WAiSP partnerem pierwszego dnia 49. Sympozjum Naukowego „Współczesna Gospodarka I Administracja Publiczna” Rytro 2019

28-06-2019

W dniach od 17 – 19 maja 2019 w Rytrze odbyło się 49. Sympozjum Naukowe „Współczesna Gospodarka I Administracja Publiczna” organizowane przez prof. dr. hab. Jerzego Hausnera i Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. W tym roku tematem przewodnim pierwszego dnia Sympozjum była architektura. Odpowiadając na zaproszenie prof. Jerzego Hausnera prof. KA dr hab. Krzysztof Ingarden – Dziekan Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych KA AFM przygotował ciekawy program zapraszając do dyskusji prelegentów z różnych dziedzin nauki (nie tylko architektów).

Pierwszy z trzech paneli dyskusyjnych rozpoczęła projekcja filmu „Idea jest najważniejsza. Architektoniczne pasje Andrzeja Wajdy”. Po filmie odbyła się debata pod tytułem „Muzeum Manggha w Krakowie” na temat kulis powstawania filmu, którą poprowadził red. Jerzy Armata,  z udziałem Krzysztofa Ingardena - autora scenariusza, Jana Ingardena - operatora filmowego i reżysera Jacka Lenczowskigo.

„Architektura jako narzędzie kapitału” – to panel  przygotowany przez dr Dorotę Leśniak – Rychlak z udziałem dr Agaty Twardoch, dr. Michała Wiśniewskiego, dr. Michała Lewickiego i Kuby Snopka. Sesję inspiracyjną „Architektura i miasto – między wczoraj a jutrem” moderował prof. Wojciech Kosiński dyskutując z architektami: Krzysztofem Ingardenem, Romualdem Loeglerem, Piotrem Lewickim, Bartłomiejem Kisielewskim i Bohdanem Lisowskim o przyszłości miasta i jego ważkich problemach.

Przemysław Powalacz - prezes zarządu Geberit Polska po raz kolejny zaprosił do dyskusji młode pokolenie podejmując tematykę aktualnych problemów edukacji architektonicznej w panelu „Nie olewamy miasta”. Udział wzięli studenci Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych KA AFM oraz Wydziału Gospodarki i Administracji Publicznej UEK oraz dr Katarzyna Petri – prodziekan Wydziału Architektury  i Sztuk Pięknych.

W ramach paneli dyskusyjnych obyły się również wykłady, które przygotowali; Agata Twardoch, Michał Wiśniewski, Michał Lewicki, Kuba Snopek, Jan Deja, Bohdan Lisowski, Krzysztof Ingarden i Romuald Loegler.

Dopełnieniem artystyczno – architektonicznych wrażeń podczas Sympozjum było pięć wystaw, w tym dwie poświęcone architekturze: „Nagrodzone projekty dyplomowe studentów  Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego” oraz "Architektura polska dzisiaj" towarzysząca Międzynarodowemu Biennale Architektury Kraków 2017.

Szczegółowy program dostępny na stronie: http://sympozjum.e-gap.pl/49-sympozjum/

fot. Bohdan Lisowski