Projekcja filmu w reżyserii Johna Gomeza pt.: "When I stutter - Kiedy się jąkam"

14-12-2019

Zapraszamy na projekcję filmu w reżyserii Johna Gomeza pt.: "When I stutter – Kiedy się jąkam", która odbędzie się 14 grudnia 2019, o godz. 16.30 w sali 130 (budynek A, I piętro)

Po projekcji  przewidziana jest dyskusja (około 1h) z udziałem pani dr hab. Katarzyny Węsierskiej, mgr Lucyny Jankowskiej-Szafarskiej oraz reprezentanta Klubu "J".

Wstęp wolny.

Więcej informacji na temat filmu można znaleźć na stronie: https://www.whenistutter.org/

Film dokumentalny When I stutter to wielokrotnie nagradzany i prezentowany materiał edukacyjny, który miał już projekcje na całym świecie (ponad 100 pokazów – przede wszystkim organizowanych na uniwersytetach i podczas prestiżowych konferencji logopedycznych). Film prezentuje fenomen jąkania w sposób niezwykle rzetelny, obiektywny i wielowymiarowy. W filmie wypowiadają się na ten temat osoby doświadczające jąkania – przedstawicie rożnych grup społecznych. Dla przykładu o swoich codziennych zmaganiach z jąkaniem mówią: pracownik fizyczny, księgowy, tancerka, aktorzy, ale też naukowcy i logopedzi – w tym wybitni przedstawiciele dyscypliny, jak prof. Barry Guitar (jeden z największych amerykańskich autorytetów w dziedzinie jąkania, autor wielokrotnie wznawianego podręcznika do logopedii „Stuttering. An Integrated Approach to Its Nature and Treatment”), czy dr Scott Palasik, dr Dale Williams. Ponadto w filmie dokumentalnym pojawiają się tzw. winiety edukacyjne, które dodatkowo dostarczają aktualnej, zweryfikowanej naukowo wiedzy na temat jąkania. Ważnym elementem filmu jest podążanie śladami młodego mężczyzny, który uczestniczy w terapii jąkania, wdrażanej przez specjalistkę, która sama jest osobą jąkającą się. Relacja, którą ten młody człowiek tworzy z logopedą i postępy, które czyni, mogą być cennym źródłem refleksji dla widzów – czym tak naprawdę jest sukces w terapii jąkania.

Polski zespół tłumaczeniowy: Aleksandra Krawczyk, MA – University of Central Florida, Marta Węsierska, PhD., – University of Sheffield, dr hab. Katarzyna Węsierska oraz mgr Mikołaj Witkowski – Uniwersytet Śląski.

Biuro Prasowe

Anna Cieślak