Orzeł
A A A

Wystawy i Konkursy

drukuj drukuj

Ekobudownictwo - konkurs architektoniczny dla studentów

KONKURS NA DOM PRZYJAZNY DLA KLIMATU

 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Oddziałem Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich ogłasza konkurs, który ma na celu zwrócenie uwagi na tematykę budownictwa ekologicznego. Zadaniem konkursowym jest opracowanie koncepcji architektonicznej domu jednorodzinnego.

 

Więcej informacji na stronie:

https://domzklimatem.gov.pl/projekt-proklimatycznego-domu#projekt-proklimatycznego-domu

Szanowni Studenci!

 

Zachęcamy do wzięcia udziału w 12. Edycji Stypendium Twórczego SARP Oddział Kraków im. prof. Bohdana Lisowskiego.

Termin składania wniosków przez studentów upływa 31 marca 2022.

Uroczyste ogłoszenie wyników odbędzie się 21 kwietnia (czwartek) 2022, o godz. 18.00.

W późniejszym terminie potwierdzimy informację,  czy będzie to miało miejsce w Galerii Architektury czy poprzez transmisję online.

 

KONKURS INSPIRUJĄCY PRODUKT

Ruszyła piąta edycja ogólnopolskiego konkursu dla młodych projektantów, organizowanego przez gdańską Galerię Wnętrz City Meble.

Tegoroczna edycja stawia przed designerami zadanie zaprojektowania inspirującego produktu codziennego użytku NA STÓŁ!

Zwycięska praca wejdzie w 2022 roku do kolekcji marki TRE, stworzonej przez Tomka Rygalika, współorganizatora konkursu.

Nagrodą w konkursie jest:

– wyjazd do Mediolanu na targi Salone del Mobile 2022

– staż w firmi TRE product

– wdrożenie produktu do kolekcji marki TRE.

Prace konkursowe należy przesyłać do 28.02.2022 r. godz. 15:00

Wiecej informacji na stronie citymeble.com/gdansk w zakładce: Konkurs Inspirujący produkt

X edycja międzynarodowego konkursu International VELUX Award dla studentów architektury

Grupa VELUX zaprasza studentów architektury do wzięcia udziału w X edycji największego globalnego konkursu International VELUX Award. Konkurs odbywa się co dwa lata, a jego celem jest zachęcenie studentów do zwracania szczególnej uwagi na rolę światła naturalnego w architekturze, jako istotnego źródła oświetlenia, energii, dobrego samopoczucia i komfortu.
 

Od pierwszej edycji, w 2004 roku, wzięło w nim udział ponad 10 000 studentów z ponad 800 uczelni, ze 100 krajów, przedstawiając swoje fascynujące projekty na temat światła naturalnego.

Polscy studenci już pięciokrotnie odnosili w nim sukcesy.

 

Dlaczego warto wziąć udział w konkursie?

Wygrana w konkursie International VELUX Award to zarówno cenne nagrody pieniężne, jak i szansa dla studentów do zaistnienia w międzynarodowym gronie młodych architektów z całego świata, pochwalenie się swoją kreatywnością przed międzynarodowym jury, a przede wszystkim możliwość pokazania swojej wizji świata i dołączenia do grona architektów przyszłości.

 

Każda praca nadesłana przez studentów jest analizowana przez znamienitych architektów powołanych do jury przez współpracującą z konkursem Międzynarodową Unię Architektów (ang. International Union of Architects, UIA). Co więcej, laureaci nagród regionalnych mają potem szansę na zaprezentowanie swoich prac podczas święta architektury, czyli na Światowym Festiwalu Architektury (ang. World Architecture Festival, WAF). Wystąpienie przed znamienitym audytorium i pokazanie swoich prac przed międzynarodowym audytorium to niezapomniane przeżycie, a także okazja do postawienia ważnego kroku na ścieżce zawodowej.   

 

Cenne nagrody

Laureaci otrzymują również nagrody pieniężne, które trafiają zarówno do studentów, jak i ich opiekunów naukowych. Łączna pula nagród wynosi 30 000 euro. Nagroda główna w każdej kategorii to 5 000 euro (4000 euro dla studenta i 1 000 euro dla opiekuna), natomiast nagrody za najlepsze prace w regionach w ramach każdej kategorii to 1 250 euro (1 000 euro dla studenta oraz 250 euro dla opiekuna).

 

Jak przebiega konkurs?

Rejestracja już się rozpoczęła i potrwa do 1 kwietnia 2022 roku. Jest ona warunkiem koniecznym do złożenia pracy konkursowej. Rejestracja odbywa się na stronie daylightandarchitecture.com/iva/

Studenci mogą zgłaszać się indywidualnie lub zespołowo. Każdy zgłaszający się student lub zespół powinien mieć swojego opiekuna naukowego.

 

Prace konkursowe mogą być zgłaszane w dwóch kategoriach - „Światło naturalne w budynkach” oraz „Badania nad światłem naturalnym”. W sierpniu 2022 r. jury wybierze po dwóch zwycięzców z każdego z pięciu regionów określonych przez Międzynarodową Unię Architektów: 1) Europy Zachodniej, 2) Europy Wschodniej i Bliskiego Wschodu, 3) Ameryk, 4) Azji i Oceanii oraz 5) Afryki. Dziesięciu zwycięzców regionalnych zaprezentuje jury swoje projekty osobiście podczas Światowego Festiwalu Architektury w Lisbonie w grudniu 2022 roku. Wtedy jury wybierze jednego zwycięzcę globalnego w każdej z kategorii konkursowych.

 

Harmonogram konkursu przedstawia się następująco:

·         1 kwietnia 2022:            zamknięcie internetowej rejestracji uczestników

·         15 czerwca 2022:          ostateczny termin przesyłania projektów

·         sierpień 2022:                ogłoszenie zwycięzców regionalnych

·         grudzień 2022:               ogłoszenie zwycięzców globalnych

 

Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie: daylightandarchitecture.com/iva/

Fundacja Globalworth i Igloo ogłaszają międzynarodowy konkurs architektoniczny

Fundacja Globalworth i stowarzyszenie Igloo - Habitat and Architecture ogłaszają międzynarodowy konkurs 2031 NOW_our cities in 10 years dla studentów architektury, urbanistyki i designu z Polski i Rumunii.

Za przekucie swojej wizji w projekt uczestnicy mogą otrzymać nagrody o łącznej wartości 11 000 euro, a także możliwość przedstawienia swoich propozycji w High Tech Learning Center na Uniwersytecie Architektury i Urbanistyki im. Iona Mincu w Bukareszcie oraz ich publikacji w konkursowym katalogu. Swoje prace można przesyłać do 20 stycznia 2022 r.

