Taktyka przesłuchania i wykorzystania badań poligraficznych

Studia podyplomowe „Taktyka przesłuchania i wykorzystania badań poligraficznych” skierowane są do prawników – praktyków, oficerów śledczych, prywatnych detektywów oraz biegłych sądowych – poligraferów, realizowane wspólnie z Polskim Towarzystwem Badań Poligraficznych.

Korzyści:

• zdobycie pogłębionych informacji dotyczących sposobów i technik prowadzenia przesłuchań na potrzeby procesu karnego.
  • nabycie umiejętności prowadzenia przesłuchania wedle jasno określonej procedury, w zależności od okoliczności danej sprawy, a przede wszystkim od statusu procesowego osoby przesłuchiwanej, jak i jej zdolności do odtwarzania zapamiętanej rzeczywistości.
  • znajomość narzędzi analitycznych umożliwiających oszacowanie jakości i wiarygodności zeznań/wyjaśnień/ustnych opinii biegłych.
  • zdobycie rozszerzonej wiedzy na temat instrumentalnych i nieinstrumentalnych metod detekcji kłamstwa zgodnie z aktualnym stanem wiedzy.
  • wykształcenie możliwości poznawczych w zakresie badań poligraficznych i ekspertyz w tym zakresie: umiejętność formułowania postanowienia o powołanie biegłego, umiejętność oceny ekspertyzy poligraficznej lub innej dotyczącej detekcji kłamstwa.
  • zdobycie wiedzy dotyczącej psychologii klinicznej i sądowej oraz psychiatrii sądowej, w zakresie istotnym dla efektywności postępowania karnego.

Kadra:
prawnicy – praktycy, psychologowie oraz profesjonalni, certyfikowani poligraferzy

Forma prowadzenia zajęć:
wykłady teoretyczne, ćwiczenia praktyczne indywidualne i grupowe, dyskusje

Lista przedmiotów:

• Historia detekcji kłamstwa
  • Historia badań poligraficznych w Polsce
  • Kazuistyka polska
  • Badania poligraficzne w sprawach karnych, pracowniczych, operacyjnych, przestępców seksualnych. Współczesne techniki badań
  • Status prawny badań poligraficznych w Polsce
  • Wartość diagnostyczna badań poligraficznych
  • Wykorzystanie badań poligraficznych w śledztwie
  • Postanowienie zlecające badania poligraficzne i opinia z badań
  • Nowe kierunki detekcji kłamstwa
  • Nieinstrumentalne metody detekcji kłamstwa
  • Podstawy psychologii klinicznej i sądowej
  • Podstawy psychiatrii sądowej
  • Podstawy prawa dowodowego
  • Taktyki przesłuchania

Liczba godzin ogółem: 170 (2 semestry)

Cena: 3200 zł za 2 semestry

Ukończenie studiów podyplomowych Taktyka przesłuchania i wykorzystania badań poligraficznych organizowanych przez Krakowską Akademię upoważnia do skróconego trybu kursu I stopnia z zakresu badań poligraficznych, obejmującego obsługę poligrafu i oprogramowania komputerowego, analizę danych testowych oraz ćwiczenia praktyczne z zastosowania różnych technik badawczych (łącznie 65h, podzielonych na 5 zjazdów weekendowych).
Słuchacz, który ukończył kurs, uzyska certyfikat Młodszego Specjalisty z zakresu badań poligraficznych, wydany przez Polskie Towarzystwo Badań Poligraficznych. Będzie także uprawniony do udziału w szkoleniu uzupełniającym, o którym mowa w Uchwale nr 7/2016 Zarządu PTBP - "Standard kursów i szkoleń z zakresu badań poligraficznych". Pełne przeszkolenie wiąże się z usyskaniem tytułu Specjalisty z zakresu badań poligraficznych i możliwością ubiegania się o poświadczenie rekomendacji eksperckiej do badań kadrowych oraz dowodowych w procesie karnym lub cywilnym.

Rejestracja on-line

Centrum Studiów Podyplomowych