Orzeł
A A A

Wydarzenia

drukuj drukuj

"Wojna w niebie" 15.02. Circoteka o godz. 19:00

Spektakl tworzony przez osoby niesłyszące, niedosłyszące i słyszące, łamiący bariery komunikacyjne, pokazujący, że dysfunkcja może być funkcjonalna w teatrze.

Osoby głuche niestety bardzo często są wykluczone ze świata kultury. Jeśli już się ich do niego dopuszcza, to głównie w roli odbiorców. Spektakl „Wojna w niebie” nie tylko będzie dostępny dla wszystkich, ale to właśnie osoby głuche są jego głównymi twórcami, to ich zobaczymy na scenie w roli aktorów, którzy zaproszą nas do swojego trudnego, ale też pasjonującego świata.

Spektakl jest przedsięwzięciem artystycznym, ale równocześnie ma za zadanie być narzędziem służącym lepszemu poznaniu środowiska osób niesłyszących oraz zwrócić uwagę i pogłębić świadomość społeczeństwa na temat tej grupy wykluczonych.

Tekst nie jest przypadkowy. Scenariusz oparty jest na utworze „Wojna w niebie” Josepha Chaikina. Autor poprzez afazję (zaburzenie funkcji językowych powstałe w wyniku uszkodzenia mózgu) sam został wykluczony ze społeczeństwa, a mimo to nadal tworzył, co stało się jego terapią i drogą powrotną do zdrowia. Sam też zaczął uczyć się języka migowego. Tekst został przetłumaczony na Polski Język Migowy, tak aby poetycka forma tekstu została zachowana, a jednocześnie była w pełni zrozumiała przez osoby głuche. Spektakl opowiada o poszukiwaniu własnej tożsamości, problemach bycia niezrozumianym przez otoczenie i trudnościach społecznych wynikających z barier komunikacyjnych.

Reżyseria i dramaturgia: Dominika Feiglewicz
Scenografia, kostiumy: Aleksandra Żurawska
Ruch sceniczny, współpraca reż: Katarzyna Anna Małachowska
Głos: Krzysztof Globisz
Muzyka: Piotr Przewoźniak
Projekcje: Amadeusz Nosal
Światło: Krzysztof Małachowski
Tłumaczenie tekstu na Polski Język Migowy: Agnieszka Górowska-Madejczyk

Występują: Dominika Kozłowska, Patrycja Nosowicz, Rafał Bołdys, Krystian Maligłówka

źródło: http://karnet.krakow.pl/27994-krakow-wojna-w-niebie

#"Wojna w niebie" #głusi #teatr #Circoteka #pjm #Dominika Feiglewicz

22.02.2020 r. spacery Muzeum Krakowa (audiodeskrypcja, pomoce dotykowe i PJM) - "Kraków naprawdę dla wszystkich"

Szanowni Państwo,

w imieniu Muzeum Krakowa serdecznie zapraszam na nowy cykl spacerów muzealnych i warsztatów pod tytułem "Kraków naprawdę dla wszystkich" z wykorzystaniem audiodeskrypcji oraz pomocy dotykowych lub z udziałem tłumacza PJM.

Zajęcia odbywają się w soboty o godzinie 12.00.

Czas trwania spaceru lub warsztatu przewidziany jest na około 2  godziny.

Najbliższy warsztat:

22 lutego 

"Z historii średniowiecznych kościołów – kościoły Franciszkanów i Dominikanów"

Spacer dla osób z dysfunkcją wzroku

Zwiedzanie placu Wszystkich Świętych i dwóch gotyckich kościołów, podczas którego poznamy ich historię oraz najciekawsze zabytki.

Miejsc zbiórki: przed wejściem głównym do kościoła oo. Dominikanów (ul. Stolarska 12)

Jesteśmy otwarci także na Państwa sugestie i propozycje dotyczące nowych muzealnych zajęć. Co chcieliby Państwo zobaczyć i zwiedzić w Krakowie razem z naszym Muzeum.

