Orzeł
A A A

Informacje

drukuj drukuj

Sukces zespołu prof. Pawła Szymanowskiego!

21-11-2022

21 września Profesor Paweł Szymanowski, dr Wioletta Katarzyna Szepieniec oraz dr Hanna Szweda wykonali pierwszą w Polsce implantację systemu ładowalnego InterStim Micro.
Z niewyjaśnionych przyczyn 10-letnia dziewczynka chorowała na niezdolność do oddawania moczu. Wszystkie poprzednie próby leczenia nie przyniosły efektu. Ostatnią szansą została neuromodulacja nerwów krzyżowych. By zastosować tę metodę u dziecka, zespół lekarski Katedry i Kliniki Ginekologii i Położnictwa Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego musiał uzyskać zgodę komisji bioetycznej – procedura ta dopuszczona jest tylko dla osób dorosłych.

Po implantacji stymulatora pacjentka zaczęła samodzielnie oddawać mocz, opróżniając przy tym całkowicie pęcherz. Oznacza to, że po zabiegu u pacjentki nie stwierdza się tzw. moczu zalegającego. Zaleganie moczu oraz konieczność cewnikowania wiązałoby się z ryzykiem niewydolności nerek w przyszłości. Efekt tego zabiegu jest spektakularny i przeszedł oczekiwania całego zespołu. 

Pełna lista Aktualności

Biuro Prasowe

Anna Cieślak
tel. 606 978 022

Dział Organizacji Konferencji Naukowych i Promocji

Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego

ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1, 30-705 Kraków
budynek B, pok. B 013

mgr Agata Bień-Krawiec, ; mgr Maciej Banach,

tel. 12 252 46 02

Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1, 30-705 Kraków

Projekt i realizacja: Ideo Powered by: CMS Edito