Orzeł
A A A

Informacje

drukuj drukuj

Dwa roboty da Vinci w Krakowie podczas konferencji Robotyka w ginekologii onkologicznej

10-03-2022

Już 11 – 12 marca 2022 r. odbędzie się pierwsza w Krakowie konferencja poświęcona wykorzystaniu robotyki w ginekologii onkologicznej. Konferencja została przygotowana we współpracy Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego oraz Oddziału Ginekologii Onkologicznej krakowskiego Szpitala na Klinach. Przewodnim tematem wydarzenia będzie efektywność postępowania chirurgicznego z wykorzystaniem robota da Vinci podczas zabiegów histerektomii w leczeniu operacyjnych nowotworów trzonu macicy i szyjki macicy. 

W trakcie konferencji uczestnicy będą mogli obejrzeć zabiegi histerektomii, które realizowane są w ramach projektu badawczo-rozwojowego realizowanego ze środków „Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego”. Przygotowano 5 sesji tematycznych, prowadzonych przez 12 prelegentów. Nie zabraknie aspektów praktycznych takich jak kwalifikacja pacjentek do leczenia operacyjnego, aspektów związanych z jakością życia pacjentek po zastosowaniu chirurgii robotycznej, a przede wszystkim najnowszych Rekomendacji Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej (ESGO) z zakresu wykorzystania nowych technologii w ginekologii onkologicznej. Zastosowanie technik robotycznych w XXI wieku stanowi standard postępowania na wszystkich światowych, europejskich a także polskich salach operacyjnych. Dlatego też Europejskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej rekomenduje wykorzystywanie tych technik m.in. w przypadku raka endometrium. Jest to rekomendacja równoległa i tak samo istotna jak wykorzystanie technik laparoskopowych, czy chirurgii otwartej. Oczywiście cały czas trwają badania nad rozszerzeniem zakresu możliwości wykorzystania robota da Vinci w ginekologii. ESGO cały czas bacznie przypatruje się najnowszym badaniom tak aby w każdej chwili wprowadzić chirurgię robotyczną do szerokiej praktyki i zastosowania w algorytmach w ginekologii onkologicznej. – mówi prof. dr. hab. n. med. Paweł Knapp.
Rosnące zapotrzebowanie pacjentów onkologicznych na zabiegi małoinwazyjne rodzi również potrzebę zwiększenia dostępu do profesjonalnych szkoleń oraz wiedzy z zakresu chirurgii robotycznej.

W szpitalu zostanie zorganizowane unikalne Case Observation zabiegów operacyjnych z wykorzystaniem 2 robotów da Vinci a także kurs z chirurgii robotycznej dla instrumentariuszek. Konferencja ma na celu wspieranie budowy umiejętności i wiedzy z zakresu wykorzystania nowych technologii również wśród studentów kierunku lekarskiego. Nasza Uczelnia już od blisko 3 lat współpracuje ze Szpitalem na Klinach w zakresie odbywania przez studentów zajęć klinicznych oraz praktyk wakacyjnych w oparciu o utworzony  oddział kliniczny, w którym prowadzona jest również działalność badawcza. Zaangażowanie Szpitala na Klinach w chirurgię robotyczną, stanowi dla Uczelni unikalną okazję poszerzenia edukacji przyszłych lekarzy o wielce  innowacyjną, a najbliższej przyszłości znacznie powszechniej stosowaną metodę chirurgiczną, szczególnie efektywną w przypadku chorób nowotworowych - mówi prof. dr hab. n. med. Filip Gołkowski, dziekan Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

O chirurgii robotycznej w ginekologii
Podstawę leczenia wczesnych postaci raka szyjki macicy i trzonu macicy stanowi chirurgia. Niewątpliwą korzyścią operacyjnego leczenia raka endometrium i szyjki macicy z wykorzystaniem robota da Vinci jest minimalizacja urazu chirurgicznego, który ogranicza się do pięciu nacięć skóry o długości 1 cm. Wykorzystanie robota da Vinci w operacjach nowotworów  ginekologicznych pozwala chirurgowi na przeprowadzenie zabiegu z wysoką precyzją dzięki systemowi wizyjnemu 3D full HD oraz zminiaturyzowanym narzędziom chirurgicznym, co w efekcie pozwala na oszczędzenie tkanek i nerwów. Ta zaawansowana technologia pozwala także chirurgom na wykonywanie zabiegów w trudno dostępnych miejscach w obrębie miednicy mniejszej z nieosiągalną dla innych technik dokładnością.
Pacjentki z nowotworami ginekologicznymi często cierpią na choroby współistniejące, takie jak otyłość, nadciśnienie, cukrzyca i choroby sercowo-naczyniowe, które zwiększają ryzyko chirurgiczne. Dzięki niewielkim nacięciom skóry problem gojenia ran, szczególnie obserwowany u otyłych pacjentek jest praktycznie wyeliminowany. Zabieg wykonany z użyciem robota da Vinci pozwala na szybsze uruchomienie, krótszy czas hospitalizacji i rekonwalescencji, co utrzymuje dotychczasową jakość życia pacjentek – mówi dr n.med. Maciej Olszewski

