Zmarł prof. dr hab. inż. arch. Wojciech Kosiński

09-04-2020

9 kwietnia 2020 roku, w Wielki Czwartek, zmarł profesor Wojciech Kosiński, wybitny naukowiec i nauczyciel akademicki, pasjonat architektury, wychowawca i mentor kilku pokoleń krakowskich architektów.

Urodził się w 1943 roku we Lwowie, lecz przez całe swoje dorosłe życie związany był z Krakowem, gdzie ukończył III Liceum Ogólnokształcące i studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, zakończone w 1967 roku dyplomem wykonanym pod kierunkiem profesora Władysława Gruszczyńskiego. W latach 1967-2015 był pracownikiem Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie zdobywał kolejne stopnie naukowe, uwieńczone tytułem profesorskim. Od 2015 aż do swojej śmierci wykładał i nauczał na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Był bardzo płodnym naukowcem, opublikował pond 300 prac i monografii naukowych. Jego ostatnia książka, wydana w grudniu 2017 roku, napisana wspólnie z prof. Tomaszem Węcławowiczem, poświęcona została profesorowi Gruszczyńskiemu. Z tej okazji zorganizowana została wystawa, która gościła w murach naszej Akademii na początku 2018 roku. Wojciech Kosiński profesora Gruszczyńskiego uważał za swojego mistrza i życiowego przewodnika. To od niego wywodzi się wielka skala jego urbanistycznych wizji i rozmach kreski – profesor Kosiński był bowiem uzdolnionym rysownikiem, a także jego umiłowanie Tatr, Podhala i góralskiego folkloru.

Profesor Kosiński był erudytą obdarzonym niebywałym wdziękiem i błyskotliwym poczuciem humoru, kochał życie i podróże, był melomanem, taternikiem i żeglarzem. Był też bardzo dzielnym człowiekiem, pomimo długoletniej, ciężkiej choroby z wielka pasją i zaangażowaniem do ostatnich swoich dni wykonywał wszystkie swoje obowiązki naukowe, dydaktyczne, redaktorskie i recenzenckie.

Takim Go zapamiętamy: życzliwego, uśmiechniętego i pełnego entuzjazmu Nauczyciela i Przyjaciela.