Od przyszłych architektów z Polski i Rumunii oczekuje się wizjonerskiego podejścia do kształtowania naszych miast w najbliższej przyszłości. Uczestnicy mają za zadanie opracować wizję urbanistyczną, w której przestrzeń będzie przyjazna zarówno dla jej bezpośrednich użytkowników, jak i lokalnej społeczności. Obszarem do zagospodarowania jest działka o powierzchni 2031 hektarów (20 310 metrów kwadratowych), na której powinny się znaleźć budynki o zróżnicowanym przeznaczeniu, przestrzenie publiczne, parki i infrastruktura, a wszystko to w ramach projektu, który może powstać w 2031 roku.
Prace konkursowe będą oceniać rozpoznawalni w świecie architektury członkowie międzynarodowego jury, do którego należą wybitni planiści i urbaniści, światowej sławy architekci oraz przedstawiciele organizatorów: Bruno Andreșoiu, Arjan Dingsté, Dimitris Pergamalis, Krzysztof Ingarden, Jakub Szczęsny i Andrei Șerbescu.
2031 NOW_our cities in 10 years to konkurs, w którym podejmujemy kroki w kierunku realizacji zobowiązania, by budować jak najbardziej funkcjonalne, zrównoważone i harmonijne miasta dla środowiska biznesowego i nie tylko. Cieszymy się, że w tym przedsięwzięciu naszym partnerem jest Stowarzyszenie Igloo - Habitat and Architecture, z pomocą którego wspieramy przyszłość architektury w dwóch krajach, w których Globalworth jest liderem rynku biurowego: w Polsce i w Rumunii. Globalworth buduje i zarządza biurowcami, dlatego w codziennej pracy ja oraz moje koleżanki i koledzy jesteśmy świadomi rosnącego znaczenia architektów. To oni nadają kształt naszym domom, biurowcom, miastom i miejscom, w których żyjemy. Mamy nadzieję, że ten międzynarodowy konkurs z prestiżowym jury, które udało się nam zgromadzić, wesprze i umocni przyszłość architektury.

Georgiana Iliescu, dyrektor Fundacji Globalworth

Dla studentów architektury konkursy są jednym z najskuteczniejszych sposobów antycypacji i radzenia sobie z wyzwaniami zawodu, do którego się przygotowują, i zdecydowanie powinny znaleźć się w programie studiów. Konkursy pomysłów wzbogacają młody umysł, który musi ciągle marzyć, jednocześnie pracując z trudnymi sprawami, ograniczeniami, a czasem też z absurdalnymi prawami. Dlatego konfrontacja z tematami i rygorami konkursów jest głęboko formującym doświadczeniem. Możliwość tworzenia, otrzymania opinii doświadczonego jury i zdobycia nagrody, to ogromna szansa, której żaden uczeń nie powinien być pozbawiony. 2031 NOW_our cities in 10 years to konkurs, który mamy zaszczyt prowadzić wspólnie z Fundacją Globalworth, która daje przyszłym architektom szansę na kreatywne myślenie i możliwość publicznego zaprezentowania swoich wizji, które będą kształtować nasze przyszłe miasta.

Bruno Andreşoiu, przewodniczący Igloo - Habitat and Architecture Association

Konkurs wspiera szereg partnerów w postaci najlepszych uczelni i stowarzyszeń zawodowych w dziedzinie architektury z Rumunii i Polski.
Nagrody:

I Miejsce: €5.000 + publikacja projektu w katalogu
II Miejsce: €3.000 + publikacja projektu w katalogu
III Miejsce: €1.500 + publikacja projektu w katalogu
3 wyróżnienia po €500 + publikacja projektu w katalogu


Więcej informacji na temat konkursu, terminów oraz kryteriów oceny jest dostępnych na stronie .
2031 NOW_our cities in 10 years to konkurs wspierany przez Fundację Globalworth i organizowany przez stowarzyszenie Igloo - Habitat and Architecture.

Partnerzy instytucjonalni: The Romanian Order of Architects, The Romanian Order of Architects - Bucharest Branch, The Union of Romanian Architects, SHARE architects, Romanian Register of Urban Planners, The Romanian Professional Association of Urban Planners

Partnerzy akademiccy: Uniwersytet Architektury i Urbanistyki im. Ion Mincu w Bukareszcie

Partnerzy medialni: aici a stat, Architektura-murator, Arhitectura, de-a arhitectura, Designist, ENTR, feeder, Graphic Front, IQads, Modernism, The Institute, Urbnews.pl
O Fundacji Globalworth

Fundacja Globalworth została założona w 2018 r. przez firmę Globalworth, lidera rynku biurowego w Rumunii i w Polsce, jako organizacja non-profit, niezależna od działalności grupy. Misja fundacji polega na rozwijaniu projektów opartych na trzech filarach: ludziach, miejscach i technologiach.

Do tej pory Fundacja Globalworth i Globalworth przeznaczyły ponad 800 000 euro na pierwsze laboratorium High Tech na Uniwersytecie Architektury i Urbanistyki im. Iona Mincu w Bukareszcie, stypendia i staże naukowe dla wykładowców, konkursy międzynarodowe i projekty dla architektów z Rumunii.

O stowarzyszeniu Igloo - Habitat și Arhitectură

Założone w 2008 roku, Igloo - Habitat and Architecture (Igloo - Habitat și Arhitectură) przyczynia się do tworzenia spójnej przestrzeni publicznej poprzez działania (projekty wydawnicze i kulturalne, wydarzenia) mające na celu podniesienie standardów kultury wizualnej w społeczeństwie, które wciąż poszukuje swoich punktów odniesienia w dziedzinie architektury i polityki urbanistycznej. Stowarzyszenie zrealizowało dotychczas udane projekty poświęcone architekturze, dziedzictwu, designowi i kulturze miejskiej, adresowane nie tylko do architektów, a także do szerszej publiczności zainteresowanej kulturą.

 

Informacja prasowa o konkursie :  Źródło informacji poniższej: https://centrumpr.pl/artykul/fundacja-globalworth-i-igloo-oglaszaja-miedzynarodowy-konkurs-architektoniczny,151868.html

 

 

WYSTAWA NAGRODZONYCH PRAC DYPLOMOWYCH

Zapraszamy do budynku D (piętro II) na wystawę nagrodzonych prac dyplomowych studentów WYDZIAŁU ARCHITEKTURY I SZTUK PIĘKNYCH

Międzynarodowe Biennale Architektury w Krakowie pod hasłem „RE-USE”

Już 26 i 27 października odbędzie się Międzynarodowe Biennale Architektury w Krakowie pod hasłem „RE-USE”. Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału, dostępna będzie również transmisja online. Wstęp jest bezpłatny, wymagana jest rejestracja. Więcej szczegółów: http://mba2021.sarp.krakow.pl

 

Organizatorem wydarzenia jest Miasto Kraków i Sarp Kraków.

 

Więcej szczegółów:

 

http://mba2021.sarp.krakow.pl

www.architekturaibiznes.pl/miedzynarodowe-biennale-architektury-krakow-2021,8789.html

 

Dziękujemy serdecznie i do zobaczenia na Biennale! :)


 

"Roca One Day Design Challenge"

„Roca One Day Design Challenge” – III edycja konkursu dla młodych architektów i projektantów tym razem w formule online

 

Już 8 października br. powraca słynny międzynarodowy konkurs designu dla zdolnych, młodych projektantów i architektów, organizowany przez firmę Roca. Z uwagi na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa, tegoroczna odsłona „Roca One Day Design Challenge” będzie miała charakter digitalowy. Zadaniem uczestników będzie zaprojektowanie innowacyjnego rozwiązania do przestrzeni łazienkowej w zaledwie jeden dzień. Na laureatów czekają nagrody o łącznej wartości 2100 euro.

 

Konkurs „Roca One Day Design Challenge” ma długą historię – odbywa się cyklicznie od 9 lat. Został zainicjowany przez markę globalną Roca, lidera w sektorze łazienkowym. W tegorocznej odsłonie wydarzenia wezmą udział studenci wzornictwa i architektury, młodzi projektanci i architekci z całego świata. Jednym z podstawowych warunków uczestnictwa jest wiek – akceptowane są wyłącznie zgłoszenia od osób, które nie ukończyły jeszcze 30 lat.

Wyzwanie konkursowe będzie realizowane w digitalowej formule (każdy będzie mógł pracować z własnego domu czy biura), 8 października br. Aby zawalczyć o atrakcyjne nagrody i wykazać się kreatywnością w projektowaniu innowacyjnych i ekologicznych rozwiązań do przestrzeni łazienkowych, należy zarejestrować swój udział w konkursie do 5 października br. pod adresem: https://www.onedaydesignchallenge.net/en/sign-up?contest=114486, załączając niezbędne dokumenty.