Unijna dotacja wspiera pacjentki
Krakowski Szpital na Klinach od 2021 r. realizuje program dofinansowany ze środków unijnych dzięki, któremu pacjentki dotknięte rakiem szyjki macicy i trzonu macicy mogą skorzystać z bezpłatnych zabiegów z wykorzystaniem robota da Vinci.  Krakowski szpital jest prekursorem w chirurgii robotycznej w zakresie ginekologii onkologicznej, pomimo iż na świecie tych zabiegów wykonuje się równie dużo co zabiegów urologicznych. Zabiegi da Vinci nie mają w Polsce dedykowanego finansowania w ramach NFZ, dostępne są głównie prywatnie, a koszt zabiegu robotycznego często stanowi dla kobiet barierę dostępności do małoinwazyjnej operacji. - Jesteśmy z tego dumne, bo możemy w każdym miesiącu wykonać ok. 10 bezpłatnych operacji. Komercyjnie taki zabieg kosztuje ok. 40 tys. złotych. Dlatego tym bardziej cieszymy się z tego, że grant, jaki otrzymaliśmy, starczy nam na operacje ginekologiczne, aż do połowy 2023 roku. Wartość dofinansowania na nasz projekt wynosi 7,3 mln złotych. – mówi Joanna Szyman, prezeska Grupy Neo Hospital, do której należy krakowski Szpital na Klinach.

Rozwój robotyki chirurgicznej
Chirurgia wspomagana robotem rozwinęła się w ciągu ostatnich dwóch dekad jako bardziej zaawansowana technologicznie forma chirurgii małoinwazyjnej, mająca na celu złagodzenie ograniczeń konwencjonalnej laparoskopii i poprawę wyników leczenia pacjentów.
Z raportu PMR i Upper Finance Group wynika, że w kraju o wielkości Polski powinno być około 50 robotów do końca 2025. Według raportu w latach 2021-2026 średnioroczny wzrost wartości (CAGR) segmentu chirurgii robotycznej wyniesie aż 23%.
Nowoczesne technologie są coraz bardziej zintegrowane z medycyną. - Wyzwanie, przed którym stoimy, polega na tym, że technologia ewoluuje w niezwykle szybkim tempie, a my w medycynie musimy być gotowi ją utrzymać, zarządzać i dzielić się nią, a przede wszystkim stosować ją w bezpieczny sposób, aby móc rzeczywiście pomagać pacjentom. – mówi Joanna Szyman.  NEO Hospital rutynowo wykorzystuje robota chirurgicznego da Vinci. W 2022r. wykonamy ok. 500 zabiegów z wykorzystaniem tego systemu, co będzie stanowiło ok. 17% udział w rynku. 

 

NEO Hospital:
Nowoczesny szpital XXI w. to sprawne i twórcze połączenie dwóch podstaw: ludzi i technologii. Należący do Grupy NEO HOSPITAL Szpital na Klinach łączy najwybitniejszych w swoich specjalizacjach lekarzy z ultranowoczesnym sprzętem, budując jeden z najbardziej efektywnych i przyjaznych pacjentowi ośrodków medycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.
Szpital na Klinach powstał z przekonania, że troska o zdrowie, godność, poczucie komfortu i bezpieczeństwa pacjenta to najważniejsze wartości. Szpital na Klinach wyznacza dziś standardy prywatnej opieki szpitalnej, spełniając oczekiwania swoich Pacjentów na każdym etapie kontaktu z placówką i jej całym zespołem. Szpital tworzy blisko 200-osobowy zespół specjalistów i lekarzy, którzy stosują najlepsze kliniczne praktyki na bazie bogatych doświadczeń zdobytych w polskich i zagranicznych ośrodkach. Oferuje kompleksową opiekę medyczną na poziomie ambulatoryjnym, diagnostycznym i zabiegowym, m.in. w zakresie ginekologii, urologii, ortopedii i chirurgii: ogólnej, naczyniowej, onkologicznej oraz chirurgii plastycznej. Działalność szpitala i wysoka jakość świadczonych usług zyskała potwierdzenie międzynarodowych organizacji takich jak International Bariatric Club - Oxford University, czy International Hospital Federation. Więcej informacji:szpitalnaklinach.pl

Pliki do pobrania

Pełna lista Aktualności

Biuro Prasowe

Anna Cieślak
tel. 606 978 022

Dział Organizacji Konferencji Naukowych i Promocji

Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego

ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1, 30-705 Kraków
budynek B, pok. B 013

mgr Agata Bień-Krawiec, ; mgr Maciej Banach,

tel. 12 252 46 02

Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1, 30-705 Kraków

Projekt i realizacja: Ideo Powered by: CMS Edito