Serdecznie pozdrawiam z Muzeum Krakowa

Elżbieta Lang

#spacer muzealny #PJM #osoby niewidome i słabowidzące #sztuka #muzeum #audiodeskrypcja #Kraków naprawdę dla wszystkich

16.02. "Hamlet" w na deskach teatru J. Słowackiego z audiodeskrypcją, napisami i w PJM.

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie:

Bardzo serdecznie zaprasza do skorzystania z wydarzeń, warsztatów oraz spektakli.

W najbliższym czasie, 16 lutego o godzinie 17:00, odbędzie się repertuarowy spektakl "Hamlet".

Spektakl będzie z tłumaczeniem na język migowy, audiodeksrypcją oraz z napisami.

Na początku lutego na stronie Teatru jak również na Facebooku znajdziecie Państwo informację o spektaklach, jak również zaproszenia w PJM oraz film przybliżający treść sztuki oraz informujący o znakach migowych poszczególnych bohaterów, którzy pojawią się w spektaklu tłumaczonym na język migowy.

https://teatrwkrakowie.pl/spektakl/hamlet-1

https://teatrwkrakowie.pl/dostepnosc

Ilość miejsc jest ograniczona.

Prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.

Podczas rezerwacji ważne jest, alby podać informację z jaką niepełnosprawnością będą uczestnicy, ponieważ jesteśmy wtedy w stanie dobrać idealne miejsce na widowni (widoczny tłumacz, widoczne napisy, itp)

KONTAKT:

Biuro Informacji i Rezerwacji Biletów

31-023 Kraków, pl. Św. Ducha 1

tel. + 48 12 424 45 28, + 48 12 424 45 25;

fax + 48 12 422 40 22

e-mail: bilet@teatrwkrakowie.pl

Można również kontaktować się ze mną za pomocą SMS:  603 235 231.

Mam nadzieję, że spotkamy się w sztuce!

DOMINIKA FEIGLEWICZ | Koordynator dostępności

12 424 45 35 | tel./SMS: 603 235 231  | feiglewicz@teatrwkrakowie.pl

"Kraków bez barier" - konkurs Urząd Miasta Krakowa - zgłoszenia do 24.02.2020 r.

Szanowni Państwo,

Referat ds. Problematyki Osób z Niepełnosprawnościami przekazuje informację o ogłoszonym konkursie „Kraków bez barier" 2019 r.

https://www.krakow.pl/bezbarier/aktualnosci/236704,60,komunikat,konkurs_krakow_bez_barier_2019_ogloszony.html?_ga=2.48782240.787211475.1579862751-1611652122.1574341016

Zachęcamy do składania zgłoszeń w terminie do 24.02.2020r. oraz prosimy o udostępnienie informacji o konkursie na stronach internetowych oraz w mediach społecznościowych.

W razie dodatkowych pytań proszę o kontakt z Panią Pauliną Szewczyk – pracownikiem Referatu ds. Problematyki Osób z Niepełnosprawnościami tel. 12 616 5076 lub mailowo Paulina.Szewczyk@um.krakow.pl .

#Kraków bez barier #osoby niepełnosprawne #konkurs #Urząd Miasta Krakowa

 

 

 

"Za niebieskimi drzwiami" 28.02.2020 o g. 14:00 Kino Pod Baranami, z audiodeskrypcją

Szanowni Państwo

Z przyjemnością zapraszam na spotkanie z aktorką i scenarzystką Magdaleną Nieć oraz pokaz filmu "Za niebieskimi drzwiami" 28 lutego o 14.00 w Kinie Pod Baranami.

Wiek widzów: od 10  lat

Wstęp wolny. Audiodeskrypcja za pośrednictwem AudioMovie.

Sponsor pokazu: Zurich Foundation.

"Za niebieskimi drzwiami" czas trwania 80 minut.

reżyseria Mariusz Palej. W rolach głównych Magdalena Nieć, Ewa Błaszczyk, Michał Żebrowski, Dominik Kowalczyk.

Film zabiera widzów w niezwykłą podróż. Jest w nim wszystko, co kochają dzieci - ciekawi bohaterowie, tajemnicze potwory i nowi przyjaciele - magiczne, kolorowe ptaki. Opowiada o tym, co się dzieje, gdy zamykasz oczy i zasypiasz... Magiczne drzwi prowadzą do świata "we śnie". Tak realnego, że można w nim zamieszkać, tak ekscytującego, że chce się go poznawać i tak tajemniczego, że można się go bać.

https://www.filmweb.pl/film/Za+niebieskimi+drzwiami-2016-730128

Na festiwalu Ale Kino w Poznaniu film zdobył nagrody: 

Wędrujące Koziołeczki - Grand Prix reżyser Mariusz Palej, Nagroda Specjalna - Ale Debiut! Nagroda PKO Banku Polskiego reżyser Mariusz Palej

Bardzo proszę o rezerwację miejsc na adres.

rezerwacje@audiomovie.pl

pozdrawiam serdecznie

--

Regina Mynarska

Fundacja Siódmy Zmysł

tel. 691 22 36 89

http://siodmyzmysl.org/

http://www.facebook.com/Fundacja.Siodmy.Zmysl

www.audiomovie.pl

#audiodeskrypcja #Kino pod Baranami #za niebieskimi drzwiami #film z audiodeskrypcją

Bieg Kościuszkowski 24.03.2020 r.

24 marca 2020 r. organizowany jest bieg kościuszkowski, w którym mogą wziąć udział studenci z niepełnosprawnościami. Proszę o zgłaszanie drużyn lub pojedynczych osób z uczelni do 3 marca 2020 r. w BON. Bieg sztafetowy odbędzie się na wokół Rynku Głównego w Krakowie o godzinie 12:00.

 

#bieg kościuszkowski #bieg sztafetowy #Krakowskie Dni Integracji #osoby z niepełnosprawnościami #sport

 

Ogólnopolskie zawody w podnoszeniu ciężarów Politechnika Łódzka 26.04.2020 r.

Szanowni Państwo,

zwracamy się do Państwa z informacją dotyczącą zawodów w podnoszeniu ciężarów osób z niepełnosprawnościami. Odbędą się one w dniu 26.04.2020 r. na Politechnice Łódzkiej i mają status ogólnopolski. 

Organizatorem zawodów jest Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych Politechniki Łódzkiej wraz z trenerem trójboju siłowego i wyciskania leżąc  Centrum Sportu PŁ - Marcinem Laśkiewiczem.

Zawody te będą organizowane po raz pierwszy i z tego względu bardzo prosimy o przekazanie  informacji  o nich jak najszerszemu gronu swoich studentów, jak i absolwentów,  gdyż oni również mogą podjąć rywalizację w tych zawodach. 

Być może wśród nich są osoby uczęszczające na siłownię i chciałyby wystartować w takiej imprezie.

Bardzo prosimy o informację zwrotną do końca marca  - gdyż chcielibyśmy znać listę uczestników i przesłać Państwu szczegółowy regulamin zawodów dotyczący zakwaterowania,  weryfikacji zawodnika, ważenia, godziny startu itp.

Wszystkich zainteresowanych udziałem w zawodach  prosimy o kontakt z trenerem Marcinem Laśkiewiczem, który udzieli wszystkich informacji:

 e-mail: marcinrajska@wp.pl

tel: 605 627 132 

Poniżej przesyłamy krótką informację na temat dyscypliny oraz film:

Podnoszenie ciężarów

Jedna z najważniejszych dyscyplin polskiego sportu niepełnosprawnych. Różni się od klasycznego podnoszenia ciężarów przede wszystkim tym, iż zawodnicy nie rywalizują w pozycji stojącej. Osoby ze schorzeniami narządu ruchu wyciskają sztangę leżąc plecami na ławeczce.

Cel rywalizacji jest prosty – zwycięża zawodnik, który podniesie największą ilość kilogramów. Podobieństwo z rywalizacją pełnosprawnych ciężarowców polega także na tym, że w zawodach uczestniczą zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Obowiązuje też podział na kategorie wagowe. 

