Orzeł
A A A

Biuro Prasowe

drukuj drukuj

Pierwsza w Polsce operacja ginekologiczna da Vinci na żywo!

15-09-2021

Zespół naukowo-kliniczny Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego wykonał  pierwszą w Polsce operację ginekologiczną z wykorzystaniem robota da Vinci na żywo!

 

Podczas XXV Konferencji Naukowej Postępy w Ginekologii Onkologicznej w Zakopanem po raz pierwszy w Polsce odbyła się transmisja zabiegów ginekologicznych z wykorzystaniem robota da Vinci. Zabieg został przeprowadzony w Szpitalu na Klinach z udziałem zespołu naukowo-klinicznego Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.  Uczestnicy konferencji na miejscu mieli także możliwość skorzystania z warsztatów z robotem da Vinci.

Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego Akademii rozwija współpracę ze Szpitalem na Klinach poprzez działalność dydaktyczną oraz naukową związaną z wdrażaniem nowych technologii medycznych oraz nowoczesnych metod leczenia. -  Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego rozwija współpracę ze Szpitalem na Klinach od ponad 2 lat, dzięki temu studenci kierunku lekarskiego mogą korzystać z zajęć klinicznych oraz praktyk z wykorzystaniem najbardziej zaawansowanych technologii medycznych, w tym robota chirurgicznego da Vinci. Współpraca pozwala rozwijać obu jednostkom również programy naukowe, które zyskują uznanie zespołów medycznych z Polski i z zagranicy. Przykładem jest chociażby pierwsze badanie komercyjne w dziedzinie chirurgii robotycznej realizowane w Szpitalu na Klinach z udziałem kadry naukowej naszej uczelni mówi prof. dr hab. n. med. Filip Gołkowski, dziekan Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu

Szpital na Klinach realizuje program badawczo-rozwojowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej z wykorzystaniem robota da Vinci z dofinansowaniem ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego (RPO WM). Dzięki dotacji w krakowskim Szpitalu na Klinach nowoczesne zabiegi da Vinci dla pacjentek onkologicznych zakwalifikowanych do programu są dostępne całkowicie bezpłatnie. - Chirurgia jest jednym z kluczowych etapów leczenia nowotworów ginekologicznych, dlatego tak cennym narzędziem w rękach chirurga jest robot da Vinci. Wśród spodziewanych istotnych korzyści naszego programu są m.in. mniejszy ból, mniejsze krwawienie śródoperacyjne, mniejsza liczba powikłań śród- i pooperacyjnych. Wykorzystanie robota da Vinci w operacjach nowotworów  ginekologicznych pozwala chirurgowi na przeprowadzenie zabiegu z niebywałą precyzją dzięki wsparciu systemu wizyjnego 3D full HD. Dodatkowo zminiaturyzowane narzędzia z szerokim zakresem ruchomości pozwalają na zminimalizowanie interwencji chirurgicznej. Dzięki temu okres rekonwalescencji jest krótszy i pacjentki z dużym komfortem wracają do swoich aktywności życiowych – mówi dr n. med. Krzysztof Mawlichanów specjalista w dziedzinie ginekologii, adiunkt Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego Akademii

 

Ginekolodzy wykorzystujący robota da Vinci wymieniają liczne korzyści związane z bezpieczeństwem przeprowadzenia operacji. Krakowski projekt wpisuje się w jeden z głównych priorytetów, które Komisja Europejska wyznaczyła sobie w dziedzinie zdrowia, opracowując Europejski Plan Walki z Rakiem.-  Rak to nie wyrok! Pamiętajmy, że nowotwory ginekologiczne można skutecznie leczyć. Naszym celem jest precyzja w wykonaniu zabiegu usunięcia nowotworu, a jednocześnie zachowanie jakości życia pacjentki po zabiegu. Do naszego programu zgłaszają się pacjentki z całej Polski oraz z zagranicy. Efekty, które osiągamy w naszej pracy to zasługa intensywnej współpracy ze środowiskami naukowymi, medycznymi i technologicznymi – mówi Joanna Szyman Prezes Zarządu NEO Hospital prowadzącej Szpitala na Klinach.

 

Głównym celem Konferencji Naukowej Postępy w Ginekologii Onkologicznej podczas, której zaprezentowano zabiegi da Vinci wykonywane w Szpitalu na Klinach jest szerzenie oraz doskonalenie wiedzy onkologicznej. Analiza skomplikowanych przypadków medycznych w lekarskim gronie oraz podnoszenie kwalifikacji pod okiem ekspertów pozwala na szybsze oraz właściwe diagnozowanie schorzeń, a przez to bardziej efektywne leczenie i  lepszą opiekę nad chorymi. Podczas konferencji uczestnicy mieli również możliwość udziału w warsztatach z wykorzystaniem robota da Vinci, w tym celu do Zakopanego została sprowadzona pierwsza w Polsce demonstracyjna wersja systemu. Celem warsztatów jest rozwój umiejętności i upowszechnienia technik robotycznych dla szerszego grona ginekologów oraz ginekologów onkologicznych w Polsce.

 

 

 

Robot da Vinci w Szpitalu na...
Operacja z wykorzystaniem...
Operacja z wykorzystaniem...
Pełna lista Aktualności
Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1, 30-705 Kraków

Projekt i realizacja: Ideo Powered by: CMS Edito