Materiał z realizacji projektu „CHMURA” / „THE CLOUD”

19-11-2021

„Chmura” jest polsko – japońskim projektem edukacyjnym realizowanym przy wsparciu Stowarzyszenia dla Edukacji Architektonicznej przez Wydział Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im Andrzeja Frycza Modrzewskiego i biuro Kengo Kuma & Associates z Tokio (KKAA). Projekt jest efektem seminarium projektowego w roku akademickim  2019/20 prowadzonego przez arch. Marcina Sapetę (partnera w biurze KKAA) i prof. KAAFM dr hab. Artura Jasińskiego ze studentami semestru dyplomowego II stopnia.

Projekt Chmury inspirowany jest polską i japońską̨ tradycją architektury drewnianej. W projekcie poddano analizie połączenia zamków skośnych i połączenia typu „na jaskółczy ogon”. Kompozycja oparta jest o dwie grupy identycznych elementów (długich i krótkich), łączonych za pomocą̨ zamków skośnych o kącie 45 stopni dla wszystkich połączeń́.

Projekt jest częścią̨ wystawy Kengo Kuma pt "Eksperyment. Materiał. Architektura” , która będzie prezentowana w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha od 16 grudnia 2021 do 3 maja 2022 roku. Partnerami projektu jest między innymi Krakowska Akademia a głównymi sponsorami -  Stowarzyszenie dla Edukacji Architektonicznej, Fundacja Kyoto - Kraków Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz Wajdy i Muzeum Manggha w Krakowie. Patronatem objęła Ambasada Japonii w Krakowie, Konsul Honorowy Japonii w Krakowie.

Prezentowany w materiale filmowym fragment Instalacji ”Chmura”  zrealizowany przed budynkiem Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im Andrzeja Frycza Modrzewskiego zmontowali studenci naszego Wydziału pod kierunkiem, Krzysztofa Ingardena, Katarzyny Banasik – Petri, Piotra Urbanowicza, Piotra Wróbla oraz Pawła Maryńczuka.