W „ciężarach" osób niepełnosprawnych zwraca się baczną uwagę na technikę podnoszenia. Zawodnik leżący na ławeczce przez cały czas wykonywania boju musi się z nią stykać. Z kolei asekurujący go asystenci nie mogą pomagać podczas podnoszenia ciężaru.

Technika boju oceniana jest przez sędziów i to oni zatwierdzają udaną próbę. W ostatnich latach coraz częściej podnoszenie ciężarów wykorzystuje się podczas pokazów promujących sport niepełnosprawnych. Dynamicznemu show towarzyszy żywa, energiczna muzyka, podkreślająca siłę i moc ciężarowców.

Samo regularne uprawianie podnoszenia ciężarów wpływa na poprawę gorsetu mięśniowego osób niepełnosprawnych. Jest więc doskonałym elementem rehabilitacji. Sport dedykowany zawodnikom zarówno z urazami rdzenia kręgowego, porażeniem mózgowym, jak i z amputacjami.

https://www.youtube.com/watch?v=TazMPnnSudM&t=89s

 

 

dr Joanna Sztobryn-Giercuszkiewicz

Pełnomocnik Rektora PŁ ds. Osób Niepełnosprawnych

Kierownik BON PŁ

Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych Politechniki Łódzkiej

Ul. Żeromskiego 116 (bud. A30)

90-924 Łódź

tel.: (42) 631 28 87; (42) 631 38 87

#podnoszenie ciężarów #osoby z niepełnosprawnościami #sport dla osób niepełnosprawnych #Politechnika Łódzka #ogólnopolskie zawody w podnoszeniu ciężarów

Sekcja judo dla osób z niepełnosprawnością wzrokową - "Nie widzę przeszkód"

Plakat - sekcja judo

Ogłoszenie Stowarzyszenia "Nie widzę przeszkód":

Serdecznie zapraszamy wszystkich studentów z niepełnosprawnością wzrokową do pierwszej w Polsce sekcji judo. Zajęcia będą się odbywały w Forcie Kleparz przy ul. Kamiennej.

Prosimy o kontakt pod nr tel. 663038019.
 
*judo *nie widzę przeszkód *osoby niewidome *sport dla niewidomych 
 

Relacja z "Rozmowy o dostępności. Spotkanie przy kawie z Reginą Mynarską oraz Piotrem Frańkiem 06.06."

Relacja ze spotkania „Rozmowy o dostępności” – 06.06.2019 r.

 

6 czerwca 2019 r. odbyło się ostatnie w tym roku akademickim spotkanie z cyklu „Rozmowy o dostępności”. Cykl spotkań został zorganizowany przez Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych. Tym razem spotkaliśmy się przy kawie z Panią Reginą Mynarską oraz Panem Piotrem Frańkiem – przedstawicielami Fundacji Siódmy Zmysł https://siodmyzmysl.org/

Tytuł spotkania: Zobaczyć słowami, czyli udostępnianie kultury osobom z niepełnosprawnością wzroku.

Kilka słów o Reginie Mynarskiej

Pani Regina to z wykształcenia polonistka, która od kilku lat zajmuje się z zapałem pracą na rzecz udostępniania kultury, zwłaszcza osobom niewidomym i słabowidzącym. Tworzy audiodeskrypcję do filmów. Praca ta, jak przyznaje, jest dla niej niezwykle ubogacająca. Wymaga od niej stałego poszerzania horyzontów i niejako „wchodzenia w skórę” osoby, która ma stać się odbiorcą sztuki.

Kilka słów o Piotrze Frańku

Pan Piotr to pełen zapału, niewidomy absolwent Krakowskiej Akademii. Pracuje w Polskim Związku Niewidomych w Kielcach. Laureat Plebiscytu ŚWIĘTOKRZYSCY BURZYCIELE BARIER. Współprowadzi program TVP3 - RAZEM BEZ BARIER.

