Orzeł
A A A

Informacje

drukuj drukuj

Wspólny sukces polskich studenckich poradni prawnych w międzynarodowych konkursach ICCC!

30-04-2021

Studenci prawa symulują on-line i po angielsku: Frycz w środku grupowej stawki, a Szczecin na podium, czyli wspólny sukces polskich studenckich poradni prawnych w międzynarodowych konkursach ICCC!

Już kolejny rok z rzędu trzy Studenckie Poradnie Prawne: Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Uczelni Łazarskiego i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II współorganizują eliminacje do Brown-Mosten International Client Consultation Competition (konkursu na najlepszą symulację rozmowy z klientem opartego na modelu Brown-Mosten). W 2021 r. (w odróżnieniu od 2020 r.) eliminacje odbyły się on-line (film z eliminacji można zobaczyć tutaj: https://www.facebook.com/uFrycza/posts/3031262266906276).

Finały ICCC 2020/2021 również odbyły się on-line i zostały zorganizowane przez walijski Uniwersytet Swensa. Niestety na dokładne wyniki finałów trzeba jeszcze poczekać, ale już teraz wiadomo, że w finałach tych bezkonkurencyjne okazały się reprezentacje Irlandii, z których pierwsza w finale ICCC 2020 pokonała reprezentacje: Kanady, Indii i Gruzji, a druga w finale ICCC 2021 pokonała reprezentacje: Polski i Irlandii Północnej.

Wiadomo też, że reprezentacja Polski 2020, w skład której weszli studenci Frycza – Kamil Najjar i Damian Sikora oraz rad. pr. Paweł Klimek (jako trener), nie wyszła z grupy i zajęła w niej 5. miejsce. Mimo to przedstawiciele Frycza wygrali z dwoma reprezentacjami z takich państw jak: Anglia z Walią (łącznie), Szkocja, USA i Niemcy, a zatem pokonali co najmniej jedną drużynę, dla której angielski był językiem ojczystym. Dwa zwycięstwa drużyny miały miejsce bez względu na to, że w trakcie przygotowań do ICCC 2020 trapiły ją problemy kadrowe (ostatecznie w reprezentacji nie wystąpiła mgr Agnieszka Krzyżak, która rok temu ukończyła na Fryczu studia). Dlatego zajęcie 5. miejsca w grupie trzeba uznać za niemały sukces, który drużynie nie przyszedł łatwo.

Duży sukces odnotowała za to reprezentacja Polski 2021, w której skład weszli studenci Uniwersytetu Szczecińskiego – Dariusz Zagrodzki i Michał Rudzki oraz rad. pr. dr Aleksandra Klich (jako trener) – i zajęła 2. miejsce w ścisłym finale. Oznacza to, że drużyna ta pokonała m.in. reprezentacje: Irlandii Północnej, Anglii i Walii, Szkocji, USA, Kanady, Nowej Zelandii i Indii.

Oba sukcesy są jednak nie tylko sukcesami Uniwersytetu Szczecińskiego i Krakowskiej Akademii im. A. F. Modrzewskiego, ale przede wszystkim sztabu szkoleniowego i wszystkich studentów, którzy brali udział w konkursie od szczebla eliminacji. Sztabowi przewodniczył prof. KUL dr Dealine Swenson, którego obok wspomnianych wyżej trenerów uzupełniali: Ewelina Gee-Milan (dyrektor Studenckiej Poradni Prawnej Uczelni Łazarskiego), Peter Gee (Lektor języka angielskiego na Uczelni Łazarskiego), dr Aneta Biały (opiekunka Kliniki Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego) i Maria Tsypiashchuk (opiekunka Kliniki Prawa Uniwersytetu w Ostrogu).

Konkursy ICCC oparte na modelu Browna-Mostena odbywają się od 1969 r. Od 1972 r. patronuje im American Bar Association (Stowarzyszenie Prawników Amerykańskich), a od 1985 r. należą do najbardziej prestiżowych tego typu konkursów na świecie pod patronatem International Bar Association (Światowego Stowarzyszenia Prawników). W ostatnim 10-leciu w ICCC reprezentowane były 33 państwa a ich liczba wciąż rośnie.

Informacja o kolejnych eliminacjach już wkrótce pojawi się na facebookowej stronie Studenckiej Poradni Prawnej Krakowskiej Akademii (https://www.facebook.com/spp.kaafm), Ogólnopolskiej Grupie Studenckich Poradni Prawnych (https://www.facebook.com/spp.kaafm), i czasopiśmie Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych Klinika (http://www.fupp.org.pl/kliniki-prawa/publikacje/czasopismo-klinika), dlatego już teraz warto śledzić te źródła.

 

Pełna lista Aktualności

Biuro Prasowe

Anna Cieślak
tel. 606 978 022

Dział Organizacji Konferencji Naukowych i Promocji

Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego

ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1, 30-705 Kraków
budynek B, pok. B 013

mgr Agata Bień-Krawiec, ; mgr Maciej Banach,

tel. 12 252 46 02

Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1, 30-705 Kraków

Projekt i realizacja: Ideo Powered by: CMS Edito