Orzeł
A A A

Informacje

drukuj drukuj

Operacja da Vinci na żywo - zespół naukowo-kliniczny KAAFM w akcji!

14-09-2021
Zespół naukowo-kliniczny Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego wykonał  pierwszą w Polsce operację ginekologiczną da Vinci na żywo!
 
Podczas XXV Konferencji Naukowej Postępy w Ginekologii Onkologicznej w Zakopanem po raz pierwszy w Polsce odbyła się transmisja zabiegów ginekologicznych z wykorzystaniem robota da Vinci. Zabieg został przeprowadzony w Szpitalu na Klinach z udziałem zespołu naukowo-klinicznego Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Uczestnicy konferencji na miejscu mieli także możliwość skorzystania z warsztatów z robotem da Vinci. 
 
Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego Akademii rozwija współpracę ze Szpitalem na Klinach poprzez działalność dydaktyczną oraz naukową związaną z wdrażaniem nowych technologii medycznych oraz nowoczesnych metod leczenia - Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego rozwija współpracę ze Szpitalem na Klinach od ponad 2 lat, dzięki temu studenci kierunku lekarskiego mogą korzystać z zajęć klinicznych oraz praktyk z wykorzystaniem najbardziej zaawansowanych technologii medycznych, w tym robota chirurgicznego da Vinci. Współpraca pozwala rozwijać obu jednostkom również programy naukowe, które zyskują uznanie zespołów medycznych z Polski i z zagranicy. Przykładem jest chociażby pierwsze badanie komercyjne w dziedzinie chirurgii robotycznej realizowane w Szpitalu na Klinach z udziałem kadry naukowej naszej uczelni – mówi prof. dr hab. n. med. Filip Gołkowski, dziekan Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu.
 
Szpital na Klinach realizuje program badawczo-rozwojowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej z wykorzystaniem robota da Vinci z dofinansowaniem ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego (RPO WM). Dzięki dotacji w krakowskim Szpitalu na Klinach nowoczesne zabiegi da Vinci dla pacjentek onkologicznych zakwalifikowanych do programu są dostępne całkowicie bezpłatnie - Chirurgia jest jednym z kluczowych etapów leczenia nowotworów ginekologicznych, dlatego tak cennym narzędziem w rękach chirurga jest robot da Vinci. Wśród spodziewanych istotnych korzyści naszego programu są m.in. mniejszy ból, mniejsze krwawienie śródoperacyjne, mniejsza liczba powikłań śród- i pooperacyjnych. Wykorzystanie robota da Vinci w operacjach nowotworów  ginekologicznych pozwala chirurgowi na przeprowadzenie zabiegu z niebywałą precyzją dzięki wsparciu systemu wizyjnego 3D full HD. Dodatkowo zminiaturyzowane narzędzia z szerokim zakresem ruchomości pozwalają na zminimalizowanie interwencji chirurgicznej. Dzięki temu okres rekonwalescencji jest krótszy i pacjentki z dużym komfortem wracają do swoich aktywności życiowych – mówi dr n. med. Krzysztof Mawlichanów specjalista w dziedzinie ginekologii, adiunkt Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego Akademii.
 
Ginekolodzy wykorzystujący robota da Vinci wymieniają liczne korzyści związane z bezpieczeństwem przeprowadzenia operacji. Krakowski projekt wpisuje się w jeden z głównych priorytetów, które Komisja Europejska wyznaczyła sobie w dziedzinie zdrowia, opracowując Europejski Plan Walki z Rakiem.-  Rak to nie wyrok! Pamiętajmy, że nowotwory ginekologiczne można skutecznie leczyć. Naszym celem jest precyzja w wykonaniu zabiegu usunięcia nowotworu, a jednocześnie zachowanie jakości życia pacjentki po zabiegu. Do naszego programu zgłaszają się pacjentki z całej Polski oraz z zagranicy. Efekty, które osiągamy w naszej pracy to zasługa intensywnej współpracy ze środowiskami naukowymi, medycznymi i technologicznymi – mówi Joanna Szyman Prezes Zarządu NEO Hospital prowadzącej Szpitala na Klinach. 
Głównym celem Konferencji Naukowej Postępy w Ginekologii Onkologicznej podczas, której zaprezentowano zabiegi da Vinci wykonywane w Szpitalu na Klinach jest szerzenie oraz doskonalenie wiedzy onkologicznej. Analiza skomplikowanych przypadków medycznych w lekarskim gronie oraz podnoszenie kwalifikacji pod okiem ekspertów pozwala na szybsze oraz właściwe diagnozowanie schorzeń, a przez to bardziej efektywne leczenie i  lepszą opiekę nad chorymi. Podczas konferencji uczestnicy mieli również możliwość udziału w warsztatach z wykorzystaniem robota da Vinci, w tym celu do Zakopanego została sprowadzona pierwsza w Polsce demonstracyjna wersja systemu. Celem warsztatów jest rozwój umiejętności i upowszechnienia technik robotycznych dla szerszego grona ginekologów oraz ginekologów onkologicznych w Polsce.
 
Jak skorzystać z programu bezpłatnych zabiegów da Vinci?
 
Zainteresowane pacjentki mogą kontaktować się do bezpośrednio panią Agnieszką Grabowską (tel: 785 170 300, mail: agnieszka.grabowska@neohospital.pl), która udzieli Paniom wszelkich, wyczerpujących informacji. Zapytanie można również skierować drogą elektroniczną na adres: badanie@neohospital.pl lub zadzwonić na ogólnodostępne numery telefonu Szpitala na Klinach (12 267 40 64 lub 12 262 02 75). 
 
O NEO Hospital:
Nowoczesny szpital XXI w. to sprawne i twórcze połączenie dwóch podstaw: ludzi i technologii. Należący do Grupy NEO HOSPITAL Szpital na Klinach łączy najwybitniejszych w swoich specjalizacjach lekarzy z ultranowoczesnym sprzętem, budując jeden z najbardziej efektywnych i przyjaznych pacjentowi ośrodków medycznych w Europie Środkowo-Wschodniej. 
Szpital na Klinach powstał z przekonania, że troska o zdrowie, godność, poczucie komfortu i bezpieczeństwa pacjenta to najważniejsze wartości. Szpital na Klinach wyznacza dziś standardy prywatnej opieki szpitalnej, spełniając oczekiwania swoich Pacjentów na każdym etapie kontaktu z placówką i jej całym zespołem. Szpital tworzy blisko 200-osobowy zespół specjalistów i lekarzy, którzy stosują najlepsze kliniczne praktyki na bazie bogatych doświadczeń zdobytych w polskich i zagranicznych ośrodkach. Oferuje kompleksową opiekę medyczną na poziomie ambulatoryjnym, diagnostycznym i zabiegowym, m.in. w zakresie ginekologii, urologii, ortopedii i chirurgii: ogólnej, naczyniowej, onkologicznej oraz chirurgii plastycznej.
 
Więcej informacji: www.szpitalnaklinach.pl
 
fot. materiały udostępnione przez Szpital na Klinach
Pełna lista Aktualności

Biuro Prasowe

Anna Cieślak
tel. 606 978 022

Dział Organizacji Konferencji Naukowych i Promocji

Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego

ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1, 30-705 Kraków
budynek B, pok. B 013

mgr Agata Bień-Krawiec, ; mgr Maciej Banach,

tel. 12 252 46 02

Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1, 30-705 Kraków

Projekt i realizacja: Ideo Powered by: CMS Edito