Prelekcja Pani Reginy dotyczyła tematu tworzenia sztuki dostępnej. Wśród uczestników spotkania znalazły się osoby studiujące w języku angielskim na KA kierunek: Film and media TV production management. Ze względu na obecność tychże studentów, prelekcja była na bieżąco tłumaczona przez Pana Piotra na język angielski.

Przedstawić obraz w kilku kluczowych słowach

W trakcie spotkania poruszaliśmy ciekawe zagadnienia związane z przygotowaniem audiodeskrypcji do filmów. Okazuje się, że przygotowanie opisu treści wizualnych w lakonicznej wersji jest niezwykle trudnym zadaniem. Audiodeskryptor ma przede wszystkim opisać to, co przedstawia obraz. Na przykład: mężczyzna wyciągnął rewolwer i celuje go w stronę drugiego mężczyzny. Jeżeli dodamy opis: „aby zastrzelić” albo „aby wystraszyć”, to będzie to już interpretacją jego zachowania. A interpretacja sztuki/filmu, to zadanie dla odbiorcy, a nie audiodeskryptora.

Dostępność scen erotycznych dla osób niewidomych

Poruszaliśmy także kontrowersyjne i delikatne zagadnienie, tworzenia opisów scen erotycznych w filmach, także filmach pornograficznych. Opisy scen erotycznych pojawiających się w filmach należą do zadań audiodeskryptora. Osoby z problemami wzroku są pozbawione bodźców wizualnych, które u osób widzących powodowałyby pobudzenie seksualne. Audiodeskryptor opisując sceny erotyczne (niewerbalną treść, która w trakcie ich trwania wydarza się) dostarcza „materiał” dla wyobraźni osoby niewidomej. Dzięki temu sceny erotyczne stają się dostępne także dla osób niewidomych.

Osoba niewidoma w kinie

Pani Mynarska opowiadała o innowacyjnym projekcie – aplikacji AudioMovie, dzięki której osoby z niepełnosprawnością wzroku mogą uczestniczyć w seansach filmowych w podobnym stopniu jak osoby widzące. Osoba niewidoma może z użyciem słuchawek odsłuchać w swoim telefonie audiodeskrypcję do filmu emitowanego w kinie, nie przeszkadzając innym widzom.

Audiodeskrypcja do filmów – obowiązek czy hobby?

Praca w branży filmowej w zawodzie audiodeskryptora to rozwijająca się dziedzina, zyskująca coraz większe grono pasjonatów.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej o audiowizualnych usługach medialnych nakłada obowiązek aktywnego poszukiwania sposobów udostępniania treści osobom z niepełnosprawnościami, w szczególności z dysfunkcją wzroku lub słuchu. Wymagania dostępności powinny być spełniane stopniowo i w sposób ciągły.

Podziękowania

Dziękujemy za prelekcję Pani Reginy i Pana Piotra, za obecność uczestnikom spotkania i ciekawe pytania. Dziękujemy również ekipie telewizyjnej KA i studentom kierunków związanych z produkcją filmową, którzy zaangażowali się w filmowanie naszego spotkania oraz współpracę z Fundacją Siódmy Zmysł na rzecz udostępniania kultury osobom niewidomym.

Składamy również serdeczne podziękowania dla Pana Roberta Marchwianego - redaktora Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych za uczestnictwo we wszystkich spotkaniach oraz zamieszczenie o nich relacji na stronie OBPON - tu linki:

https://obpon.pl/article/201193/show.html
https://obpon.pl/article/201511/show.html

 

#spotkania przy kawie #dostępność #audiodeskrypcja #Fundacja Siódmy Zmysł #Regina Mynarska #Piotr Franiek #Uczelnia Dostępna

Pliki do pobrania

Relacja ze spotkania przy kawie z... Janem Szusterem 16.05.

 

Gość oraz temat spotkania

Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych Krakowskiej Akademii zorganizowało kolejne spotkanie z cyklu: "Rozmowy o dostępności. Spotkanie przy kawie z...", które odbyło się 16 maja.