Zadanie konkursowe będzie dotyczyło wybranego zagadnienia dotyczącego przestrzeni łazienkowej. Realizując je, należy nawiązać do zasad zrównoważonego rozwoju, które są ważną częścią DNA Roca. Szczegółowe założenia zostaną ogłoszone rano w dniu konkursu. Uczestnicy będą działać pod presją czasu – na wykonanie projektu jest zaledwie jeden dzień. Każdy z nich będzie mógł projektować sam lub w grupie (max. 2 osobowej). Najważniejszymi kryteriami, którymi będą kierować się członkowie Jury będą: oryginalność, design i walory użytkowe koncepcji.

Pierwsza nagroda w III polskiej edycji konkursu wyniesie 1000 EURO, druga – 700 EURO, a trzecia – 400 EURO.

W skład Jury konkursowego trzeciej edycji „Roca One Day Design Challenge” w Polsce wejdą profesjonaliści oraz osobistości ze świata architektury i designu: Dorota Koziara – projektantka, artystka, architektka wnętrz, dyrektorka artystyczna i kuratorka wystaw,  Marta Sękulska-Wrońska – prezes Oddziału Warszawskiego SARP, członek Kolegium Sędziów Konkursowych SARP i Mazowieckiej Izby Architektów, prof. Michał Stefanowski – projektant biura  INNO+NPD i kierownik Katedry Projektowania na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Agnieszka Wasilewska – Prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, Absolwentka Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Joanna Dec-Galuk – dyrektor marketingu Roca Polska.

 

Harmonogram 8 października br.:

 

Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 22 października br. o godz. 17:00 w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego.

Patronat instytucjonalny nad wydarzeniem objęły: Instytut Wzornictwa Przemysłowego i Stowarzyszenie Architektów Rzeczpospolitej, odział Warszawa.

Patronat medialny sprawują: „Architektura&Biznes”, Architektura.info, Architekturadzisiaj.pl, „ARCHITEKTURA-murator”, „Budujemy Dom”, „Czas na Wnętrze”, „Cztery Kąty”, Decoartel.pl, „Decoration&Design”, „Design/Biznes”, Designalive.pl, „Dobre Wnetrze”, Dobrzemieszkaj.pl, Domosfera.pl,  Hometime.pl, InfoArchitekta.pl, „Living Room”, Propertydesign.pl, „Świat Rezydencji Wnętrz&Ogrodów”, Urzadzamy.pl,  „Weranda”.

 

W 2019 roku konkurs otrzymał prestiżową nagrodę „Red dot” a w 2020 – „If design award”, w kategorii: komunikacja.

 

Więcej informacji o konkursie na stronie: www.onedaydesignchallenge.net

Rejestracja: https://www.onedaydesignchallenge.net/en/sign-up?contest=114486

Regulamin: https://www.onedaydesignchallenge.net/en/regulamin?contest=poland-2021

Wystawa SPECTRO

Wystawa SPECTRO to pierwsza wystawa pod Patronatem budowanej w Stryszawie Galerii Sztuki w Lesie prezentowana w Gminnym Ośrodku Kultury, z którym podpisaliśmy umowę o współpracy artystycznej.

Prezentuję tu nigdy wcześniej nie pokazywane prace graficzne i rzeźbę SPECTRO.
Dźwięk towarzyszący obrazom jest autorstwa Michała Fojcika.

 

Energia!


https://jurkowski-lukas.com

 

konkursu Artystyczna Podróż Hestii

Szanowni Państwo,

 

Informujemy, że wciąż trwa nabór zgłoszeń do 20. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii – jednej z najważniejszych inicjatyw kierowanych do młodych artystów i artystek.

Organizatorzy pragną zaprosić Państwa na drugie spotkanie informacyjne online. Tym razem rozmowa dotyczyć będzie rezydencji artystycznych, czyli głównych nagród w konkursie. Gośćmi wydarzenia będą kuratorzy z międzynarodowych ośrodków rezydencyjnych, do których mogą udać się laureaci i laureatki APH: Residency Unlimited (Nowy Jork), Rupert (Wilno) i Laboratorium Kultury w Sokołowsku.

Spotkanie będzie prowadzone w języku angielskim. Odbędzie się 25 lutego (czwartek) o godzinie 17:00 na platformie Zoom.
Wstęp wolny, zapisy nie obowiązują. Link do spotkania znajdą Państwo na www.artystycznapodrozhestii.pl lub na wydarzeniu FB: https://www.facebook.com/events/239533521086189

Serdecznie zapraszamy!

 

KONKURS: 24-GODZINNY ZEGAR SŁONECZNY

 

Jesteś architektem, designerem lub inżynierem, a może fanem astronomii? Twoi znajomi potrafią projektować, a Ty znasz się na ciałach niebieskich?

Skonstruuj unikatową rzeźbę - zegar słoneczny działający nocą!

 

Fundacja TworzyMY Kraków zaprasza do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie architektonicznym na projekt „24-godzinnego Zegara Słonecznego”.

 

Zadaniem uczestników jest przygotowanie autorskiego projektu małej bądź średniej formy architektonicznej. Obiekt ma stanowić wyobrażenie autora/autorów na temat „Zegara Słonecznego” – instalacji nie związanej na stałe z gruntem, mającej dowolny kształt.

Pomysł powinien nosić znamiona nowatorskiego rozwiązania architektonicznego i łączyć w sobie elementy sztuki nowoczesnej z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych.

Mechanizm zegara ma obejmować:

 • działanie w systemie całodobowym (wskazywać czas po zmierzchu),
 • symulację ruchu Słońca po ekliptyce,
 • wskazanie czasu słonecznego i strefowego.

Wytyczne projektowe dostępne na stronie http://tworzymykrakow.org/zegarsloneczny/

 

Zwycięski projekt zostanie zbudowany przez Fundację i będzie eksponowany u stóp Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie. Jako rzeźba mobilna (należy uwzględnić łatwy demontaż jej elementów) będzie prezentowana w prestiżowych miejscach największych polskich miast.

 

Z uwagi na interdyscyplinarny charakter konkursu, swoje projekty mogą wysyłać zarówno zespoły wieloosobowe, jaki i samodzielni uczestnicy. Jedynym kryterium jest umiejętność przygotowania projektu zgodnego z wytycznymi.


Nagroda główna to 15 000 zł. Łączna pula nagród wynosi 25 000 zł.

 

Termin nadsyłania prac upływa 01.06.2021 r. (wymagane jest wcześniejsze zgłoszenie na stronie www. Organizatora).

 

W jury zasiadają wybitni specjaliści z dziedziny sztuki, astronomii i architektury. Prace oceniać będą m.in.: Dyrektor Obserwatorium Astronomicznego UJ prof. dr. hab. Marian Soida ,popularyzator astronomii Radosław Kosarzycki, Dziekan prof. dr hab. Zbigniew Zembaty, architekt Stanisław Deńko, Plastyk Miasta Krakowa Agnieszka Łakoma oraz dziennikarz naukowy Karol Wójcicki.


Zgłoszenia, wytyczne projektowe i regulamin dostępne są na stronie Fundacji TworzyMY Kraków: http://tworzymykrakow.org/zegarsloneczny/

 

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas: + 48 692 422 717, joanna.kowalik@tworzymykrakow.org

 

 

Konkurs na Plakat z okazji XX - lecia Krakowskiej Akademii

Rozstrzygnęliśmy I etap Mini-konkursu studenckiego dla III roku kierunku: architektura Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych na projekt plakatu jubileuszowego 20-lecia KAAFM.
Dnia 8 czerwca 2020 na Platformie Zoom obradowało Jury Mini - Konkursu w składzie:
Doc. dr inż. arch.Katarzyna Banasik-Petri – Przewodnicząca Jury
Prof. Stanisław Hryń
Prof. nadzw. dr hab. Agata Rościecha-Kanownik
Dr Emilia Zięba-Malec
Doc. dr inż. arch. Piotr Wróbel
Przy obecności niezastąpionej organizatorki Konkursu Prof. nadzw. dr hab.inż. arch. Barbary Stec.

Jury do II etapu konkursu skierowało prace następujących studentów:
Magdaleny Nakoneczny
Piotra Blicharza
Artura Urygi
Aleksandry Csorich
Yevhenii Krepyshevej

Czekamy na prace do 30 czerwca i już gratulujemy sukcesu I etapu i ciekawi jesteśmy końcowych efektów, które na pewno będziemy tu publikować!!!!

Wystawa Architektury Ceglanej

W dniu 11 marca 2020 r. w sali 227  na naszym Wydziale odbędzie Seminarium poświęcone materiałowi budowlanemu jakim jest CEGŁA. Seminarium przewidziane jest dla wszystkich studentów naszego Wydziału.    

 Harmonogram wydarzenia;

 

10:30 - 10:55 - Cegła cegle nie równa - Marcin Lisiak, firma Vandersanden

11:00 - 11:25 - Roben - Z natury zdrowy dom - Jacek Cebula, firma Roben

11:30 - 11:55 - Wznoszenie oraz remonty murów ceglanych przy użyciu zapraw trasowo-wapiennych marki quick-mic - Maciej Nocoń, firma Sievert Polska 

 

12:00 Wernisaż wystawy  Architektura Ceglana

 

12:15 - 12:35 - Kompleksowe rozwiązania elewacji murowanych na przykładzie inwestycji zrealizowanych przez firmę NOVA - Tomasz Połubiński, firma NOVA

12:40 - 13:10 - Program Vectorworks -  intuicyjne narzędzie optymalizacji procesu projektowania architektoniczo-budowlanego - Magdalena Gruna, firma design express  

 

Na parterze budynku A znajduje się  wystawa pt. „ Architektura Ceglana” warto oglądnąć prace laureatów poprzednich konkursów pt. Architektura Ceglana oraz zachęcamy zachęcamy wszystkich naszych  studentów do wzięcia udziału w tegorocznym Konkursie  Architektury Ceglanej 2020.

Więcej na stronie organizatora Konkursu : https://konkursarchitekturyceglanej.pl/

 

Wystawa Architektury Ceglanej

konkurs SARP

 

                Drodzy Studenci!

Serdecznie zapraszamy do udziału w X. Jubileuszowej edycji  konkursu o Stypendium Twórcze SARP Kraków im. prof. Bohdana Lisowskiego.

   Stypendium to skierowane jest do studentów Wydziałów Architektury krakowskich uczelni wyższych, którzy ukoń­czyli licencjat i rozpoczynają studia magisterskie (studia II stopnia).

   Studenci ubiegający się o Stypendium powinni złożyć:

 • wniosek o przyznanie Stypendium, który znaleźć można na stronach: www.stypendium.sarp.krakow.pl;   www.sarp.krakow.pl
 • poświadczenie odpowiedniej jednostki administracyjnej WA o wpisie na II stopień studiów
 • portfolio w formacie A3 w układzie poziomym, liczące maksymalnie 30 stron
 • płytę CD lub nośnik danych USB z wersją elektroniczną portfolio

  

   Dokumenty te należy składać w siedzibie SARP w godzinach pracy biura, bądź przesłać listem  poleconym w nieprzekraczalnym terminie do dnia 31 marca 2020 roku, do godz. 18.00.

   Z okazji jubileuszu Stypendium – ufundowana została także nagroda specjalna - wyjazd na Biennale do Wenecji!

   Zapraszamy!

Szczegóły na: www.stypendium.sarp.krakow.pl;       www.sarp.krakow.pl

 

konkursu "Artystyczna Podróż Hestii"

Drodzy studenci i studentki!, 
 
Już 15 stycznia rusza kolejna, 19. już edycja konkursu "Artystyczna Podróż Hestii". 
Jak co roku, do udziału w konkursie serdecznie zapraszamy wszystkich studentów IV i V roku. 
Prace finalistek i finalistów, oglądać można było w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. 
Biorąc udział w 19. edycji konkursu APH, macie także szansę na wygranie miesięcznych rezydencji w Nowym Jorku lub Wilnie.
Dodatkowe wyróżnienie, jakie czeka na jednego z finalistów 19. edycji konkursu APH, to Nagroda Specjalna, 
będąca zaproszeniem do projektu artystycznego w ramach raportu rocznego Grupy ERGO Hestia na warunkach komercyjnych.
Swoja zgłoszenia i prace możecie przesłać poprzez panel online dostępny na stronie internetowej:
 
https://zgloszenie.artystycznapodrozhestii.pl/ 
 

Dormitorium III edycja Konkursu!

Uwaga nowy Konkurs!

Studenci Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii, kierunku - architektura, zachęcamy i serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnym - trzecim konkursie pt. „Dormitorium – jednostka mieszkalna”. To już ostatni konkurs z tego cyklu. Celem konkursu jest zaprojektowanie części wspólnej w akademiku jaką jest studencki klub muzyczny przy ul. Romanowicza 4 w Krakowie.
W Konkursie przewidziano szczególną nagrodę jaką jest opłacony półroczny pobyt w akademiku przy ul. Romanowicza 4.
Aby wziąć udział w konkursie należy zaznajomić się z regulaminem, pobrać Kartę Zgłoszenia, wypełnić ją i odesłać na adres: konkurs.dormitorium.01@gmail.com do dnia 1 kwietnia 2019 r.
Serdecznie zapraszamy!

Dormitorium II edycja Konkursu!

Studenci Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii, kierunku architektura i architektura wnętrz, zachęcamy i serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnym z trzech konkursów pt. „Dormitorium – jednostka mieszkalna”. To konkurs skierowany tylko do naszych studentów!

Planowane są trzy konkursy i dotyczyć będą trzech zagadnień. Pierwszy, już się zakończył i polegał na zaprojektowaniu jednostki mieszkalnej dla studenta/osoby niepełnosprawnej, w drugim (obecnym) będzie należało zmierzyć się z wizją jednostki mieszkaniowej - pokoju dla studenta/studentów (1 osobowa jednostka lub czteroosobowa). W kolejnej edycji celem będzie zaprojektowanie części wspólnych dla studentów ale to dopiero na wiosnę!
Wszystkie tematy dotyczą przestrzeni w akademiku przy ul. Romanowicza 4 w Krakowie, który obecnie jest w fazie budowy.
Dzisiaj ogłaszamy drugą edycję konkursu na projekt jednostki mieszkalnej. W Konkursie przewidziano wiele nagród a może i w przyszłości realizację i tej wizji. Aby wziąć udział w pierwszym konkursie należy zaznajomić się z regulaminem, pobrać Kartę Zgłoszenia, wypełnić ją i odesłać na adres: konkurs.dormitorium.01@gmail.com do dnia 8 listopada 2018 r.

Pierwsze spotkanie organizacyjne odbędzie się dnia 6 listopada 2018 r.    
Harmonogram spotkań i wykładów znajdziecie również w załączniku!

Serdecznie zapraszamy!

