Studiuj aktorstwo w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego

02-11-2019

Decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 24 lipca 2019 r. nasza uczelnia otrzymała uprawnienia do prowadzenia studiów na kierunku Aktorstwo. We wprześniu br. powołano Wydział Aktorski, którego dziakanem został prof. dr hab. Krzysztof Orzechowski – aktor, reżyser, pedagog, dyrektor teatrów, a funkcję prodziekana objął Juliusz Chrząstowski, aktor Narodowego Teatru Starego w Krakowie.

Celem kształcenia na kierunku Aktorstwo jest przede wszystkim przygotowanie absolwentów do pracy w teatrze i filmie, ale także wyposażenie ich w kompetencje potrzebne do pracy na estradzie, w mediach, reklamie i instytucjach kultury. Profesjonalny trening aktorski jest także niezwykle przydatny w szeroko pojętej komunikacji społecznej. Studenci będą uczyć się zawodu pod kierunkiem doświadczonych pedagogów o uznanym dorobku artystycznym. W programie studiów znajdą się warsztaty aktorskie, wokalne, taneczne. Tradycyjny kanon przedmiotów przygotowujących do pracy na scenie uzupełniliśmy o moduły związane z filmem i mediami. Kształcenie praktyczne będzie realizowane we współpracy z krakowskim teatrami.

W programie studiów przewidziano także przedmioty rozwijające przedsiębiorczość oraz dające wiedzę prawną związaną z przyszłą działalnością zawodową, a także umiejętności animowania działań kulturalnych.

PROGRAM STUDIÓW
Studia na kierunku Aktorstwo trwają 10 semestrów. W toku studiów student zdobywa 300 punktów ECTS z czego ponad 1/3 z przedmiotów fakultatywnych. Program został przygotowany w taki sposób, by treści kierunkowe były uzupełniane poprzez przedmioty podstawowe dla kierunku i przedmioty poszerzające wiedzę, głównie z dziedzin nauk humanistycznych i nauk społecznych, a także przedmioty poszerzające kompetencje zawodowe.

Przedmioty realizowane w trakcie studiów
Przedmioty kierunkowe – dające wiedzę, umiejętności i kompetencje związane z wykonywaniem zawodu aktora:
Podstawowy trening aktorski
Podstawowe zagadnienia reżyserii
Współpraca aktora z reżyserem
Warsztat teatralny - przygotowanie dyplomu
Dialogue coaching- anglojęzyczny dialog w teatrze i filmie

Przedmioty poszerzające kompetencje zawodowe – dające wiedzę, umiejętności i kompetencje wzmacniające pozycję absolwentów na rynku pracy:
Stand-up
Casting
Doradztwo wizerunkowe
Warsztat prezenterski