Orzeł
A A A

Aktualności

drukuj drukuj

Strzelnica Wydziału Nauk o Bezpieczeństwie Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego

01-06-2022

Na Wydziale Nauk o Bezpieczeństwie Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego działa strzelnica składająca się z trzech modułów.

 

Moduł 1 - strzelnica pneumatyczna

Profesjonalnie wyposażona strzelnica do strzelań pneumatycznych na olimpijskim dystansie 10m. Strzelnica posiada 6 pełnowymiarowych stanowisk, wyposażonych w indywidualne transportery tarcz, systemy monitoringu traczy wraz z wyświetlaczem (tabletem). Wszystkie parametry stanowiska, w tym normy oświetlenia odpowiadają międzynarodowym przepisom sportowym ISSF, umożliwia to strzelania konkurencji pistoletu oraz karabinu pneumatycznego. Obraz tarcz przekazywany jest w czasie rzeczywistym na stanowisko strzeleckie, monitor kontrolny ( serwer ) oraz do monitora prezentującego wyniki poza strzelnicą.

Kulochwyty odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa dla osób strzelających. Dodatkowo na każdym stanowisku znajduje się indywidualne wyposażenie ochronne składające się z ochronników słuchu i okularów balistycznych. Obiekt podzielony jest na trzy strefy (oczekiwania, stanowisko strzeleckie, oś strzelecką) dzięki czemu podniesiony jest poziom bezpieczeństwa osób strzelających.

 

Moduł 2  -  multimedialna strzelnica laserowa

Interaktywna formuła zestawu wyposażonego w realistyczne repliki broni umożliwiające szybkie i precyzyjne oddawanie strzałów oraz ich bieżące korygowanie. Wyniki strzelań (wirtualne przestrzeliny) prezentowane są za pomocą programu komputerowego ( m.in. skupienie/rozrzut). Całość systemu informatycznego uwzględnia wymagania stawiane przez instruktora szkolenia strzeleckiego, który poprzez ingerencję w oprogramowanie decyduje o sposobie przemieszczania się celu wprowadzając: rodzaj strzelnicy, tarczy, liczbę strzelców, czas na wykonanie zadania, limit amunicji jak i sposób poruszania się celu, warunki atmosferyczne czy oświetlenie (efekty niejednokrotnie niemożliwe do uzyskania w strzelaniach tradycyjnych).

Wymienione parametry znajdują zastosowanie w tworzonej przez prowadzącego zajęcia  wirtualnej przestrzeni (jako pojedyncze elementy lub różne kombinacje)  zapewniając tym samym sukcesywne wprowadzanie ich do szkolenia oraz dostosowanie do poziomu szkolonej grupy.

Możliwości szkoleń poszerza dobór (spośród replik) broni wykorzystywanej przez służby mundurowe zarówno krótkiej jak i długiej z widocznym i niewidocznym punktem lasera (laser biały/czerwony) oraz  imitacją odrzutu.

Bieżąca ocena ćwiczeń prowadzona w trakcie i po ich zakończeniu uwzględniająca min.: sumę zdobytych punktów, upływający czas oraz liczbę wykorzystanych naboi.

 

Moduł 3 - pracownia treningu strzeleckiego

Trwają prace nad stworzeniem i uruchomieniem bazy do profesjonalnego treningu strzeleckiego wraz z możliwością prowadzenia badań związanych ze statyką i techniką strzelania.

Obecnie zakupiono i wdrażana jest platforma stabilometryczna (posturograf) obejmująca stanowisko badawcze (strzeleckie) w raz programami badawczymi postawy zawodnika.

Drugi elementy stanowi wyposażenie stanowiska trenera pozwalające na planowanie i programowanie cyklu treningów postawy strzeleckiej.

Docelowo Moduł 3 wyposażony zostanie w zestawy tarcz elektronicznych typu Sius.

Pełna lista Aktualności
Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1, 30-705 Kraków

Projekt i realizacja: Ideo Powered by: CMS Edito