Wystawa - meble AW

Dnia 14 czerwca 2018 r, w Galerii Architektury wnętrz - limoncello miała miejsce wystawa - meble AW.
Wystawa meble AW przedstawia projekty powstałe w Pracowni projektowania mebla na Kierunku Architektura wnętrz, Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych KAAFM. Są to autorskie projekty siedzisk oraz zrealizowane w skali rzeczywistej prototypy mebli, wykonane przez studentów III roku pod kierunkiem dr Emilii Malec-Zięby.


Wystawa - Światło we wnętrzu

Światło we wnętrzu – czyli światło słoneczne we wnętrzu architektonicznym i urbanistycznym to temat wystawy fotografii Barbary Stec, prezentowanej w holu głównym budynku B kampusu KAAFM w dniach od 12 czerwca do 15 października 2018.

Zależność światła i architektury od zarania jest przedmiotem zainteresowania użytkowników i projektantów architektury ze względu na aspekt funkcjonalny, zdrowotny, estetyczny. Autorka wystawy zgłębia tę zależność w aspekcie atmosfery wnętrza. Światło słoneczne, eksponujące materiały wnętrza, jego kształt lub gęstość przestrzeni albo strukturę filtra współtworzy tym samym szczególną właściwość wnętrza, nazywaną jego atmosferą. Raz jest to intymność wnętrza i jego tajemniczość, innym razem klarowność, to znów złudzenie głębi lub zagęszczenie i bezgraniczność lasu albo dematerializacja w ornamencie światła i cienia. Autorka stara się używać fotografii do dokumentowania nie tyle estetycznych walorów architektury w jej relacji ze światłem, co atmosfery architektury, istotnie współtworzonej przez światło słoneczne.
Serdecznie zapraszamy!

Konkurs Dormitorium, Jednostka Studencka – start!

Studenci Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii, kierunku architektura i architektura wnętrz zachęcamy i serdecznie zapraszamy do udziału w pierwszym z trzech konkursów pt. „Dormitorium – jednostka mieszkalna”. To konkurs skierowany tylko do naszych studentów!

Planowane są trzy konkursy i dotyczyć będą trzech zagadnień; pierwszy polegać będzie na zaprojektowaniu jednostki mieszkalnej dla studenta/osoby niepełnosprawnej, w drugim będzie należało zmierzyć się z wizją jednostki mieszkaniowej  - pokoju a trzeci dotyczyć będzie koncepcji części wspólnych. Wszystkie tematy dotyczyć będą przestrzeni w nowopowstającym akademiku przy ul. Romanowicza w Krakowie.    

Już dzisiaj ogłaszamy pierwszy konkurs na projekt jednostki mieszkalnej dla osoby niepełnosprawnej. W Konkursie przewidziano wyjątkową nagrodę – realizację zwycięskiego projektu!

Aby wziąć udział w pierwszym konkursie należy zaznajomić się z regulaminem, pobrać Kartę Zgłoszenia, wypełnić ją i odesłać na adres;   do dnia 18 kwietnia 2018 r.

Pierwsze spotkanie organizacyjne odbędzie się dnia 17 kwietnia 2018 r. Zapraszamy by zaznajomić się z problematyką i z „bonusami”.

Harmonogram spotkań i wykładów znajdziecie również w załączniku!

Serdecznie zapraszamy!

Pliki do pobrania

dormitorium-karta-zgloszenia-zalacznik.pdf

Załącznik do Karty zgłoszenia

Konkurs na logo Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie

Zachęcamy do udziału w konkursie na logo Festiwalu, które zapewni trwałą identyfikację imprezy na mapie naukowych i kulturalnych wydarzeń Krakowa.

Pliki do pobrania

regulamin-logo-fnisz.pdf

Regulamin konkursu

Wystawa AW-lampy w galerii limoncello

Dnia 8 grudnia 2017 roku, miała miejsce kolejna wystawa w Galerii Architektury wnętrz - limoncello.

Wystawa AW-lampy zaprezentowała projekty powstałe w Pracowni projektowania mebla na Kierunku Architektura wnętrz. Tematem były lampy powstałe z recyklingu, czyli z produktów, materiałów, które już wcześniej były do czegoś użyte, a poprzez ponowne ich zastosowanie i inwencję studencką, zyskały nowe oblicze.

Konkurs studencki „Dom Jutra. Model budownictwa dostępnego”

Zachęcamy do udziału w ogólnopolskim konkursie studenckim „Dom Jutra. Model budownictwa dostępnego”:
Termin zgłoszenia prac konkursowych upływa 14 grudnia 2017 r.
Link do konkursu: https://bgkn.pl/konkurs/

Uwaga studenci, trwa konkurs organizowany przez Fundację im. Dietla

Zapraszamy wszystkich naszych studentów na warsztaty organizowane przez Fundację Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla.
Warsztaty będą poświęcone przekształceniu terenów publicznych wokół Teatru im. Juliusza Słowackiego.
Prosimy o zapoznanie się ze szczegółami warsztatów i do czynnego uczestnictwa w pracach projektowych.
Warsztaty rozpoczną się 8 listopada w Teatrze Słowackiego, od 8 do 18 listopada studenci będą pracować w grupach przy pomocy opiekunów, 18 listopada odbędzie się prezentacja oraz debata z udziałem studentów i przedstawicieli władz Krakowa i Małopolski. 10 grudnia otwarcie wystawy na Plantach.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem.

Szczegóły na stronie internetowej Fundacji

Plan Warsztatów (pdf)

Forma z natury. Harpa na tle krajobrazu Islandii

Wernisaż wystawy fotografii Katarzyny Banasik-Petri. Wystawa potrwa do 30 września.

Więcej informacji i zdjęć

Wyróżnienie I stopnia dla naszej absolwentki Anny Paluch w Konkursie o Stypendium Twórcze SARP im. prof. Bohdana Lisowskiego


Dnia 11 kwietnia 2017 w siedzibie SARP Kraków, zostały wręczone nagrody w VII edycji Konkursu o Stypendium Twórcze im. prof.Bohdana Lisowskiego. Nasza absolwentka Pani Anna Paluch otrzymała wyróżnienie I stopnia.W uzasadnieniu Jury SARP Kraków: za interesującą plastycznie prezentację bardzo dobrego warsztatu projektowego szczególnie w dziedzinie projektowania wnętrz. 

Otwarcie galerii prac studentów Architektury wnętrz - limoncello

Dnia 7 kwietnia odbyło się uroczyste otwarcie galerii limoncello, połączone z wernisażem prac studentów drugiego roku z Pracowni projektowania architektury wnętrz, prowadzonej przez dr Emilię Malec-Ziębę. Tematem zadania projektowego było opracowanie koncepcji wnętrza mieszkalnego połączonego z miejscem pracy twórczej. Prezentowane projekty pokazują różnorodność sposobów interpretowania i rozumienia przestrzeni zamieszkiwania. Autorkami są: Mariia Shapoval, Daryna Kulynych, Alisa Kirsta, Sonia Jarczyk, Mariia Yatsiuk, Paulina Kuca, Justyna Kokoszka.
 

Logo kierunku Architektura wnętrz

Prezentacja zwycięskiego logo dla kierunku Architektura wnętrz - autor Łukasz Hajduk.
 

 

Wystawa wybranych prac dyplomowych Kierunku Architektura wnętrz

Dnia 27 października 2016 miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy wybranych prac dyplomowych Kierunku Architektura wnętrz.
Zaprezentowane zostały prace powstałe w trzech pracowniach dyplomujących - projektowania architektury wnętrz- prowadzonych przez: prof.zw.dr hab. Elżbietę Pakułę-Kwak, prof.zw.dr hab.Jacka Cuprysia i dr Emilię Malec-Ziębę.

 

Prezentowane prace dotyczą szeroko pojmowanego zakresu architektury wnętrz i obejmują zróżnicowane tematycznie opracowania: projekt wnętrza mieszkalnego, biurowego,handlowego, czy użyteczności publicznej a także adaptację istniejących obiektów do nowych funkcji.
Autorzy prac:

 • Anna Paluch "Rewitalizacja modernistycznego pawilonu w Lesie Wolskim z przeznaczeniem na kawiarnię i przestrzeń wystawienniczą" promotor prof.zw dr hab Jacek Cupryś, 2016
 • Karolina Kowalczyk "Bunkier cafe - projekt kawiarnii" promotor prof.zw dr hab Elżbieta Pakuła-Kwak, 2014
 • Paulina Sznaucner "Adaptacja starego młyna na dom jednorodzinny o charakterze loftu" dr Emilia Malec-Zięba, 2016
 • Patrycja Okrzesik "Modernizacja domu dwurodzinnego w Beskidzie Żywieckim" prof.zw dr hab Elżbieta Pakuła-Kwak, 2016
 • Małgorzata Barnat " Projekt adaptacji magazynu kostiumów teatralnych na butik mody, szwalnię oraz pracownię projektową" dr Emilia Malec-Zięba, 2016
 • Martyna Wróblewska " Aranżacja mieszkania w starej kamienicy w Częstochowie" prof.zw dr hab Jacek Cupryś, 2016

Nagroda główna Rektora KA za najlepszy dyplom 2016

Nagrodę główną w kategorii prac licencjackich za najlepszą pracę dyplomową w roku akademickim 2015/2016 otrzymała Pani Anna Paluch, studentka kierunku Architektura wnętrz, za pracę "Rewitalizacja modernistycznego pawilonu w Lesie Wolskim z przeznaczeniem na kawiarnię i przestrzeń wystawienniczą". Promotor: prof. zw. dr. hab. Jacek Cupryś.

Więcej
 

Wyróżnienie dla naszej studentki w ogólnopolskim konkursie na Najlepszą Pracę Dyplomową Roku 2016 „Architektura Betonowa 2016”

Z przyjemnością informujemy, że projekt dyplomowy studentki Anny Mędrali „Muzeum Fotografii przy ul. Zabłocie w Krakowie” otrzymał wyróżnienie w ogólnopolskim akademickim konkursie na Najlepszą Pracę Dyplomową Roku 2016 „Architektura Betonowa 2016” zorganizowanym przez Wydział Architektury PK i Stowarzyszenie Producentów Cementu.
Promotorem pracy był prof. nadzw. dr hab. inż. arch. Artur Jasiński.
 

Honorowa Nagroda SARP 2016 dla architekta Stanisława Deńko

Uprzejmie informujemy, że mgr inż. arch. Stanisław Deńko otrzymał prestiżową Honorową Nagrodę SARP. Władze Uczelni oraz Wydziału serdecznie gratulują i życzą dalszych sukcesów.

Udział studentki kierunku Architektura wnętrz, Pauliny Hałasy, w konkursie projektowym Energy Self/ie Space IV

Udział studentki Kierunku Architektura wnętrz, Pauliny Hałasy, w konkursie projektowym Energy Self/ie Space IV MIĘDZYNARODOWEGO BIENNALE ARCHITEKTURY WNĘTRZ INAW 2016
Praca studentki Kierunku Architektura wnętrz, Pauliny Hałasy, została zakwalifikowana do wystawy prac biorących udział w konkursie projektowym Energy Self/ie Space, IV Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz, Akademii Sztuk Pięknych im.J. Matejki w Krakowie, organizowanego w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. Praca powstała w pracowni dyplomującej projektowania architektury wnętrz prowadzonej przez prof.zw.dr hab. Elżbietę Pakułę-Kwak

Wyróżnienie w Ogólnopolskim konkursie "Bargrwork - biuro na wodzie" dla studentek kierunku Architektura wnętrz, 2015

Prace studentek kierunku Architektura wnętrz: Małgorzaty Barnat, Pauliny Hałasy, Martyny Wróblewskiej i Edyty Ogorzały, zostały wyróżnione w ogólnopolskim Konkursie: Bargrwork-biuro na wodzie". Specjalne wyróżnienie od firmy Roca za najciekawsze aranżacje łazienek biurowych otrzymały Alicja Mej i Małgorzata Barnat.

Udział studentek Kierunku Architektura wnętrz w konkursie projektowym Space Reloading III MIĘDZYNARODOWEGO BIENNALE ARCHITEKTURY

Prace studentek Kierunku Architektura wnętrz, Kamilii Bilik-Majerczak, Karoliny Kowalczyk, Moniki Odżywołek, Pauliny Szeli zostały zakwalifikowane do wystawy prac biorących udział w konkursie projektowym Space Reloading, III Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz, Akademii Sztuk Pięknych im.J. Matejki w Krakowie, organizowanego w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Prace powstały w pracowni dyplomującej projektowania architektury wnętrz prowadzonej przez prof.zw.dr hab. Elżbietę Pakułę-Kwak
 

mgr inż. arch. Zofia Bednarczyk, absolwentka Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych zdobywczynią prestiżowej nagrody SARP

Prestiżową Nagrodę Stowarzyszenia Architektów Polskich im. Zbyszka Zawistowskiego DYPLOM ROKU 2014 za najlepszą pracę magisterską wykonaną w ostatnim roku w polskich uczelniach architektonicznych otrzymała mgr inż. arch. Zofia Bednarczyk, absolwentka Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych KAAFM, za projekt nowego lotniska w Bielsku-Białej. Promotorem nagrodzonej pracy był doc. dr inż. arch. Piotr Wróbel.

W sobotę, 5 kwietnia 2014 w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich przy ul. Foksal 2 w Warszawie, odbyła się jubileuszowa uroczystość wręczenia Dorocznej Nagrody SARP na najlepszy dyplom, który uzyskał w danym roku tytuł magistra inżyniera architekta na polskich uczelniach.
Doroczna Nagroda SARP im. Zbyszka Zawistowskiego DYPLOM ROKU 2014:
Lotnisko w Bielsku-Białej
autor: Zofia Bednarczyk

promotor: dr inż. arch. Piotr Wróbel - Wydział Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
Nagrodę przyznano za modelowe powiązanie projektu lotniska i przestrzeni okołolotniskowych w Bielsku Białej. Nagrodzony projekt w sposób twórczy odnosi się do kontekstu urbanistycznego i architektonicznego. Zaproponowane rozwiązania harmonijnie nawiązuje do skali miasta, wzbogacając je o przestrzenie publiczne i nowe funkcje. Wysoki poziom pracy, którą wykonano z wnikliwą analizą świadczy o bardzo dobrym przygotowaniu profesjonalnym i kreatywności.
Nagroda dla Zosi Bednarczyk jest dla nas wszystkich wielką satysfakcją. Laureatce i Promotorowi serdecznie gratulujemy!

Adrian Kasperski nagrodzony!

Nagrodę w Ogólnopolskim Akademickim Konkursie na Najlepszą Pracę Dyplomową Roku 2015 „Architektura Betonowa” organizowanym przez Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej i Stowarzyszenie Producentów Cementu otrzymała praca „Wyspa przyszłości – wizja rozwoju wyspy Fogo” autorstwa naszego studenta Adriana Kasperskiego, której promotorem był dr Bartosz Haduch.
Serdecznie gratulujemy!

