Krakowskiej Akademii
im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1
30-705 Kraków
bud. C, pok. C 053
(wejście jak do Działu Rekrutacji)
poniedziałek–piątek 8.00–16.00
tel.: 606 978 295
tel./fax.: 12 252 45 12
mgr Katarzyna Wójcik-Pyrć
Pełnomocnik Rektora
ds. Osób Niepełnosprawnych
Na indywidualne spotkania z Pełnomocnikiem Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych prosimy o umawianie się drogą e-mailową.
mgr Anna Szydło
Administracja BON
Kontakt z Psychologiem:
Aby uzyskać stypendium dla osób z niepełnosprawnością (specjalne) należy złożyć, w odpowiednim dla kierunku studiów dziekanacie, wniosek skierowany do Dziekana Wydziału oraz dołączyć do wniosku orzeczenie o niepełnosprawności. Stypendia te przyznawane są na okres roku akademickiego. Wzór przykładowego podania o stypendium specjalne znajduje się w zakładce: pliki do pobrania. Regulamin przyznawania świadczeń pomocy materialnej można znaleźć na stronie uczelni w zakładce dla studentów - stypendia - stypendia i zapomogi z Funduszu Pomocy Materialnej dla studentów i doktorantów, link tutaj: https://www.ka.edu.pl/dla-studentow/stypendia/stypendia-i-zapomogi-z-funduszu-pomocy-materialnej/
#stypendiumspecjalne #stypendiumdlaniepełnosprawnych #pomocmaterialna #pomocdlaniepełnosprawnych
Nie. Świadcząc usługę asystentcji osobie z niepełnosprawnością w stopniu znacznym nie ponosi się kosztów biletu w komunikacji miejskiej. Szczegółowe informcje można znaleźć w plikach do pobrania "Informacja o biletach ulgowych dla studentów i ich asystentów" oraz na stronie http://www.mpk.krakow.pl/pl/bilety2/uprawnienia/
#przejazdyzniepełnosprawnym #pomocdlaniepełnosprawnych #asystentwkomunikacjimiejskiej
Student z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym ma prawo ubiegać się o przydzielenie asystenta studenta z niepełnosprawnością. Wsparcie asystenta ma na celu wyrównywanie szans studenta w dostępie do edukacji. Asystent może także towarzyszyć studentowi w drodze do i z Uczelni, jeżeli zamieszkuje on nie dalej niż 15 km od Krakowskiej Akademii. Asystent przydzielany jest na okres jednego semestru. Na kolejny semestr trzeba składać kolejny wniosek.
Wynagrodzenie asystenta jest pokrywane ze środków Dotacji (student nie ponosi kosztów asystenta).
Ubiegając się o takie wsparcie należy przed rozpoczęciem semestru złożyć w siedzibie BON wniosek w o wsparcie dedykowane (do pobrania w zakładce pliki do pobrania). Im wczesniej zdeklaruje się chęć korzystania ze wsparcia, tym więcej czasu ma BON na znalezienie odpowiedniej osoby na asystenta.
O przyznaniu wsparcia decyduje specjalna komisja.
Zasady przyznania wsparcia, jego zakres oraz terminy składania wniosków ustala: "Regulamin przyznawania wsparcia oraz dysponowania środkami dotacji na zadania związane ze stwarzaniem studentom Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, będącym osobami niepełnosprawnymi warunków do pełnego udziału w procesie kształcenia". Tekst jednolity regulaminu można znależć na stronie BON w zakładce "Wsparcie dla osób niepełnosprawnych" w wersji pdf oraz doc. (wersja zaadaptowana do potrzeb osób z dysfunkcją narządu wzroku).
#asystent #wsparciededykowane #wniosekowparciededykowane #wniosekoasystenta #pomocdlaniepełnosprawnych
Tak.
Lektorat dla osób z dysfunkcją wzroku prowadzi p. mgr Anna Firek.
Osoby słabowidzące otrzymują materiały w powiększonym druku z opisem grafiki.
Osoby niewidome posługujące się komputerem i programem odczytu ekranu otrzymują dostosowane materiały w formie elektronicznej z możliwością ich wypełnienia i odesłania prowadzącej.
Osoba niewidoma, która posługuje się brajlem i linijką brajlowską, otrzymuje materiały, które może przekonwertować do wersji możliwej do odczytu w tym języku.
Osoba niewidoma, nie posługująca się komputerem, może także skorzystać z lektoratu w formie ustnej oraz zdawać egzamin w formie ustnej.
Osoba z dysfunkcją słuchu ma także możliwość realizacji lektoratu alternatywnego.
Lektorat dla studentów studiów licencjackich rozpoczyna się na pierwszym roku od letniego semestru. Trwa 4 semestry i kończy się egzaminem na poziomie B2.
Lektorat dla studentów studiów uzupełniających magisterskich zaczyna się od pierwszego roku i kończy zaliczeniem z oceną na poziomie B2 +.
Osoby zainteresowane proszone są o zgłaszanie się do Studium Języków Obcych Krakowskiej Akademii pok. 117, bud. A, tel. 12 252 45 70.
#lektorach dla niewidomych #lektorat dla słabosłyszących #lektorat z angielskiego #dostosowany lektorat #adaptacja materiałów #pomoc dla niepełnosprawnych