Wydział Architektury i Sztuk Pięknych
Wydział Architektury i Sztuk Pięknych powstał w 2003 roku. Obecnie prowadzone są na nim dwustopniowe studia na kierunku Architektura.

Wydział Architektury i Sztuk Pięknych powstał w 2003 roku. Obecnie prowadzone są na nim dwustopniowe studia na kierunku Architektura.

Dyplomy ukończenia studiów Architektury upoważniają absolwentów do podjęcia praktyk zawodowych i przystąpienia do egzaminów na uprawnienia do projektowania bez ograniczeń.

Kierunek otrzymał akredytację Unii Europejskiej i od 2013 roku nasz dyplom jest uznawany przez wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej.

Studia prowadzane są w profilu ogólnoakademickim. Program studiów obejmuje zajęcia lub grupy zajęć, związane z prowadzoną w uczelni działalnością naukową w dyscyplinie naukowej: architektura i urbanistyka, do której jest przyporządkowany kierunek. Studia prowadzone są w trybie dwustopniowym: studia I stopnia - inżynierskie i studia II stopnia - magisterskie.

Od roku akademickiego 2020/2021 studenci pierwszego roku studiów inżynierskich realizują nowym program, który przewiduje 8 semestrów dla programu kształcenia. Studia drugiego stopnia magisterskie trwają 3 semestry. Program studiów realizowany jest zgodnie z obowiązującymi standardami dla kierunku: architektura zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 18 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu architekta oraz jest zgodny z Polskimi Ramami Kwalifikacji, a jego realizacja odbywa się we współpracy z SARP i Izbą Architektoniczną, aby zapewnić kształcenie zgodne z wymogami standardów profesjonalizmu w wykonywaniu zawodu architekta.

50% prowadzonych zajęć to seminaria i ćwiczenia projektowe, drugie 50% to zajęcia o charakterze praktycznym. Od roku akademickiego 2018/2019 studenci na kierunku: Architektura rozszerzają swoją wiedzę i zdobywają nowe umiejętności z zakresu architektury wnętrz. To właśnie w tym celu powstał specjalny obowiązkowy moduł kształcenia.

Siedziba Wydziału

Siedziba Wydziału

Od roku akademickiego 2021/22 mieścimy się w nowym budynku D na Kampusie Krakowskiej Akademii przy ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1. Dla studentów architektury przygotowane są nowe przestronne, komfortowe pracownie projektowe, sporo przestrzeni wystawowej, nowocześnie i komfortowo. Pomieszczenia administracyjne znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie.

Na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii stworzono profil edukacyjny oparty na najlepszych multidyscyplinarnych wzorach zakładających edukację w różnych dziedzinach architektury i inżynierii. Jako tezę przyjęto, iż projektowanie architektoniczne powinno być nauczane przez aktywnych i sprawdzonych zawodowo architektów-praktyków, prowadzących własne biura projektowe, legitymujących się zarówno realizacjami, jak i dorobkiem akademickim uznanym przez środowisko naukowe i zawodowe. Do współpracy zaproszono zatem kreatywnych i otwartych na nowe doświadczenia edukacyjne architektów, aby tym samym zainspirować i zachęcić studentów do twórczej pracy. W skład zespołu dydaktycznego wchodzą także wybitni naukowcy, profesorowie

Od samego początku specyfika edukacji w zakresie architektury w Krakowskiej Akademii opierała się na prowadzeniu zajęć z projektowania architektonicznego w formie „klas mistrzowskich" prowadzonych przez architektów-praktyków. Jest to jedyny kierunek w Polsce, który ma własną opracowaną metodę nauczania zawodu opartą na tym systemie. Klasy mistrzowskie nie tylko posiadają swojego opiekuna (mistrza – architekta-praktyka), ale również określoną specjalizację, np. architektura użyteczności publicznej, architektura ekologiczna; architektura eksperymentalna itp. Ponadto bardzo ważne było umożliwienie w ramach tego systemu wytworzenia osobistych relacji między uczniami i nauczycielami, sprzyjających rozwojowi osobowości i indywidualności twórczej studenta. Zajęcia projektowe stają się zatem rdzeniem, wokół którego zorganizowane są pozostałe elementy edukacji przyszłego architekta.

Wydział Architektury i Sztuk Pięknych jest wiodącym wydziałem w Polsce pod kątem nauczania przedmiotów z zakresu komputerowego wspomagania projektowania (CAD).
Studenci Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii są uprawnieni do pobrania 36-miesięcznych licencji 66 różnych aplikacji inżynierskich oprogramowania Autodesk. Te licencje pozwalają na wykonywanie zadań kursowych z semestralnych przedmiotów projektowych. Część z tych aplikacji jest zabezpieczona przed użyciem komercyjnym tzw. watermarkiem, czyli sygnaturą plików lub wydruków o pochodzeniu z wersji edukacyjnej. Wszyscy studenci, którzy uzyskają zaliczenie, otrzymują międzynarodowy certyfikat ukończenia autoryzowanego szkolenia Autodesk (AutodeskCertificate of Completion) z następujących aplikacji: AutoCAD, Revit, 3ds Max, Fusion 360 w ramach zajęć prowadzonych przez instruktorów autoryzowanego centrum szkoleniowego Autodesk (AutodeskAuthorizedTraning Center). Dla chętnych przeprowadzane są dodatkowe egzaminy (odpłatnie): AutodeskCertified Professional (poziom zaawansowany) oraz AutodeskCertified User (poziom podstawowy) lub egzamin ECDL S8 (ECDL CAD).

Działalność Wydziału

Na Wydziale Architektury Krakowskiej Akademii działa Koło Naukowe HAUZ 07, które rokrocznie organizuje wyjazdy studialne do interesujących architektonicznie miejsc, takich jak Bazylea, Wenecja, Berlin, Gandawa, Brugia czy Bregenz.

Wydział zwraca ponadto uwagę na nawiązywanie kontaktów z firmami branżowymi, wspólnie organizując wydziałowe konkursy architektoniczne. Ponadto dziekan Wydziału podpisał porozumienie z japońskim architektem Kengo Kumą ustanawiające nagrodę – Kengo Kuma Student Award dla najzdolniejszych absolwentów uczelni.

Nagrody i wyróżnienia

O wysokiej jakości kształcenia na kierunku Architektura świadczą sukcesy konkursowe jego studentów i dyplomantów

ZOBACZ NAGRODZONE PRACE

Rekrutacja 2023/2024

Rekrutacja 2023/2024

W tym roku, dla maturzystów, prowadzimy nabór tylko na studia I stopnia na kierunku Architektura


Oferta edukacyjna:

Kontakt

Wydział Architektury i Sztuk Pięknych

Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego


ul. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego 1, 30-705 Kraków

Dziekanat: budynek D, pokój 222

W celu prawidłowego funkcjonowania strony, a także dla celów reklamowych i statystycznych - stosujemy pliki Cookies. W każdej chwili można wyrazić lub zmienić wcześniej wyrażoną zgodę na stosowanie Cookies.