Studenci pod kierunkiem dr Bartosza Haducha zdobyli kilka nagród:

W grudniu 2011 roku, Kamila Bilik-Majerczak, Anna Korzeniowska i Hubert Albertusiak – studenci drugiego roku Wydziału Architektury Wnętrz Krakowskiej Akademii im. A. Frycza Modrzewskiego, zajęli kolejno I -pierwsze oraz dwa równorzędne III - trzecie miejsca w ogólnopolskim konkursie architektonicznym „Szklana Galeria” firmy GLASSOLUTIONS Polska, organizowanym przy współpracy z SARP Katowice. Zadanie projektowe było realizowane dla całego roku w ramach zajęć z przedmiotu „Projektowanie Architektoniczne”.


W listopadzie 2012 roku studentka Kamila Bilik-Majerczak otrzymała jedną z dwóch głównych przyznanych nagród w ogólnopolskim konkursie "Architektura Innowacyjna", organizowanym przez miesięcznik Architektura & Biznes. Zgłoszony projekt był realizowany na III roku w ramach zajęć "Projektowanie Architektoniczne" na Wydziale Architektury Wnętrz.


W maju 2014 roku studentka Sylwia Piorunowicz otrzymała II - drugą nagrodę w ogólnopolskim konkursie "Praca w wymiarze 3D", organizowanym przez firmę Motion Print. Zgłoszony projekt domu jednorodzinnego był realizowany na III roku w ramach zajęć "Projektowanie Architektoniczne" na Wydziale Architektury Wnętrz. Nagrodą w konkursie był wyjazd do Toskanii.
 
 

Konkurs fotograficzny - Architektura i woda

.

http://w-a.pl/aktualnosci.php?artykul=1440

Pliki do pobrania

Życie między budynkami

Laboratorium Architektury ŻYCIE MIĘDZY BUDYNKAMI  

Tybetem malowane - Październik 2009

Pierwszego października rozpoczęliśmy na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych kolejny rok akademicki 2009/2010. Wykładowi inauguracyjnemu prof. Stanisława Hrynia towarzyszyła wystawa prac fotograficznych Marka Kalmusa pod tytułem ‘’Tybetem malowane’’. Wystawa powstała z inicjatywy arch. Małgorzaty Zastawnik.  

Marek Kalmus swoje podróże po Azji rozpoczął od wypraw speleologicznej i alpinistycznej w góry Iranu i wypraw w Hindukusz Wysoki. Zafascynowany Azją spędził w niej ponad 4 lata życia podczas 31 podróży (plus bardzo „azjatyckie” Maroko). Najważniejsze jest dla niego poznawanie lokalnych tradycji kulturowych i religijnych oraz kontakt z ludźmi. Od lat podróżuje po Tybecie, zazwyczaj poza znanymi trasami.

Jest doktorem religioznawstwa i badaczem kultury Tybetu. Jako znawca sztuki tybetańskiej współpracuje z muzeami przy organizacji wystaw sztuki sakralnej Tybetu. Znakomicie zna Himalaje, prowadzi autorskie wyjazdy do Azji (Tybet, Indie, Nepal, Bhutan). Pisze książki i fotografuje. Mieszka w Krakowie.

Dziekanka. Czerwiec-Wrzesień 2008

Galeria debiutów stworzyli ją studenci i pedagodzy prowadzący pracownię rysunku dla trzeciego roku studiów: dr hab. Andrzej Zwolak i dr Tomasz Westrych.
Studenci organizują indywidualne pokazy prac rysunkowych powstałych poza pracownią. Oprócz zadań studyjnych realizowanych w pracowni w trakcie trwania roku akademickiego, studenci zobowiązani są do poszukiwania własnych zagadnień artystycznych. Nabycie umiejętności samodzielnego i odpowiedzialnego stawiania sobie zadań, problemów warsztatowych i artystycznych pozwala doświadczać rzetelnego i autentycznego definiowana podjętych zagadnień. Rozbudza także indywidualne predyspozycje i temperament twórczy.
W małej galerii na drugim piętrze, przy ul Lipowej 4, prezentowane były już prace studentów: Alicji Ozaist, Evgenii Silviny, Eweliny Głaz, Blanki Śliwińskiej, Pauliny Krawczyk.
W marcu 2008 debiutowała studentka Patrycja Tryjefaczka prezentując cykl rysunków pt.”Ciało”. Obecnie swoje prace pt. „Dialog” prezentuje student III roku Piotr Budzisz.
 

Premiera w teatrze. Kwiecień 2008

Po dobrych rezultatach wewnętrznego konkursu na plakat dla Opery Krakowskiej („Loteria na mężów” – Karola Szymanowskiego) studenci drugiego roku pracowni projektowania graficznego i liternictwa kierowanej przez profesora Mieczysława Górowskiego i dr Beatę Bigaj- Zwonek zostali zaproszeni do udziału w podobnym konkursie na plakat do sztuki Robina Howdona „Lewe interesy”. Kierownictwo Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie z reżyserem sztuki Jerzym Bończakiem po prezentacji projektów – zafascynowani pomysłami studentów postanowili zorganizować wystawę prac w foyer teatru. Z dwudziestu najciekawszych plakatów wybrano do druku pracę autorstwa studentki Anny Małoszowskiej.Jury uwzględniło główną postać „Duży Mac” kreowaną przez aktora Zdzisława Wardejna.
Na premierę, która odbyła się 26 kwietnia 2008, otwarcie wystawy i bankiet zostali zaproszeni studenci i opiekunowie artystyczni: Profesor Mieczysław Górowski i dr Beata Bigaj- Zwonek. Aktem otwarcia wystawy było odcięcie specjalnie przygotowanego krawata dla Profesora.
 

Galeria w kawiarence. Kwiecień 2008

Studenci czwartego roku (kierunek Malarstwo) z pracowni Elektronicznych Form Realizacji, którą prowadzi dr Zbigniew Latała i mgr Jędrzej Bobowski zorganizowali wystawę pt. „Ecce Homo! – Oto Człowiek!”
Słowa te, pochodzące z Ewangelii wg św. Jana wielokrotnie stanowiły inspirację dla filozofów i artystów z różnych dyscyplin sztuki. Temat ten został zrealizowany przy użyciu najnowszych narzędzi - nowoczesnych mediów elektronicznych. Kiedy przystępowaliśmy do pracy nad projektem – mówi podczas wernisażu dr Zbigniew Latała – zadaliśmy sobie pytanie, czy temat nie będzie dla studentów za trudny? Po kilkunastu tygodniach intensywnej pracy, studentom udało się stworzyć serię znakomitych prac, które bez wątpienia skłaniają do głębszej refleksji nad Człowiekiem. To, co cieszy najbardziej – to kreatywność i wyobraźnia, które bynajmniej nie ograniczyły się tylko do formalnej strony prezentowanych dzieł.
 

Architektura w obiektywie – konkurs dla studentów Architektury i Malarstwa. Kwiecień 2008

W kwietniu w krakowskim klubie „Pauza” ogłoszono wyniki konkursu fotograficznego dla studentów Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Szkoły Wyższej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, zorganizowanego pod hasłem „Architektura w obiektywie”. Na konkurs wpłynęło ok. 100 prac studentów obu kierunków. Jury przyznało trzy nagrody i wyróżnienia.
Fotografia towarzyszy architekturze od początku swoich narodzin. Obok funkcji czysto użytkowych – dokumentacja, zapis i przenoszenie informacji – spełnia ważną funkcję edukacyjną poprzez kształtowanie wrażliwości twórców i użytkowników architektury. Fotografowanie, tak jak rysowanie – jest niezastąpioną szkołą patrzenia i dostrzegania tych wartości, które objawiają się dopiero na nieruchomych obrazach. Studiowanie architektury poprzez obiektyw aparatu – kadrowanie widoku, skupienie uwagi na detalu – sprzyjają rozwojowi wrażliwości na formę budowaną poprzez światło i cień, obecność faktury i koloru, zmuszają do refleksji nad technikami konstruowania przestrzeni. Fotografia uzmysławia także obecność i wagę kontekstu, w którym architektura, na co dzień egzystuje. Aparat fotograficzny jest niezastąpionym narzędziem inwentaryzacji rzeczywistości, ale jednocześnie pełni funkcję nowoczesnego cyfrowego szkicownika. Łatwość i dostępność tego medium jest pozorna; posługiwanie się nim jak również czytanie swoistych obrazowych tekstów o architekturze wymaga ćwiczeń. Konkurs miał zachęcić studentów naszego wydziału do „odrobienia” tej lekcji i sądząc po wynikach cel ten z powodzeniem zrealizował. Organizatorzy myślą już o kolejnej edycji konfrontacji i zaproszeniu do udziału także studentów innych uczelni.
 

