Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu

Powstanie Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego jest odpowiedzią na dokonujące się w świecie zmiany w programach kształcenia pielęgniarek w zakresie alternatywnych strategii nauczania. Nauczanie z wykorzystaniem symulatorów ma duży wpływ na kształtowanie właściwych zachowań i umiejętności technicznych pielęgniarek. W związku z powyższym Krakowska Akademia od 8.01.2018 roku do 30.09.2020 roku zrealizowała projekt pt. "Centrum Symulacji Medycznej - modelowe środowisko kształcenia praktycznego studentów na kierunku Pielęgniarstwo Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego” w ramach programu operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Zastosowanie symulacji medycznej jako metody nauczania na kierunku pielęgniarstwo wpisuje się w wymagania współczesnej dydaktyki, pozwalając na nauczanie zorientowane na osiąganie zakładanych efektów kształcenia. Pozwala również na wykorzystanie zdobytej wiedzy w kształtowaniu umiejętności praktycznych oraz rozwijania z tzw. kompetencjami miękkich pracy w zespole, podejmowania decyzji, komunikacji z pacjentami. Studenci będą mieli możliwość ćwiczenia przypadków skomplikowanych i rzadkich, możliwe jest również wykorzystywanie wystandaryzowanych scenariuszy w kontrolowanych i powtarzalnych warunkach dla dużych grup studentów. Sam program kształcenia studentów w ramach zajęć symulacyjnych daje również możliwość nauczania komunikacji z pacjentem w konkretnych, realnych sytuacjach klinicznych. Student może ćwiczyć w warunkach zbliżonych do realnych oraz przeanalizować w trakcie omówienia zajęć swoje zachowanie wobec pacjenta, emocje towarzyszące mu w kontakcie z pacjentem, zweryfikować błędy oraz wyciągnąć wnioski na przyszłość.  

Lokalizacja i wyposażenie

Na Kampusie Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego na cele Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej dla kierunku pielęgniarskiego przebudowane i zaadaptowane zostało drugie piętro budynku „A”, w którym dotychczasowo znajdowały się pomieszczenia dydaktyczne. Końcowym efektem jest powstanie jednej sali wysokiej wierności o powierzchni prawie 100m2 z jednym pomieszczeniem kontrolnym, czterech sali niskiej i pośredniej wierności oraz sali debryfingu. Zajęcia symulacyjne odbywają się w specjalnie zaaranżowanych pomieszczeniach przypominających wyglądem szpital kliniczny, odpowiednio przygotowanych do swoich funkcji i wyposażonych w symulatory oraz sprzęt medyczny właściwy dla planowanych zajęć.
I tak w sali Symulacji wysokiej wierności studenci w czasie rzeczywistym bez udziału instruktora będą pacjenta badać, diagnozować i podejmować decyzje zgodnie ze stanem, który samodzielnie będą musieli rozpoznać. Symulatory wysokiej wierności generują oddech, ciśnienie tętnicze, tętno, mogą mówić, mieć drgawki bądź widoczna sinicę. Po zakończeniu symulacji zaaranżowanej przez instruktorów i techników zza szyb sterowni, studenci będą mogli swoje działania oglądnąć na ekranie oraz analizować w specjalnie przeznaczonej do tego celu sali debryfingu.
Sale Symulacji pośredniej i niskiej wierności mają charakter szpitalnej sali chorych albo sali przeznaczonej do zaawansowanej resuscytacji krążeniowo oddechowej i wyposażone są w typowy sprzęt jak na oddziałach szpitalnych z tą tylko różnicą, że zamiast pacjentów wszelkie procedury wykonywane są na mniej lub bardziej zaawansowanych fantomach i trenażerach. Dzięki temu studenci mają możliwość powtarzalnego i bezpiecznego przećwiczenia czynności diagnostycznych, leczniczych i pielęgnacyjnych.  

Kontakt
Budynek A, piętro II
tel: 12 252 45 10
e-mail: mcsm@afm.edu.pl

Edukatorzy Symulacji Medycznej:
• mgr Paulina Kurleto
• dr Agnieszka Skorupska – askorupska-krol@afm.edu.pl
Technicy Symulacji Medycznej:
• lic.piel. Vasylyna Kravchuk - vasylyna215@gmail.com
• mgr Mariusz Habera - mhabera@gmail.com

Podręcznik do pobrania (plik pdf)

Szkolenia / Warsztaty będące w ofercie MCSM

W ramach Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej poza zajęciami obowiązkowymi dla kierunku Pielęgniarstwo organizowane są dodatkowe kursy i szkolenia dla studentów, dzięki którym uzyskują dodatkowe kompetencje. Ze względu na ich interdyscyplinarny charakter uczestnictwo w nich przewidziane jest dla studentów Pielęgniarstwa, ale także innych kierunków Wydziału Lekarskiego i Nauk Medycznych: kierunku Lekarskiego oraz Ratownictwa medycznego:

  • szkolenie z podstawowych zabiegów ratujących życie (BLS),
  • zaawansowane zabiegi ratujących życie (ALS),
  • kurs z podstawowych i zaawansowanych zabiegów ratujących życie w pediatrii.


W roku 2019 rozpoczęliśmy organizację warsztatów interdyscyplinarnych o następującej tematyce:

  • Stany zagrożenia życia pacjenta neurologicznego,
  • Stany zagrożenia życia pacjenta kardiologicznego,
  • Stany zagrożenia życia w pediatrii,
  • Warsztaty komunikacyjne.

Każde z nich odbywają się w dwóch edycjach.  

Interdyscyplinarne Koło Symulacji Medycznej

Interdyscyplinarne Koło Symulacji Medycznej ma charakter szkoleniowy i realizuje regularne spotkania dla uczestników projektu. Koło zakłada samokształcenie członków koła w symulacji medycznej, przygotowanie do ogólnouczelnianych zawodów symulacyjnych, integrację studencką oraz naukę pracy zespołowej w interprofesjonalnych zespołach medycznych.

Pierwsze spotkania koła ruszyły w październiku 2018 r. z możliwością udziału studentów kierunku Pielęgniarstwo I i II stopnia, kierunku lekarskiego oraz kierunku Ratownictwo medyczne. Cele szczegółowe działalności koła to integracja pomiędzy kierunkami, nauka pracy zespołowej, nauka zakresu odpowiedzialności poszczególnych profesji, wymiana doświadczeń, nauka komunikacji oraz nauka wzajemnego poszanowania. Spośród członków koła wyłonione zostaną  zespoły symulacyjne, które będą uczyły się postępowania medycznego w różnych sytuacjach klinicznych takich jak postępowanie w urazach, stany nagłe w neurologii, stany nagłe w pediatrii, stany nagłe w kardiologii. Zespół symulacyjny musi być interdyscyplinarny – co najmniej jeden student z każdego kierunku (Ratownictwo, Pielęgniarstwo, Lekarski). W trakcie spotkań koła wybrane zostaną osoby do uczestnictwa w zawodach symulacyjnych, które już w 2019 r. będą reprezentowały Krakowską Akademie im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w lokalnych zawodach symulacji medycznej.

Kontakt

Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu

Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego


ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1, 30-705 Kraków

Dziekanat Kierunku Lekarskiego

ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1
30-705 Kraków
budynek D, pok. D 119

mail.svgdziekanat@afmmed.edu.pl

Dziekanat Kierunków Nauk o Zdrowiu
(Pielęgniarstwo, Fizjoterapia, Dietetyka, Ratownictwo medyczne, Kosmetologia)

ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1
30-705 Kraków
budynek C, pok. C 017

mail.svgwlnz@afm.edu.pl