzie sygnalizacja GPS już nie nawiguje odpowiednio dokładnie.

Goście w czasie spotkania mieli okazję porównać dwa tego typu systemy. Oba miały na celu jak najdokładniejsze nawigowanie użytkownika, który chce trafić do określonego punktu. Różnice tkwiły w sposobie wysyłania komunikatu użytkownikowi. W systemie TOTUPOINT komunikat dźwiękowy wysyłany jest zarówno przez aktywator jak i aplikację w telefonie. Natomiast ibeacony systemu NGOZ nie emitują dźwięku, lecz wysyłają wskazówki tylko na telefon użytkownika. NGOZ nawiguje użytkownika wykorzystując system zegarowy np.: „Idź na godzinę 3, później trzymaj się prawej”.

Opinie uczestników spotkania

Uczestnicy spotkania przy kawie podkreślali, że instalacja znaczników na uczelni znacznie ułatwiłaby im orientację. Podczas spotkania zauważono także, że takie systemy mogą pomóc w orientacji nie tylko osobom z dysfunkcjami narządu wzroku, ale także ruchu lub słuchu, jak i obcokrajowcom.

Podsumowanie

Podsumowując, systemy wspomagające orientację przestrzenną mają na celu pomoc osobom z niepełnosprawnościami w uzyskaniu większej niezależności. Miarą sukcesu danego systemu jest poziom zaufania do niego jego użytkowników, a także jego dostępność, niezawodność i odpowiednia promocja. Uczelnie mogą starać się o pozyskanie środków na zakup odpowiednich systemów, zwiększając w ten sposób swoją dostępność pod kątem osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Dziękujemy Panu Janowi za zaprezentowanie swojego systemu oraz uczestnikom spotkania za przybycie, cenne uwagi oraz opinie.

Zapraszamy na kolejne spotkania organizowane przez Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych. Informację o nich znajdziecie w zakładce aktualności.

 

#uczelnia dostępna #rozmowy o dostępności #spotkania przy kawie z  #Jan Szuster #osoby niewidome #osoby słabowidzące #TOTUPOINT #INTONAVI #BON #dostępność #orientacja przestrzenna

Pliki do pobrania

opinia_pzn_-_skan.pdf

Opinia Polskiego Związku Niewidomych o systemie znaczników TOTUPOINT. pdf

totupoint_broszura_informacyjna_2018.pdf

TOTUPOINT - broszura informacyjna.pdf

rozmowy_o_dostepnosci._spotkania_przy_kawie_z..._-_plakat.pdf

Plakat. Rozmowy o dostępności. Spotkania przy kawie z...pdf

opinia_pzn_o_totupoint_wersja_zaadatowana.doc

Opinia o TOTUPOINT Polskiego Związku Niewidomych, wersja zaadaptowana.

Relacja z "Rozmów o dostępności. Spotkanie przy kawie z Anetą Bilnicką" 25.04.

Biuro Osób Niepełnosprawnych Krakowskiej Akademii zorganizowało 25 kwietnia b.r. pierwsze spotkanie z cyklu „Spotkania przy kawie z…”

Temat wokół, którego się poruszaliśmy, to zwiększanie dostępności uczelni pod kątem osób z ograniczeniami w mobilności lub percepcji. Szacuje się, że niemal co trzecia osoba w Polsce może mieć problemy w tym zakresie. Dlatego tak istotnym jest stwarzanie możliwości w dostępie do edukacji dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. 

 

Gościem spotkania była Pani Aneta Bilnicka – doradca ds. Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami, koordynatorka projektów dotyczących aktywizacji oraz rozwoju obywatelskiego. Współzałożycielka Stowarzyszenia Strefa Wenus z Milo (2014) działającego na rzecz kobiet z niepełnosprawnościami. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi i samorządami w zakresie podnoszenia świadomości praw osób z niepełnosprawnościami oraz dostępności usług i wydarzeń do potrzeb OzN.

Zaangażowana w pisanie Społecznego Raportu Alternatywnego z realizacji Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych w Polsce (2015 r). Współautorka raportu: „Alternative submission to the UN Committee on the Rights of Persons with Disabilities (CRPD, 2018)”. W 2017 i 2018 r. Monitorowała stan wdrażania postanowień ww. Konwencji w Małopolsce.

