Stanowisko Senatu Krakowskiej Akademii

02-03-2022

Stanowisko Senatu Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego

Senat Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego stanowczo potępia agresję zbrojną Federacji Rosyjskiej na niepodległą i suwerenną Ukrainę. Napaść na taką skalę, także wobec ludności cywilnej, jest zjawiskiem niespotykanym na naszym kontynencie od kilkudziesięciu lat. Giną niewinni ludzie. Jednocześnie wyjątkowe bohaterstwo Ukraińców budzi podziw całego wolnego świata.

Solidaryzujemy się z narodem ukraińskim i deklarujemy udzielenie wszelkiej możliwej pomocy i wsparcia Ukraińcom licznie studiującym na naszej uczelni.

W pełni popieramy również stanowisko wyrażone przez wszystkie instytucje reprezentujące szkolnictwo wyższe, w tym Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Radę Główną Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polską Akademię Nauk.

Głęboko wierzymy, że sprawiedliwość zwycięży!

Kraków, dnia 2 marca 2022 roku

Позиція Сенату Краківської Aкадемії iм. Анджея Фричa Моджевського

Сенат Краківської Aкадемії iм. Анджея Фричa Моджевського рішуче засуджує військову агресію Російської Федерації проти незалежної та суверенної України. Напад такого масштабу, також нa мирних жителів, – це злочин, якого не було на нашому континенті кілька десятиліть. Гинуть невиннi люди. Водночас вийнятковий героїзм українців викликає захоплення всього вільного світу.

Ми солідарні з Українським народом та заявляємо, що надамо посильну допомогу та підтримку для українців, які навчаються в нашому університеті.

Ми також повністю підтримуємо позицію, висловлену всіма закладами вищої освіти, включаючи Конференцію Ректорів Aкадемічних Польських Шкіл, Центральну Pаду Науки та Вищої Oсвіти та Польську Aкадемію Наук.

Ми віримо, що справедливість переможе!

Краків, 2 березня 2022 року