Warsztaty Architektura dla Wszystkich

08-03-2019

Po raz czwarty Wydział Architektury i Sztuk Pięknych organizuje warsztaty artystyczno-edukacyjne „Architektura dla wszystkich”, które odbędą się w dniu 15 marca (piątek) 2019 r. w Krakowie, w kampusie Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego przy ulicy Gustawa Herlinga Grudzińskiego 1.

Dziekan Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych profesor Krzysztof Ingarden zaprasza młodzież licealną wraz z nauczycielami do wzięcia udziału w tym wydarzeniu, podczas którego uczestnicy zmierzą się z zadaniami projektowymi z dziedzin takich jak: architektura, architektura wnętrz i rzeźba. Ważną ideą warsztatów jest zebranie praktycznych doświadczeń w trakcie wspólnej pracy uczniów ze studentami i architektami WAISP, a także zaprezentowanie nauczycielom idei i celów Edukacji Środowiskowej oraz metody jej realizacji w ramach międzynarodowego ruchu „Architekci-w-szkołach”. Poprzednie edycje warsztatów cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, a ich efekty w postaci prac i nowo nabytej wiedzy zaskoczyły pozytywnie zarówno uczestników jak i prowadzących.

Ruch „Architekci-w-szkołach” (ang. Architects-in-schools) wywodzi się z Wielkiej Brytanii, kiedy w 1984, z okazji obchodów 150-lecia założenia Królewskiego Stowarzyszenia Architektów Brytyjskich – RIBA, zapoczątkowany i wdrożony został program współpracy aktywnych zawodowo architektów-praktyków z nauczycielami i dziećmi i młodzieżą, w celu promowania szeroko pojętej świadomości architektonicznej. Jake Brown, znany londyński architekt, jeden z pomysłodawców i działaczy tego ruchu, podkreślał, iż konieczność wyrobienia u młodego pokolenia wrażliwości na zagadnienia związane z architekturą jest odpowiedzią na narastające zobojętnienie na estetykę i jakość otaczającej przestrzeni, połączone z mniemaniem o braku konieczności troski o wspólne otoczenie. Poprzez zaangażowanie młodzieży w proces projektowy i zachęcenie do poszukiwania i tworzenia na własną rękę w oparciu wypracowane zasady formalno-funkcjonalne, stwarzane są warunki do wychowania pokolenia kreatywnych i wrażliwych jednostek, potrafiących zrozumieć i odpowiedzieć na potrzeby otaczającej ich przestrzeni, mających szacunek do formy i estetyki danego miejsca i świadomych własnego wpływu na otoczenie.

Całe warsztaty wpisują się tym samym w ideę Edukacji Środowiskowej, popieranej globalnie przez organizacje takie jak: UNESCO, Rada Europy czy Międzynarodowa Unia Architektów. Jednym z założeń Edukacji Środowiskowej jest wprowadzenie nowego modelu kształcenia, stawiającego na interdyscyplinarność i zintegrowanie wiedzy z szerokiego zakresu dziedzin naukowych.

Uczestnictwo w tym wydarzeniu uczniów i nauczycieli jest bezpłatne i potwierdzone zostanie stosownym certyfikatem. Serdecznie zapraszamy! Liczba uczestników poszczególnych warsztatów ograniczona.

Zainteresowanych udziałem w warsztatach prosimy o kontakt mailowy z p. Agata Bień-Krawiec, e-mail:akrawiec@afm.edu.pl. W mailu prosimy o wskazanie warsztatu, udziałem w którym jesteście Państwo zainteresowani oraz o podanie liczby uczniów.

Aktualizacja: limit miejsc na warsztaty z "rzeźby" wyczerpany

Poniżej (w plikach) opisy zadań do zrealizowania w poszczególnych grupach warsztatowych

architektura-dla-wszystkich-2019-03-pawilony.pdf

Warsztaty projektowe - Pawilony