Na spotkanie zaprosiliśmy Pana Jana Szustera.

Tym razem rozmowy toczyły się wokół kwestii ułatwiania orientacji przestrzennej osobom z niepełnosprawnościami wewnątrz budynków. W spotkaniu uczestniczyły osoby niewidome zarówno z naszej uczelni, jak i z poza niej.

O Panu Janie i jego systemie

Pan Jan opowiedział o specyfice świata osób niewidomych, odwołując się często do swojego przykładu. W wyniku choroby genetycznej przez całe życie tracił wzrok, przechodząc od stanu względnie dobrego widzenia do resztek poczucia światła. Z czasem, problemem stało się dla niego odnalezienie wejścia na własną posesję. Ponieważ z wykształcenia i zamiłowania jest konstruktorem – swój problem zamienił w rozwiązanie. Stworzył system ułatwiający orientację w przestrzeni osobom niewidomym, który opiera się przede wszystkim na narządzie słuchu.

W przypadku osób niewidomych, kwestia zaufania do systemu jest szczególnie ważna. Osoba niewidoma nie zweryfikuje wzrokiem poprawności podpowiedzi np. systemu GPS. Dlatego dodatkową pewność, że trafiła do odpowiedniego punktu, daje jej sygnał dźwiękowy wysyłany przez znacznik. W przypadku znaczników TOTUPOINT aktywator uruchamia się tylko wtedy, kiedy zbliża się do niego użytkownik posiadający odpowiednią aplikację w telefonie lub aktywator w lasce. System jest tak zaprojektowany, żeby możliwie jak najmniej przeszkadzał innym użytkownikom przestrzeni, a jednocześnie jak najdokładniej określał położenie obiektów. Aktywator w białej lasce posiada dodatkowo funkcję kompasu, która ułatwia określenie stron świata. Laska staje się wtedy przewodnikiem.

Drugą opcją jest pobranie bezpłatnej aplikacji na telefon. Telefon z aplikacją działa jak czujnik, który informuje użytkownika, że zbliża się do danego punktu. Użytkownik w swoim telefonie odsłuchuje odpowiedniej informacji na temat danego obiektu.

Aplikację można odpowiednio dostosować do swoich upodobań, aby przekazywała nam dokładnie tyle informacji, ile potrzebujemy.

System może być uzupełnieniem dla wypukłych makiet i napisów w języku brajla oraz ułatwia ich zlokalizowanie.

Różne systemy ułatwiające orientację przestrzenną

Na rynku istnieją różne systemy ułatwiające orientację przestrzenną osobom niewidomym oparte na znacznikach i aplikacjach w telefonie. Wspomagają one osoby z niepełnosprawnościami w prowadzeniu niezależnego życia. Ułatwiają orientację przestrzenną wewnątrz budynku, gdzie sygnalizacja GPS już nie nawiguje odpowiednio dokładnie.

Goście w czasie spotkania mieli okazję porównać dwa tego typu systemy. Oba miały na celu jak najdokładniejsze nawigowanie użytkownika, który chce trafić do określonego punktu. Różnice tkwiły w sposobie wysyłania komunikatu użytkownikowi. W systemie TOTUPOINT komunikat dźwiękowy wysyłany jest zarówno przez aktywator jak i aplikację w telefonie. Natomiast ibeacony systemu NGOZ nie emitują dźwięku, lecz wysyłają wskazówki tylko na telefon użytkownika. NGOZ nawiguje użytkownika wykorzystując system zegarowy np.: „Idź na godzinę 3, później trzymaj się prawej”.

Opinie uczestników spotkania

Uczestnicy spotkania przy kawie podkreślali, że instalacja znaczników na uczelni znacznie ułatwiłaby im orientację. Podczas spotkania zauważono także, że takie systemy mogą pomóc w orientacji nie tylko osobom z dysfunkcjami narządu wzroku, ale także ruchu lub słuchu, jak i obcokrajowcom.

