Orzeł
A A A

Studio I - Rafał Barycz, Paweł Saramowicz

drukuj drukuj

Rafał Barycz | Paweł Saramowicz

Od 1991 roku Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz projektuje i realizuje inwestycje z myślą, by piękno było kształtem celowości. Barycz i Saramowicz uważają, że prawdziwym podmiotem projektowania jest człowiek i jego psychofizyczne potrzeby, a radość płynąca z użytkowania budynku to najprawdopodobniej najpiękniejsza rzecz, która może spotkać architekta w jego zawodowym życiu.

Rafał Barycz i Paweł Saramowicz są architektami, doktorami nauk technicznych w specjalności projektowania architektury mieszkaniowej i użyteczności publicznej oraz teorii architektury. Wychowankowie grazkiej i weneckiej szkoły architektonicznej, w 1991 roku założyli w Krakowie Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz. Są autorami kilkudziesięciu innowacyjnych budynków z segmentu architektury użyteczności publicznej, mieszkaniowej wielorodzinnej, willowej i rezydencjalnej, edukacji, sportu i rekreacji, przemysłu i handlu, jak również wnętrz.

Za twórczość architektoniczną zostali uhonorowani licznymi nagrodami, w tym m.in. Nagrodą Główną Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP „Projekt Roku” (dwukrotnie), Nagrodą Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza, Topbuilderem, Nagrodą „Osobowość Branży“, Honorową Nagrodą Publicystyki miesięcznika „Architektura”, Nagrodą Międzynarodowego Biennale Architektury, Nagrodą „Budowlana Firma Roku“, i in. Twórczości doktora Rafała Barycza i doktora Pawła Saramowicza poświęconych jest kilkaset publikacji w literaturze fachowej w kraju i na świecie, w tym w najważniejszych magazynach architektonicznych, jak „Archdaily”, „Descroll”, „Archello”, „Hise”, „Architizer”, „Plataforma Arquitectura”, „ID”, „Zhulong”, „Architektura”, „Architektura & Biznes”, „Murator”, „Ładny Dom”, „Krakowski Rynek Nieruchomości”, „Arcana“, „Builder”, „Świat Rezydencji, Wnętrz & Ogrodów”, „Dom i Wnętrze”, „Inżynier Budownictwa”, „Sztuka Architektury”, „ARCH”, „Archirama”; oraz w licznych monografiach, jak również w poważnej prasie codziennej.

W 2002 roku Barycz i Saramowicz byli współtwórcami Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii Andrzeja Frycza Modrzewskiego, gdzie prowadzą mistrzowską klasę projektową. Są promotorami wielu prac dyplomowych. Dr Rafał Barycz jest m.in. członkiem Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej Miasta Krakowa oraz Kapituły Konkursu dla Młodych Architektów miesięcznika „Builder”. Ogłosili kilkadziesiąt publikacji w kraju i za granicą, poświęconych zagadnieniom nowoczesnego projektowania architektonicznego.

Realizacje

Biuro Architektoniczne Barycza i Saramowicza posiada zdecydowaną wizję kształtu współczesnej architektury. Architektura nowoczesnej Polski w XXI wieku musi być awangardowa i nowoczesna, a przy tym odrębna, nie naśladowcza, lecz czerpiąca z własnej historii i tradycji. Wyrasta bowiem z kultury i w relacji do niej buduje swą tożsamość.

Do ważniejszych dokonań projektowych i realizacyjnych należą: Dworek w Lesie + w Konstancinie, Kamienica Stare Podgórze w Krakowie, Dom na Sprzedaż w Grębynicach K. Krakowa , Apartamentowiec w Krakowie, Willa Krakowiaków Zachodnich w Zabierzowie K. Krakowa, Country-House w Promnej Nad Pilicą, Leśna Willa w Izabelinie k. Warszawy, Nowoczesny Dwór Polski w Grębynicach, Rezydencja z Betonu Licowego w Izabelinie, Willa z Betonu Architektonicznego i Dranicy Cedrowej w Krakowie-Libertowie, Kamienny Dom na Woli Justowskiej w Krakowie, Willa w Dwóch Pawilonach w Mielcu, Willa Jurajska w Bolechowicach k. Krakowa, Kamienna Rezydencja w Konstancinie, Wielorodzinny Budynek Apartamentowy w Krakowie, Dom z Atrium w Piasecznie k. Warszawy, Zespół Domów Mieszkalnych na Bielanach w Krakowie, Budynek Pensjonatowo-Mieszkalny w Konstancinie, Willa w Krajobrazie Naturalnym w Niepołomicach, Willa Wielopokoleniowa w Krakowie, Biała Willa nad Rabą w Gdowie, Nowa Siedziba Sonik Sp. J. przy Al. Focha w Krakowie, Szkoła na Salwatorze w Krakowie, Hotel przy Plantach w Krakowie, Pływalnia w Krakowie, Budynek Biurowo-Mieszkalny w Krakowie na Woli Justowskiej, Szkoła Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Krakowie, Budynek Biurowy ASCO SA w Krakowie, Klub Rekreacyjny z Pływalnią w Niepołomicach, Pensjonat pod Kasztanami w Piwnicznej-Zdroju przy Rynku, Pawilon Konferencyjny PEKAO SA w Krakowie przy ul. Szpitalnej, Centrum Medyczne w Kielcach, i in.

Nowy Gmach Zespołu Szkół Społecznych w Krakowie
Willa w krajobrazie naturalnym w Niepołomicach
Willa z betonu licowego i dranicy cedrowej w Krakowie
Willa Jurajska w Bolechowicach
Willa w 2 Pawilonach w Mielcu
THE CONCRETE w Izabelinie

Paulina Szałas | Interaktywna wioska Czarnych Górali w Piwnicznej Zdroju

Praca magisterska powstała w kooperacji z Urzędem Miasta i Gminy Piwniczna Zdrój

Magdalena Klakla | Centrum edukacyjno-sportowe dla dzieci i młodzieży

Praca Dyplomowa Magisterska

Mateusz Wcisło | Muzeum górnictwa węgla kamiennego w Katowicach

Praca Dyplomowa Inżynierska

Paulina Szałas | Chata Narciarza w Suchej Dolinie

Architektura sportu i rekreacji

Mateusz Różana | Termy Starosądeckie w Starym Sączu

Praca inżynierska

Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1, 30-705 Kraków

Projekt i realizacja: Ideo Powered by: CMS Edito