Poplenerowe wystawy malarstwa – Frydman. Październik 2007

Studenci trzeciego roku wyjeżdżają na wakacyjny plener malarski do „Frydmana”. (Ośrodek Wypoczynkowy Krakowskiej Szkoły Wyższej), celem utrwalenia doświadczeń studyjnych nabytych w pracowni i oraz odkrycia nowych własnych środków plastycznych i sposobów wyrażania przeżyć emocjonalnych związanych z pracą w plenerze. Analizowane są zagadnienia iluzji głębi i perspektywy, budowania poszczególnych planów, nastroju wyrażanego kolorem, indywidualnym sposobem tworzenia plamy barwnej.
Prowadzący plener profesorowie Stanisław Batruch i Stanisław Wiśniewski z asystentami Janem Bosakiem i Sebastianem Wywiórskim zwracają szczególną uwagę na wykształcenie umiejętności kompozycji formy, jej przekształcania oraz organizowania na płaszczyźnie obrazu konkretnych bądź wyobrażonych obiektów i zjawisk.
Wakacyjna praktyka uczy studentów dyscypliny wewnętrznej, wyobraźni, tworzenia wizji i jej skutecznej realizacji. Po zakończeniu pleneru najlepsze prace studenckie prezentowane są w budynku przy ul. Lipowej 4.
 

Rok Karola Szymanowskiego. Październik 2007

Studenci drugiego roku pracowni projektowania graficznego i liternictwa kierowanej przez Profesora Mieczysława Górowskiego i dr Beatę Bigaj-Zwonek, projektowali w semestrze zimowym plakaty dla Opery Krakowskiej na premierę operetki „ Loteria na mężów” – Karola Szymanowskiego. W rezultacie powstało około pięćdziesięciu plakatów w formacie B1.
Wspólnie z realizatorami spektaklu i reżyserem Józefem Opalskim dokonano wyboru piętnastu najlepszych prac, które zostały wystawione w foyer Teatru Słowackiego. Z tej grupy plakatów do druku wybrano plakat studenta Piotra Budzisza, który otrzymał główną nagrodę.
Władze Opery Krakowskiej są bardzo wdzięczne prof. Górowskiemu i studentom za tą cenną inicjatywę, a wystawa plakatów cieszyła się dużym zainteresowaniem publiczności.

Muzyka, malarstwo i rysunek. Lipiec-Sierpień 2007

W ramach Letnich Festiwali Muzycznych w Rycerce Górnej malarstwo i rysunek prezentują studenci naszego kierunku. Po raz trzeci nasi studenci zostali zaproszeni przez państwa Jerzego i Marię Koniecznych do wystawienia swoich prac w „Domu pod Gontami” promując nasz wydział i uczelnię.

750 rocznica lokacji miasta Krakowa. Czerwiec 2007

Zainspirowała studentów III roku malarstwa do zaprojektowania plakatów poświęconych temu ważnemu jubileuszowi. Plakaty powstały w pracowni elektronicznych form realizacji prowadzonej przez dr Zbigniewa Latałę i mgr Jędrzeja Bobowskiego. W rezultacie powstało kilkadziesiąt prac, które zostały wystawione w galerii „Oko dla sztuki”. Najlepsza praca została wydrukowana w nakładzie kilkudziesięciu sztuk i wypromowana w Krakowie

Konkurs plakatu pt. „ Juwenalia”. Maj 2007

Studenckie święto – wystawa plakatów studentów II roku Malarstwa z pracowni Projektowania Graficznego prowadzonej przez prof. Mieczysława Górowskiego i dr Beaty Bigaj – Zwonek. Kilkadziesiąt prac studentów prezentowanych w galerii „Oko dla sztuki” jest przykładem na to, że plakat nie musi być jedynie instrumentem reklamy, narzędziem jednorazowego użytku. Dzięki swojej malarskości plakaty sięgają sfery sztuki i dają się oglądać jak obrazy.

KONKURS: 24-GODZINNY ZEGAR SŁONECZNY

 

Jesteś architektem, designerem lub inżynierem, a może fanem astronomii? Twoi znajomi potrafią projektować, a Ty znasz się na ciałach niebieskich?

Skonstruuj unikatową rzeźbę - zegar słoneczny działający nocą!

 

Fundacja TworzyMY Kraków zaprasza do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie architektonicznym na projekt „24-godzinnego Zegara Słonecznego”.

 

Zadaniem uczestników jest przygotowanie autorskiego projektu małej bądź średniej formy architektonicznej. Obiekt ma stanowić wyobrażenie autora/autorów na temat „Zegara Słonecznego” – instalacji nie związanej na stałe z gruntem, mającej dowolny kształt.

Pomysł powinien nosić znamiona nowatorskiego rozwiązania architektonicznego i łączyć w sobie elementy sztuki nowoczesnej z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań technologicznych.

Mechanizm zegara ma obejmować:

 • działanie w systemie całodobowym (wskazywać czas po zmierzchu),
 • symulację ruchu Słońca po ekliptyce,
 • wskazanie czasu słonecznego i strefowego.

Wytyczne projektowe dostępne na stronie http://tworzymykrakow.org/zegarsloneczny/

 

Zwycięski projekt zostanie zbudowany przez Fundację i będzie eksponowany u stóp Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie. Jako rzeźba mobilna (należy uwzględnić łatwy demontaż jej elementów) będzie prezentowana w prestiżowych miejscach największych polskich miast.

 

Z uwagi na interdyscyplinarny charakter konkursu, swoje projekty mogą wysyłać zarówno zespoły wieloosobowe, jaki i samodzielni uczestnicy. Jedynym kryterium jest umiejętność przygotowania projektu zgodnego z wytycznymi.


Nagroda główna to 15 000 zł. Łączna pula nagród wynosi 25 000 zł.

 

Termin nadsyłania prac upływa 14.03.2021 r. (wymagane jest wcześniejsze zgłoszenie na stronie www. Organizatora).

 

W jury zasiadają wybitni specjaliści z dziedziny sztuki, astronomii i architektury. Prace oceniać będą m.in.: Dyrektor Obserwatorium Astronomicznego UJ prof. dr. hab. Marian Soida ,popularyzator astronomii Radosław Kosarzycki, Dziekan prof. dr hab. Zbigniew Zembaty, architekt Stanisław Deńko, Plastyk Miasta Krakowa Agnieszka Łakoma oraz dziennikarz naukowy Karol Wójcicki.


Zgłoszenia, wytyczne projektowe i regulamin dostępne są na stronie Fundacji TworzyMY Kraków: http://tworzymykrakow.org/zegarsloneczny/

 

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz do nas: + 48 692 422 717, joanna.kowalik@tworzymykrakow.org

 

 

Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1, 30-705 Kraków

Projekt i realizacja: Ideo Powered by: CMS Edito