Prof. Jerzy Malec – z doktoratem honoris causa Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Skovorody w Charkowie

11-05-2018

W dniu 30 października 2017 r. Rada Naukowa Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. G.S. Skoworody w Charkowie przyznała rektorowi Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego prof. zw. dr. hab. Jerzemu Malcowi tytuł doktora honoris causa.

Wręczenie tytułu miało miejsce w dniu 24 kwietnia 2018 r. podczas uroczystego posiedzenia Senatu, będącego jednym z punktów programu obchodów Dnia Ukrainy w Krakowskiej Akademii. Laudację wygłosiła prof. Ludmiła Sztefan, reprezentująca rektora charkowskiej uczelni prof. I. F. Prokopenkę, ona też wręczyła prof. J. Malcowi dyplom doktora honorowego.

Laudatorka podkreśliła zasługi prof. Jerzego Malca w rozwijaniu badań naukowych nad historią prawa i historią administracji, prowadzonych przez niego od kilkudziesięciu lat, czego owocem jest sto kilkadziesiąt publikacji polskich i zagranicznych, w tym kilkanaście książek. Drugą sferą aktywności, podniesioną w laudacji, jest zaangażowanie prof. J. Malca w prace nad reformą szkolnictwa wyższego w Polsce oraz na Ukrainie. Był on pierwszym przewodniczącym Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich, uczestniczył także w  projektach związanych ze strategią rozwoju szkolnictwa wyższego. Współpracował również m.in. przy polsko-ukraińskim projekcie „Innowacyjny uniwersytet i rola liderów”, który poświęcony jest zmianom wprowadzanym w systemie wyższej oświaty na Ukrainie. W szczególności zaangażowanie się prof. J. Malca we współpracę polsko-ukraińską przy reformie szkolnictwa wyższego w obu krajach, stanowiło podstawę do nadania mu przez Uniwersytet w Charkowie tytułu doktora honorowego tej uczelni.

W uroczystości wziął udział Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie p. Oleg Mandiuk oraz licznie przybyli goście, pracownicy uczelni i studenci. Na zakończenie uroczystości rektor Jerzy Malec podziękował w języku ukraińskim władzom Charkowskiego Narodowego Uniwersytetu im. G.S. Skoworody za przyznaną mu godność honorową.

Galeria zdjęć (kliknij)