Podsumowanie

Podsumowując, systemy wspomagające orientację przestrzenną mają na celu pomoc osobom z niepełnosprawnościami w uzyskaniu większej niezależności. Miarą sukcesu danego systemu jest poziom zaufania do niego jego użytkowników, a także jego dostępność, niezawodność i odpowiednia promocja. Uczelnie mogą starać się o pozyskanie środków na zakup odpowiednich systemów, zwiększając w ten sposób swoją dostępność pod kątem osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Dziękujemy Panu Janowi za zaprezentowanie swojego systemu oraz uczestnikom spotkania za przybycie, cenne uwagi oraz opinie.

Zapraszamy na kolejne spotkania organizowane przez Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych. Informację o nich znajdziecie w zakładce aktualności.

 

#uczelnia dostępna #rozmowy o dostępności #spotkania przy kawie z  #Jan Szuster #osoby niewidome #osoby słabowidzące #TOTUPOINT #INTONAVI #BON #dostępność #orientacja przestrzenna

Pliki do pobrania

opinia_pzn_-_skan.pdf

Opinia Polskiego Związku Niewidomych o systemie znaczników TOTUPOINT. pdf

totupoint_broszura_informacyjna_2018.pdf

TOTUPOINT - broszura informacyjna.pdf

rozmowy_o_dostepnosci._spotkania_przy_kawie_z..._-_plakat.pdf

Plakat. Rozmowy o dostępności. Spotkania przy kawie z...pdf

opinia_pzn_o_totupoint_wersja_zaadatowana.doc

Opinia o TOTUPOINT Polskiego Związku Niewidomych, wersja zaadaptowana.

Relacja z "Rozmów o dostępności. Spotkanie przy kawie z Anetą Bilnicką" 25.04.

Biuro Osób Niepełnosprawnych Krakowskiej Akademii zorganizowało 25 kwietnia b.r. pierwsze spotkanie z cyklu „Spotkania przy kawie z…”

Temat wokół, którego się poruszaliśmy, to zwiększanie dostępności uczelni pod kątem osób z ograniczeniami w mobilności lub percepcji. Szacuje się, że niemal co trzecia osoba w Polsce może mieć problemy w tym zakresie. Dlatego tak istotnym jest stwarzanie możliwości w dostępie do edukacji dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. 

 

Gościem spotkania była Pani Aneta Bilnicka – doradca ds. Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami, koordynatorka projektów dotyczących aktywizacji oraz rozwoju obywatelskiego. Współzałożycielka Stowarzyszenia Strefa Wenus z Milo (2014) działającego na rzecz kobiet z niepełnosprawnościami. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi i samorządami w zakresie podnoszenia świadomości praw osób z niepełnosprawnościami oraz dostępności usług i wydarzeń do potrzeb OzN.

Zaangażowana w pisanie Społecznego Raportu Alternatywnego z realizacji Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych w Polsce (2015 r). Współautorka raportu: „Alternative submission to the UN Committee on the Rights of Persons with Disabilities (CRPD, 2018)”. W 2017 i 2018 r. Monitorowała stan wdrażania postanowień ww. Konwencji w Małopolsce.

 

W trakcie spotkania wymienialiśmy się pomysłami i spostrzeżeniami dotyczącymi tego, co już udało się osiągnąć w dziedzinie dostępności, a także tego, co jeszcze należałoby w tej dziedzinie zmienić. Była to twórcza "burza mózgów" osób, które już mają pewne większe lub mniejsze osiągnięcia w przełamywaniu barier. Wspólnie jednak przyznaliśmy, że najtrudniejszymi barierami do pokonania nie są te architektoniczne, ale mentalne. Dlatego potrzebujemy się wzajemnie inspirować i podtrzymywać w działaniu, bo zbyt często słyszymy: tego nie da się zrobić, dla kogo chcecie to robić? Działania mające na celu zwiększenie dostępności służą nie tylko tym osobom, które poruszają się z białą laską lub na wózku. Myśląc szerzej, każda zmiana zwiększająca dostępność zaprojektowana uniwersalnie posłuży również innym grupom: osobie, która złamała nogę, matce z dzieckiem w wózku, osobie ciągnącej ciężki towar na wózku ręcznym. Z odpowiednio zaprojektowanej strony internetowej skorzystają zarówno osoby starsze, jak i niewidome, słabosłyszące lub Gluche, osoby korzystające z nowszych lub starszych komputerów. W każdym momencie życia nasza sytuacja zdrowtna może się diametralnie zmienić. Zmiany w mentalności, architekturze itp., o które zawalczymy w młodości odwdzięczą się nam na starość.

