Konferencje naukowe - archiwum

Podsumowanie Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Artificial Intelligence & Human Rights"

18-11-2020

W dniach 29-30 października 2020 r. odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa: Sztuczna inteligencja a prawa człowieka/International Conference: Artificial Intelligence & Human Rights. Z uwagi na obowiązujące restrykcje związane z panującą pandemią, całość wydarzenia przeprowadzono w trybie online.

Inicjatorem i pomysłodawcą konferencji był prof. dr hab. Mariusz Załucki, Dyrektor Instytutu Prawa Prywatnego na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. W skład Komitetu Organizacyjnego weszli również kolejni członkowie Instytutu: dr Agnieszka Kubiak Cyrul, dr Kamil Szpyt (Sekretarz Konferencji) oraz dr Aleksandra Partyk (Sekretarz Konferencji).

Partnerami i współorganizatorami wydarzenia, oprócz Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, byli również Miasto Kraków oraz ULPGC University of Las Palmas de Gran Canaria. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Rzecznik Praw Obywatelskich dr hab. Adam Bodnar.

W powyższym przedsięwzięciu wzięło udział kilkudziesięciu prelegentów z całego świata. Warto w szczególności odnotować znaczącą reprezentację ośrodków zagranicznych, m.in. z Hiszpanii, Portugalii, Brazylii, Kanady, Meksyku i Francji. Obecni byli również przedstawiciele Wirtualnej Katedry Etyki i Prawa, European Parliament's AI Observatory, EU AI Alliance oraz Council of Europe. Prelegenci zwracali uwagę na szanse i zagrożenia w kontekście praw człowieka, jakie mogą wiązać się z korzystaniem z systemów sztucznej inteligencji w różnych aspektach życia. Dzięki obecności wybitnych przedstawicieli nauki z wielu ośrodków naukowych możliwym stało się podjęcie dyskusji na temat różnych aspektów prawnych korzystania ze sztucznej inteligencji. Wystąpienia dotyczyły w szczególności funkcjonowania systemów demokratycznych w dobie rozwijającej się sztucznej inteligencji, udziału sztucznej inteligencji w wymiarze sprawiedliwości, wpływie korzystania z AI na prawo pracy, prawo własności intelektualnej, prawo karne oraz prawo cywilne. Obradom towarzyszyła burzliwa dyskusja, a pokłosiem Konferencji będzie wydana w Hiszpanii monografia.