 

W trakcie spotkania wymienialiśmy się pomysłami i spostrzeżeniami dotyczącymi tego, co już udało się osiągnąć w dziedzinie dostępności, a także tego, co jeszcze należałoby w tej dziedzinie zmienić. Była to twórcza "burza mózgów" osób, które już mają pewne większe lub mniejsze osiągnięcia w przełamywaniu barier. Wspólnie jednak przyznaliśmy, że najtrudniejszymi barierami do pokonania nie są te architektoniczne, ale mentalne. Dlatego potrzebujemy się wzajemnie inspirować i podtrzymywać w działaniu, bo zbyt często słyszymy: tego nie da się zrobić, dla kogo chcecie to robić? Działania mające na celu zwiększenie dostępności służą nie tylko tym osobom, które poruszają się z białą laską lub na wózku. Myśląc szerzej, każda zmiana zwiększająca dostępność zaprojektowana uniwersalnie posłuży również innym grupom: osobie, która złamała nogę, matce z dzieckiem w wózku, osobie ciągnącej ciężki towar na wózku ręcznym. Z odpowiednio zaprojektowanej strony internetowej skorzystają zarówno osoby starsze, jak i niewidome, słabosłyszące lub Gluche, osoby korzystające z nowszych lub starszych komputerów. W każdym momencie życia nasza sytuacja zdrowtna może się diametralnie zmienić. Zmiany w mentalności, architekturze itp., o które zawalczymy w młodości odwdzięczą się nam na starość.

 

Spotkanie było formą konsultacji społecznej projektu, który można składać w konkursie organizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju pn. „Dostępna uczelnia”: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój. Link: https://www.ncbr.gov.pl/fileadmin/POWER/03.05...PZ1_18/Modele_Uczelnia_dostepna_konsultacje_.pdf

Zaprszamy osoby z niepełnosprawnościami, pracowników uczelni do zgłaszania swoich potrzeb, abyśmy mogli złożyć wspólny projekt jako uczelnia. Termin składania wniosku to 28 czerwca b.r.

 

#Aneta Bilnicka #Uczelnia Dostępna #spotkania przy kawie z…

#BON #osoby niepełnosprawne #dostępność plus

Uczestnicy spotkania z białą laską i okularami imitującymi widzenie osoby z problemami wzroku.

Pliki do pobrania

spotkanie_przy_kawie_-_plan_spotkania.doc

Ramowy plan spotkania 25.04. Rozmowy o dostępności.

rozmowy_o_dostepnosci_25.04..pdf

Spotkania przy kawie z Anetą Bilnicką, 25.04. Plakat.

zdjecie_w_okularach_imitujacych_widzenie_osoby_slabowidzacej.jpg

Zdjęcie uczestników spotkania w okularach imitujących widzenie osoby z dysfunkcją narządu wzroku.

Porozumienie z Urzędem Miasta Krakowa

09.04.2019 r. w ramach Krakowskich Dni Integracji doszło do podpisania oficjalnego Porozumienia dotyczącego współpracy na rzecz osób z niepełnosprawnościami pomiędzy ośmioma krakowskimi uczelniami a Urzędem Miasta Kraków. Doniosłość wydarzenia podkreśliła obecność na wydarzeniu Pana Prezydenta Jacka Majchrowskiego oraz Rektorów i Prorektorów krakowskich uczelni wyższych: Krakowskiej Akademii, Uniwersytetu Ekonomicznego, Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Pedagogicznego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II oraz Uniwersytetu Rolniczego. 
Pan Prezydent w kilku słowach podkreślił, że Kraków jest miastem, które stale przystosowuje się do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W Krakowie organizowane są festiwale, dni integracji, konferencje poświęcone tematyce osób niepełnosprawnych oraz podejmowanych jest wiele działań polepszających infrastrukturę miasta. Pan Prezydent podkreślił, że Kraków jest miejscem, w którym osoby niepełnosprawne mogą nie tylko być widzami wydarzeń sportowych, ale także brać w nich czynny udział (KÄRCHER Hala Cracovia Centrum Sportu Niepełnosprawnych). Zapowiedział także, że w 2020 r. będą odbywać się w Krakowie Mistrzostwa Europy w AMP FUTBOL - są to niezwykłe mecze piłki nożnej osób po amputacji kończyny górnej lub dolnej. 
Wsparciem osób z niepełnosprawnościami w ramach Urzędu Miasta zajmuje się Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia reprezentowany przez p. Dyrektor Elżbietę Kois-Żurek oraz Pan Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Osób Niepełnosprawnych Bogdan Dąsal.
#porozumienie #KDI #Urząd Miasta Krakowa #osoby niepełnosprawne #wsparcie dla niepełnosprawnych
Podpisanie Porozumienia rektorzy i prorektorzy KA, PK, UJ, UP, UPJP2, UR, AGH, UEK oraz p....
Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
ul. Gustawa Herlinga - Grudzińskiego 1, 30-705 Kraków
Projekt i realizacja: Ideo Powered by: CMS Edito