 

Spotkanie było formą konsultacji społecznej projektu, który można składać w konkursie organizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju pn. „Dostępna uczelnia”: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój. Link: https://www.ncbr.gov.pl/fileadmin/POWER/03.05...PZ1_18/Modele_Uczelnia_dostepna_konsultacje_.pdf

Zaprszamy osoby z niepełnosprawnościami, pracowników uczelni do zgłaszania swoich potrzeb, abyśmy mogli złożyć wspólny projekt jako uczelnia. Termin składania wniosku to 28 czerwca b.r.

 

#Aneta Bilnicka #Uczelnia Dostępna #spotkania przy kawie z…

#BON #osoby niepełnosprawne #dostępność plus

Uczestnicy spotkania z białą laską i okularami imitującymi widzenie osoby z problemami wzroku.

Pliki do pobrania

spotkanie_przy_kawie_-_plan_spotkania.doc

Ramowy plan spotkania 25.04. Rozmowy o dostępności.

rozmowy_o_dostepnosci_25.04..pdf

Spotkania przy kawie z Anetą Bilnicką, 25.04. Plakat.

zdjecie_w_okularach_imitujacych_widzenie_osoby_slabowidzacej.jpg

Zdjęcie uczestników spotkania w okularach imitujących widzenie osoby z dysfunkcją narządu wzroku.

Porozumienie z Urzędem Miasta Krakowa

09.04.2019 r. w ramach Krakowskich Dni Integracji doszło do podpisania oficjalnego Porozumienia dotyczącego współpracy na rzecz osób z niepełnosprawnościami pomiędzy ośmioma krakowskimi uczelniami a Urzędem Miasta Kraków. Doniosłość wydarzenia podkreśliła obecność na wydarzeniu Pana Prezydenta Jacka Majchrowskiego oraz Rektorów i Prorektorów krakowskich uczelni wyższych: Krakowskiej Akademii, Uniwersytetu Ekonomicznego, Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Pedagogicznego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II oraz Uniwersytetu Rolniczego. 
Pan Prezydent w kilku słowach podkreślił, że Kraków jest miastem, które stale przystosowuje się do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W Krakowie organizowane są festiwale, dni integracji, konferencje poświęcone tematyce osób niepełnosprawnych oraz podejmowanych jest wiele działań polepszających infrastrukturę miasta. Pan Prezydent podkreślił, że Kraków jest miejscem, w którym osoby niepełnosprawne mogą nie tylko być widzami wydarzeń sportowych, ale także brać w nich czynny udział (KÄRCHER Hala Cracovia Centrum Sportu Niepełnosprawnych). Zapowiedział także, że w 2020 r. będą odbywać się w Krakowie Mistrzostwa Europy w AMP FUTBOL - są to niezwykłe mecze piłki nożnej osób po amputacji kończyny górnej lub dolnej. 
Wsparciem osób z niepełnosprawnościami w ramach Urzędu Miasta zajmuje się Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia reprezentowany przez p. Dyrektor Elżbietę Kois-Żurek oraz Pan Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Osób Niepełnosprawnych Bogdan Dąsal.
#porozumienie #KDI #Urząd Miasta Krakowa #osoby niepełnosprawne #wsparcie dla niepełnosprawnych
Podpisanie Porozumienia rektorzy i prorektorzy KA, PK, UJ, UP, UPJP2, UR, AGH, UEK oraz p....
Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1, 30-705 Kraków

Projekt i realizacja: Ideo Powered by: CMS Edito