"Architektura dla wszystkich" warsztaty projektowe dla młodzieży oraz szkolenie dla nauczycieli

07-04-2017

Dziekan Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych profesor Stanisław Hryń zaprasza młodzież licealną oraz nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych do wzięcia udziału w wydarzeniu artystyczno-edukacyjnym  „Architektura dla wszystkich”, które odbędzie się w dniu 7 kwietnia (piątek) 2017 r. w Krakowie w kampusie Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego przy ulicy Gustawa Herlinga Grudzińskiego 1.

Wydarzenie „Architektura dla wszystkich” obejmować będzie Warsztaty Projektowe dla Młodzieży z dziedziny architektury, architektury wnętrz i rzeźby oraz Szkolenie dla Nauczycieli, przybliżające cele Edukacji Środowiskowej oraz metody jej realizacji w ramach międzynarodowego ruchu „Architekci-w-szkołach”. Uczestnictwo, zarówno w Warsztatach jak i Szkoleniu, jest bezpłatne i potwierdzone zostanie stosownym certyfikatem.

Ruch „Architects-In-Schools” zapoczątkowany został w roku 1984 w Wielkiej Brytanii, kiedy to pośród imprez związanych ze 150 rocznicą założenia Królewskiego Stowarzyszenia Architektów Brytyjskich – RIBA, znalazł się obszerny program współpracy architektów z nauczycielami i dziećmi. Jake Brown, znany londyński architekt, jeden z pomysłodawców i animatorów tego typu kontaktów podkreślał, iż konieczność wyrobienia u młodego pokolenia wrażliwości na zagadnienia związane z architekturą wywołana jest przez zaobserwowane w wielu krajach zobojętnienie przeciętnych obywateli na rzeczy i zjawiska znajdujące się „wokół nich”, o które, zgodnie z powszechnym mniemaniem, „ktoś inny” powinien się troszczyć.  Włączenie dzieci i młodzieży w proces projektowania i odkrycie przed nimi jego tajemnic, ma szansę przyczynić się do wychowania jednostek kreatywnych, rozumiejących potrzeby otaczającego ich świata i obowiązek jego ochrony, a równocześnie świadomych własnych potrzeb i możliwości wpływu społeczeństwa na pełne ich zaspokajanie.
Edukacja Środowiskowa, której idea popierana jest przez tak znamienite instytucje jak UNESCO, Rada Europy czy Międzynarodowa Unia Architektów, staje się coraz bardziej popularna. Zaczyna być  utożsamiana z nowym modelem kształcenia – nauczaniem interdyscyplinarnym, zintegrowanym, w którym zachęca się uczniów do myślenia i stosowania szerokiej wiedzy z różnych dziedzin, jak matematyka, fizyka, historia, nauki społeczne czy plastyka w rozwiązywaniu bliskich im spraw, dotyczących własnego pokoju, klasy szkolnej, osiedla, ulicy czy miasta.

Dzieci kochają zajęcia projektowe za ich profesjonalny charakter. Nauczyciele z wielkim zadowoleniem informują o wzroście zainteresowania uczniów przedmiotami, które „mogą się przydać do projektowania”.  W ocenie zaś środowisk zawodowych Warsztaty Projektowe uznawane są za najlepszą inwestycję, jaką można zrobić na rzecz młodej generacji i architektury, jakiej będzie ona potrzebować... przyszłość architektury pozostaje bowiem w ścisłym związku ze społeczeństwem przyszłości.

Zapraszamy do włączenia się w ruch „Architekci-w-szkołach” - ważną międzynarodową edukacyjną inicjatywę!

Zainteresowanych udziałem w Warsztatach i Szkoleniu prosimy o rejestrację elektroniczną LINK do dnia 31 marca 2017 r.

Program wydarzenia oraz opis warsztatów znajdziecie Państwo w załącznikach.