Konferencje naukowe - archiwum

„Jesteśmy tacy różni, ale możemy sobie pomóc - terapeutyczny wymiar pracy osób pozbawionych wolności."

26-11-2015

10 grudnia 2015 roku na terenie kampusu uczelni odbyła się konferencja naukowa JESTEŚMY TACY RÓŻNI, ALE MOŻEMY SOBIE POMÓC - TERAPEUTYCZNY WYMIAR PRACY OSÓB POZBAWIONYCH WOLNOŚCI. Organizatorami konferencji byli: Wydział Psychologii i Nauk Humanistycznych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Krakowie, Areszt Śledczy w Krakowie – Podgórzu, ul Czarneckiego 3 oraz Dom Pomocy Społecznej przy ul. Łanowej 43 w Krakowie. Konferencja jest współfinansowana ze środków Urzędu Miasta Krakowa w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w roku 2015.

Punktem wyjścia do realizacji proponowanego zadania było ponad dziesięcioletnie doświadczenie w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym oraz profilaktyki i terapii osób uzależnionych od alkoholu w ramach programu „ Duet” – readaptacja osób pozbawionych wolności, uzależnionych od alkoholu poprzez pracę z osobami niepełnosprawnymi. Program ten realizują dwie placówki: Dom Pomocy Społecznej przy ul Łanowej 43 oraz Areszt Śledczy w Krakowie – Podgórzu. W ramach tego programu osoby uzależnione od alkoholu, aktualnie odbywające karę pozbawienia wolności pracują na zasadach wolontariackich z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi z upośledzeniem umysłowym i fizycznym, wykonując pod nadzorem personelu Domu wszelkie prace pielęgnacyjne, porządkowe i terapeutyczne. Realizowany program służy przede wszystkim kształtowaniu u osób odbywających karę pozbawienia wolności zachowań i postaw społecznie aprobowanych.

Celem organizowanej konferencji, obok prezentacji różnorodnych programów realizowanych w obszarze wolontariackiej pracy osadzonych, w które zaangażowane są jednostki samorządowe i pozarządowe, było przede wszystkim pokazanie alternatywnych metod działań w zakresie przeciwdziałania uzależnieniom i resocjalizacji osób uzależnionych od alkoholu odbywających karę pozbawienia wolności, jak i interdyscyplinarna edukacja zawodowa oraz wymiana doświadczeń w obszarze  pomocy, prewencji i terapii tych osób. Propagowanie wieloaspektowych form oddziaływania, prewencji i terapii może być solidną podstawą do budowania spójnych systemowych rozwiązań w obszarze przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym.