dr Przemysław Pękala wyróżniony stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców.

04-07-2020

15 czerwca 2020 r. ogłoszono wyniki postępowania w sprawie przyznania stypendiów Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców w 2020 r.  Spośród 1853 wniosków składanych przez rektorów polskich uczelni oraz dyrektorów instytutów badawczych oraz instytutów PAN Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego wybrał 200 naukowców, których badania istotnie wpływają na rozwój nauki, przyznając im stypendium dla wybitnych młodych naukowców. Wśród wyróżnionych znalazł się dr n. med. Przemysław Pękala, z Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu KAAFM.

Dr n. med. Przemysław Pękala to główny autor publikacji dotyczącej anatomii klinicznej więzadła podkolanowo-strzałkowego, w kontekście technik operacyjnych i rekonstrukcyjnych w ortopedii i medycynie sportowej, która została zaakceptowana do druku w najbardziej prestiżowym na świecie czasopiśmie w dziedzinie ortopedii – American Journal of Sports Medicine (Impact Factor: 6.1). Jego badania to kolejny krok do szczegółowego opisu tej istotnej, lecz do niedawna niedocenianej struktury anatomicznej, której uszkodzenie (szczególnie niezdiagnozowane), przyczynia się do późnego niepowodzenia (zerwania) rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego. Wyniki tych badań mogą być także wykorzystane w pracach nad nowymi metodami rekonstrukcji kompleksu tylno-bocznego stawu kolanowego. Poza tym, jego badania skupiają się na anatomii klinicznej stawów kończyn dolnych w kontekście technik operacyjnych i rekonstrukcyjnych w ortopedii i medycynie sportowej. Gratulujemy!